| anonim_4396 a întrebat:

Cate sanse sunt sa fiu insarcinata daca menstruatia intarzie de 5 zile si am avut contact sexual si protejat si neprotejat fara ejaculare in vagin. Am simptome ca si cum ar urma sa vina menstruatia,dureri de sani,spate, oboseala, insa nu stiu ce sa cred!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca au aparut semnele care sunt caracteristice simptomelor premenstruale, in acel caz se poate aprecia ca nu poate fi vorba de o sarcina instalata in uter, fiindca cele 2 stari antagonice, sarcina si menstruatia, NU pot coexista in acelasi timp. Trebuie sa afli, sa cunosti si sa stii si pe viitor, fiindca este si in interesul tau sa intelegi ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, pot sa apara disfunctionalitati si ca atare apare posibilitate de a se produce dereglari mai mari sau mai mici ale activitatii hormonale. La randul lor acele dereglari hormonale provoaca modificarea lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile si astfel ciclul mentrual poate sa devina chiar NEREGULAT. Pe baza celor precizate se poate aprecia ca intarzierea mentionata din acest moment se incadreaza deocamdata intr-o valoare... acceptabila. Marimea abaterii ca lungime a ciclului menstrual, poate prezenta variatii de la cele mici (frecvente) de doar +/- 3-5 zile, la dereglari si mai mari care pot fi chiar si de 10-14 zile (in plus de obicei) si in cazuri rare sa fie uneori chiar si de 2-3 luni fara sa existe o sarcina instalata in uter.
S-a constatat ca astfel de dereglari de lungime a ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent la varsta adolescentei, dar se pot manifesta si pe urma din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea incorecta/deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele care exista in fiecare organism. Numai daca o astfel de situatie se repeta si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, doar in acel caz este indicat ca orice femeie sa se prezinte la endocrinologie pentru consultatie si efectuarea unui set de analize prin care se stabilesc factorii care provoaca dereglarea activitatii hormonale. Cel mai probabil nu a ramas insarcinata si scurgerile amintite s-ar putea sa fie secretia leucoreica care de obicei este produsa intr-o cantitate mai mare atat inainte cat si dupa menstruatie. Daca desfasurarea sangerarii menstruale va fi la fel ca si alta data in acel caz NU trebuie sa mai fiti ingrijorati dar ar fi bine sa se prezinte la ginecologie pentru o consultatie amanuntita. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai toate sansele sa fii insarcinata, daca ai avut mai multe partide consecutive de sex neprotejat, in perioada fertila, chiar daca nu a ejaculat in vagin.
Fa un test de sarcina DUPA 7 zile de intarziere.

| Emilian65 a răspuns:

Minime.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să faci un test de sarcină pentru a fi sigură.

| Emma30555 a răspuns:

Eu cred ca un test de sarcina e mai sigur decât părerea noastră. Părerea mea e ca nu e sarcina dar dacă tu ai vreun dubiu fa ți un test de sarcina care e precis