| anonim_4396 a întrebat:

Cat timp trebuie sa fii prieten/amic cu o persoana ca apoi sa fii impreuna cu ea? (Si aici ma refer la relatiile de lunga durata). Daca esti prieten de foarte mult timp cu cineva, ai sanse mai mari ca relatia sa fie mai putin toxica, partenerul iti stie deja in mare parte defectele/calitatile, si de ex cand iubirea e mai putina sau mai deloc, ramane prietenia, apoi ea revine). Eu sunt prietena cu un baiat timp de 6 luni si am observat ca e mai mult decat o simpla prietenie. Dar am si acea retinere, adica ma gandesc ca e prea repede inca, ca sa fiu impreuna cu el.

Răspuns Câştigător
| Necunoscut112 a răspuns:

Dacă ai o relaţie de prietenie, foarte bine închegată, fără flirturi, de durată foarte lungă, şansele să se transforme într-o relaţie de iubire sunt foarte mici. Aşa că dacă îţi place şi simţi că există atracţie între voi, dă-i bătaie. 6 luni sunt absolut suficiente.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din prima secunda esti capabil sa stii daca te atrage o persoana fizic, prima oara este atractie fizica apoi dorinta de a cunoastere si prin sex se ajunge la iubire, tu poate doar simti ceva platonic, o iubire frateasca, obisnuinta atat, practic el e in zona prieteniei atat

| bvbvelt a răspuns (pentru RAY):

Nu chiar. Daca imi doresc o relatie cu el atunci nu-l vad ca pe un frate, ma gandesc.

| RAY a răspuns (pentru bvbvelt):

Poate nu stii ce vrei sau vrei o relatie ca sa fi mai mult cu el sau de dragul altora vrei o relatie, cine stie

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu prea e bine sa fii prieten/ amic cu cineva ca nu prea o sa ai sanse sa iti fie iubit/a e greu sa te scoata din friendzone.

| bvbvelt a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Adevarat. Dupa parerea ta Nicu, as putea sa incep o relatie cu el atunci? 6 luni e ok?

| MihaiNicu23 a răspuns (pentru bvbvelt):

Da asa ar fi bine.