| DorinBac a întrebat:

Cat timp are efect pilula de a doua zi după ce a fost luată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Eficienta pastilei de a doua zi depinde de doi factori la fel de importanti : momentul in care este administrata si utilizarea/folosirea corecta. Astfel, luata in primele 24 de ore dupa contactul sexual neprotejat, pastila are succes in proporție de 85-95%, dar eficienta sa scade cu trecerea timpului si ajunge la circa 55-60% in intervalul 49-72 ore (a 3-a zi) de la „accident". Daca apar varsaturi in primele 12 ore de la administrare, este necesara administrarea/folosirea unei noi pastile, intrucat este foarte posibil ca organismul ss nu fi avut timpul necesar pentru a asimila hormonii din pastila. Folosirea contraceptiei de urgenta se face doar la sfatul medicului ginecolog si numai in cazul in care formarea unei sarcini nu mai poate fi evitata. Sanatate.