| AdelinaIoana11 a întrebat:

Cât poate întârzia maxim menstruația fără sa fii însărcinată? Dar atunci când ești?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din cauza dereglarii activitatii hormonale, care apare pe fondul functionarii defectuoase si/sau incorecte a glandelor endocrine precum si a celor apartinatoare aparatului reproducator, instaleaza amenoreea secundara, care in cazurile mai grave si netratate, poate provoca o intarziere a menstruatiei chiar si de 5-6 luni, iar in cazuri deosebit de grave chiar si peste 12luni. In cazul in care neinceperea menstruatiei este urmarea instalarii unei sarcini in uter, atunci menstruatia nu se va mai produce/va lipsi in urmatoarele 9 luni timpul cat femeia este insarcinata, gravida si va continua sa lipseasca inca 3-6 luni dupa nastere. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Depinde de ce probleme ai.
Daca esti insarcinata nu mai vine deloc

| AdelinaIoana11 explică (pentru Freya1):

Nu mai vine pana luna viitoare sau cât timp?

| Freya1 a răspuns (pentru AdelinaIoana11):

Daca ramai insarcinata nu mai vine deloc de cand ai ramas insarcinata timp de 9 luni