| Hammurabi a întrebat:

Ce altceva mai poate fi considerat "înșelat" în afara contactului fizic și de ce?

Răspuns Câştigător
| sopranaCadaverica a răspuns:

Nu e vorba ca e ''ceva'' ce poate fi considerat ''inselat'', nu sunt niste simptome pe care sa le bifezi si sa zici: a, da, pana aici, din acest punct ma inseala, devine inselat! Totul e mult mai complex, tine de interiorul fiecaruia.
Cand esti intr-o relatie sanatoasa la inceput, primele momente petrecute impreuna, primele amintiri care vor suda legatura, pasiunea si noutatea va vor motiva, incanta, veti simti beatitudine si implinire. Daca aceste lucruri continua sa apara, datorita imaginatiei si implicarii celor doi, relatia nu va ajunge intr-un punct unde iubirea dintre voi mai inseamna doar un mieunat confortabil de pisica, daca ma intelegi. Nu inseamna ca nu o iubesti/respecti, dar inseamna ca sentimentele puternice de baza pot dainui si fara ''sare si piper''. Sau nu.
Si aici tind sa cred ca persoanele superficiale si fricoase simt nevoia de ''altceva'', mici motivatii si tachinari inspre altii. Depinde de ratiune, sinceritate fata de tine insuti si inteligenta emotionala. O iubire sincera nu are nevoie de efort si alte ritualuri ca sa existe, fara a se pune problema de inselat. happy
Nu te poti indragosti daca deja esti. Nu poti fi interesat de altcineva daca deja esti de cineva.
Doar daca esti poligam - aici se dau peste cap principiile.
Pentru ca de la inceput ti-ai dat seama daca ai putea sa te dedici, sa sacrifici ceva pentru persoana respectiva si iti asumi. Aceasta asumare si mentinere a beatitudinii este ''sarcina'' fiecaruia, si pentru asta e nevoie de intelepciune, rabdare, sinceritate.
Ca oameni, admiram fizic barbati si femei deopotriva in fiecare zi. E instinctual, e vizual, e placut. Dar sa incepi sa te gandesti ''cum ar fi'' cand deja la tine ESTE ceva, e doar un semn ca esti imatur si superficial. Daca te simti vinovat dupa, esti doar un om bun. laughing

| Hammurabi explică (pentru sopranaCadaverica):

Impresionantă și logica și modul de a gândi.
Meriți funda.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Hammurabi):

O sa mi-o pun in par laughing

54 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca nu face mancare,curatenie in casa,daca ma enerveaza,daca se uita dupa unu, alta ca poate e lesbiana dar sta cu mine doar pentru sex nu si pentru bani, daca se pupa cu prietenele ei, daca se pupa cu masa fratele, tatasu, fratele, in concluzie pot fi o mie de motive

| Drimmero a răspuns:

Contacte fizice de orice fel, apropieri emotionale, conversatii siropoase si flirturi de orice fel.

De ce se considera astea? E vorba de tradare, mai bine ai recunoaste ca ai pe altcineva decat sa inseli.

| Hammurabi explică (pentru Drimmero):

Deci îmi spui că trădarea/înșelatul pot fi, sau sunt și emoționale.
Nu numai strict contact fizic.
Deci dacă intru intr-o relație, trebuie să mă transform intr-o legumă fără emoții. Sau mai bine zis fără emoții direcționate în altă parte decât către iubită/soție.
Să rad din existența mea toate prietenele pe care le-am avut de o viață unele chiar de la grădiniță sau școala generală (fără absolut nici o conotație sexuală)
Și să am grijă să nu mai fiu impresionat de nici o ființă de pe pământul ăsta.

| Drimmero a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu inseamna ca nu te poti atasa de alta persoane apropiate, dar totusi in limita bunului simt. Pana la urma gasesti altceva mai bun mereu,, curaj sa pui capat relatiei sa ai, in rest drum bun.

| Freya1 a răspuns:

Sărutat,flirtat...

| Donsavas a răspuns:

Sa fi pur si simplu in prezenta cuiva si sa locuiești cu persoana respectiva, știind că nu e vorba doar de o simpla prietenie.

| Plato a răspuns:

Orice gest sau metoda de comunicare/interactiune cu tentă de flirt.
Poti înșela si cu gândul, doar luând asta in considerare.

De ce? Pentru ca in orice moment in care devotamentul fata de partener nu e deplin, incalci sanctitatea relatiei.
Nu e suficient sa vrei si sa te abtii. In momentul in care ai luat in serios, chiar si doar in imaginatie, sa stirbesti solemnitatea relatiei, ti-ai inselat partenerul, pentru ca nu ai mai fost 100%, trup si suflet.

| Emma30555 a răspuns:

Înșelat e doar fizic. Dar pana ajungi la înșelat fizic, exista întâlniri, discuții, le consideri o forma de a înșela fiindcă de obicei după aceste întâlniri se presupune ca se ajunge la înșelatul fizic, sau presupui și mai grav, ca e îndrăgostit. Cred ca dacă ajungi sa te îndrăgostești de alta e chiar mai mult decât înșelatul fizic, pentru mine asa ar fi, dar nici nu poți împiedică asta

| mastadont a răspuns:

Trimisul de mesaje de iubire pe Facebook, whatsapp sau pe site-uri de dating. Chiar dacă nu cunoști acea persoană este posibil, în zilele noastre, să te îndrăgostești de ea prin pozele acelei persoane și să începi să-i trimiți mesaje siropoase în vederea unei relații sau doar pentru contact sexual. Eu dacă aș avea o prietenă care ar trimite mesaje și poze indecente unui bărbat aș crede că mă înșeală chiar dacă nu-l cunoaște personal și nu a avut contact fizic cu acesta.

| Hammurabi explică (pentru mastadont):

N-ar fi mai normal să aștepți să te convingi dacă te înșeală?
Mediul virtual e... mediu virtual. Poți să scrii orice tâmpenii vrei acolo.
Asta NU ÎNSEAMNĂ că ai și intenția reală să faci ceva.
(Exclud de aici trimisul de poze care deja e cu totul altceva)

| mastadont a răspuns (pentru Hammurabi):

Aici depinde de ce conțin mesajele. Însă dacă din ele se vede clar intenția de a se întâlni cu acea persoană și de a te înșela pe la spate atunci pentru mine e clară treaba. Și dacă a vrut să te înșele înseamnă că relația nu mai e ce a fost și e normal să-ți pierzi încrederea în acea persoană.

| PersonajFictiv a răspuns:

Când simți ceva pentru o altă persoană, aia e înșelat, chiar dacă nu faci sex cu ea deja ai înșelat.
De ce? Pentru că nu ești cu persoana lângă care ești fizic, ești " lângă " persoana pe care o ai în gând.

| Hammurabi explică (pentru PersonajFictiv):

Poți defini ce înseamnă acel "simți ceva"?

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Hammurabi):

Când se îndrăgostește/ e interesată de altul.
Nu mă refeream la atracție sexuală.

| Hammurabi explică (pentru PersonajFictiv):

Păi parcă s-a mai discutat pe aici că chestia asta cu îndrăgostitul nu e ceva controlabil. E un instinct.
Ori controlăm acel instinct, pentru că suntem ființe inteligente. Iar atunci nu mai poate fi vorba de înșelat.
Ori suntem în bătaia vântului, la voia sorții, ne putem îndrăgosti oricând și înșelăm pe bandă rulantă.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Hammurabi):

Dacă îți place o alta tipă și ești îndrăgostit întrerupi relația și te duci după ea, aici nu e înșelat, că nu depinde de tine, doar nu mai simți la fel de mult pentru actuala, aia e.
Dacă rămâi cu actuala și ai gândul la alta e înșelat.

| Hammurabi explică (pentru PersonajFictiv):

Am înțeles ce spui. Dar oricum ar fi, mie mi se pare aproape aberant să accepți ideea că poți înșela cu gândul.
Și nu pun problema că te-ai îndrăgosti. Dar mergi pe stradă și vezi o tipă mișto și în secunda 2 îți fulgeră prin minte "trebuie să fie super mișto la pat". Și poate îți și imaginezi respectiva situație.
Și? Gata, s-a terminat. Ți-ai înșelat soția/prietena.
Nu mai pun la socoteală că dacă te uiți la vreun film sexy/porno, deja nu mai e înșelat, e orgie.
Sau dacă faci greșeala să te masturbezi, ai terminat-o. Că doar nu există nici un tâmpit să se masturbeze cu gândul la nevastă. laughing

| Paul754880338 a răspuns (pentru Hammurabi):

Ideia ta e buna. Am prins-o. Dar ai plasat-o in locul total gresit. Aici este esalonul superior al "moralitatii". Ai uitat sau nu ti-a dat seama inca? :-))
Aici si cele mai ascunse ganduri sunt pline de dragoste, sustinute de fidelitate si invelite pe termen lung intr-o folie de "monogamie".

| Hammurabi explică (pentru Paul754880338):

Frumoasă descriere. Puteai să-i pui și poza lui Plato alături. laughing

| Paul754880338 a răspuns (pentru Hammurabi):

Un caine de companie daca ar avea, unul din acesti... ar spune pardon cand stranuta :-))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de cum privești tu o relație, ce înseamnă ea concret pentru tine. Daca e vroba de copii de 14 ani,a căror "relație" e ținut de mana si mesaje, e inselat si un "hei" zis altei fete. Daca relația ta e bazata numai pe sex sau mai ales pe asta e inselat sa te culci cu altcineva(dacă porniti de la premiza exclusivității). Daca e o relație normala, cu iubire, respect, încredere si alte chestii roz de genul o forma de inselat pot fi si discuțiile repetate cu o alta persoana, care trădează o apropiere destul de mare.Nu e inselat fizic, dar îți înșală încrederea pe care i-ai acordat-o.Un "te iubesc" spus altei persoane nu implica contact fizic, dar e clar inselat, nu?

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

Când ești într-o relație nu ai voie să mai iubești pe nimeni?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Dacă ma intrebi pe mine, nu. Exceptand familie/prieteni(la prietene e discutabil).

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Glumesti, nu?

| Hammurabi explică (pentru Plato):

De ce ai crede că glumesc?
Exemplu.
Citesc o poezie a unei poete de la noi. Mă răscolește total, îmi intoarce sufletul pe dos. Sunt tulburat de felul în care simte și gândește și mă regăsesc total în ceea ce a scris. Pot să spun că mă îndrăgostesc de felul în care simte și gândește ea. Că doar poezia e oglinda sufletului celui care a scris-o.
Înseamnă că înșel? Că mi-am trădat soția/iubita?
N-am de gând s-o f** pe poetă, ar fi ridicol să gândesc măcar așa ceva, dar faptul că există altcineva cu care la nivel sufletesc mă conectez mai mult decât cu iubita mea, ce înseamnă?

| Anica76 a răspuns (pentru Hammurabi):

Si atunci daca ai o explicatie la intrebarea ta de ce intrebi?

| Hammurabi explică (pentru Anica76):

Întrebarea era (sub o altă formulare) de ce altceva, în afara contactului fizic, poate fi considerat "înșelat"?
Nu am o explicație.

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

"faptul că există altcineva cu care la nivel sufletesc mă conectez mai mult decât cu iubita mea, ce înseamnă?"
- Ca ar trebui sa-ti schimbi iubita!

Eu cred ca folosesti niste termeni nepotriviti. Inteleg ce vrei sa spui, dar nu ai facut foarte clar.
Si pe mine m-a rascolit Victor Hugo, dar nu cred ca am o conexiune sufleteasca cu el in sensul ala. Nici eu n-am de gand sa-l f**, mai ales ca e putrezit de mult.
Sa empatizezi cu un artist, o poeta in cazul tau, e cu totul altceva. Ca si cum ai compara iubirea pentru familie cu iubirea pentru partener. Se numesc ambele "iubire", dar e altceva totusi, doua feluri de iubiri distincte.

Repet, schimba-ti iubita daca te conectezi mai mult cu altcineva. Sunteti fake. happy

| Hammurabi explică (pentru Plato):

După părerea ta, mai există și altfel de iubiri distincte în afară de iubirea pentru familie și cea pentru partener?

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Pentru animalul de companie, de exemplu.
"Iubire" e un cuvant complicat, un cuvant foarte mare.
Oamenii il folosesc des sub diverse forme ca "Iubesc genul asta de muzica" sau "M-am indragostit de mancarea chinezeasca". Nu stiu daca e tocmai corect folosit cuvantul "iubire" in cazurile astea.
Asa pot zice si eu ca iubesc opera lui Hugo. Oare chiar o iubesc, sau doar o apreciez foarte foarte mult?
Cred ca oamenii considera "a aprecia" o exprimare prea mica, care nu spune suficient, asa ca folosesc "a iubi".

Ok, nu e nicio problema, spune ca iubesti poezia aia, insa ce treaba are sula cu prefectura?
Sa "iubesti" o poezie e una, sa iubesti o persoana e cu totul altceva. Sau hai sa zicem o fiinta.
Insa daca te simti mai apropiat de autoare decat de partenera... something is going wrong. Ca si cum as spune ca ma simt mai apropiat de autobuz decat de masina mea. Autobuzul e pentru toti, ca si poezia aia. Il apreciezi ca te-a dus cand erai sarakie, dar pe el nu-l speli ca pe masina personala.winking Cred ca intelegi aluzia.

| Hammurabi explică (pentru Plato):

Am întrebat asta pentru că tu ai spus "poți înșela și cu gândul".
Ceea ce mie mi se pare aproape aberant.
Mergi pe stradă și vezi o femeie frumoasă. Nu poți spune că în interiorul tău nu ai nici o reacție. Pentru că înseamnă că ești mort ca bărbat.
Asta înseamnă că deja mi-am înșelat partenera?
Suntem ființe raționale și ne controlăm instinctele. Dar asta nu înseamnă că nu le avem.
Și nu înseamnă că orice zbor al gândului către o apreciere sexuală a unei femei, înseamnă înșelat.
Până la urmă e un instinct. Nu poate fi întrerupt nici de devotamentul față de partener nici de sanctitatea relației, oricât ai vrea și oricât ți-ai dori. Poate fi doar controlat.

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Ce intelegi prin "apreciere sexuala"?
Eu cred ca, cand iubesti, poti avea ochi doar pentru persoana respectiva.
Ca mai consideri alte persoane frumoase e altceva, atat timp cat pastrezi proportiile. Adica oricat de buna ar fi CFR, nu o comparam cu Liverpool.
Imagineaza-ti ca esti fan Liverpool. Apreciezi faptul ca CFR e o echipa buna, dar in acelasi timp nici nu te gandesti macar sa compari vreodata CFR cu echipa ta, Liverpool. Ai inteles ce am vrut sa spun?

| Hammurabi explică (pentru Plato):

Imaginează-ți că ești fan CFR (ce, CFR-ul n-are fani?) vei crede că CFR-ul e cea mai bună echipă din lume?
Vei rămâne întotdeauna fan CFR, dar asta înseamnă că nu vei mai urmări cu plăcere o partidă cu Liverpool?
Cum ar fi să ți se reproșeze că ai trădat CFR-ul pentru că te-ai uitat la un meci cu Liverpool?
rolling on the floor

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Chiar sunt fan CFR, deci o sa incerc sa empatizez. laughing
Daca tu iti consideri partenera ca fiind CFR, intr-o lume in care exista si Liverpool, relatia nu prea are sens dpmdv. Daca nu o vezi cea mai buna din lume, nu vad de ce ai sta cu ea, sincer.
Pune problema invers: daca esti fan Liverpool, vei urmari cu placere o partida cu CFR? Sigur nu. Pentru ca esti obisnuit cu cea mai buna echipa, iar jocul CFR-ului iti va parea ridicol.
Cand esti fan CFR, te uiti si la Liverpool, sa-ti limpezesti ochii, sa mai uiti de fotbalul stupid din Liga 1. Dar daca gandesti asa despre partenera ta... ce rost are? happy
In concluzie: gaseste-ti-o pe Liverpool, ca sa nu te uiti mai apoi la alte echipe mai mari, cu... fotbal mai frumos. happy

| Hammurabi explică (pentru Plato):

Da, înțeleg ce spui.
Poți fi fericit convingându-te pe tine însuți că vinul pe care îl bei (m-am plictisit de fotbal laughing ) e cel mai bun vin din lume și nu mai vrei să vezi altceva în jurul tău. Nu mai există altceva în jurul tău pentru tine.

| Drimmero a răspuns (pentru Plato):

Exemplu bun, eu unul oricat de titrate sunt unele echipe fata de Arsenal, nimeni si nimic nu m-ar putea face sa ma 'indragostesc' de alta echipa. Pana la urma...si in fotbal exista fidelitate.

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Dar de ce crezi ca trebuie sa te convingi? De ce nu crezi ca e posibil chiar sa ai cel mai bun vin? Pe care, in loc sa-l dai pe gat, sa faci ca smecherii aia ce degusta. laughing

Ideea nu e sa te convingi ca Logan-ul tau e cea mai buna masina, sa te minti cumva. Ideea e sa astepti pana-ti iei Rolls Royce-ul ala blanao, sa fii sigur ca e cel mai smek, si chiar sa fie, nu sa te minti. Sau daca pentru tine alta e cea mai smek, Bentley, Maserati sau whatever, atunci aia sa o iei. Dar sa nu iei ceva de "hai ca merge", apoi sa te uiti la xenoanele de la un Maybach la care tanjesti.
Cand vine vorba de iubire, toata lumea are bani de RR, Bentley, Maserati, Maybach, trebuie doar sa astepte si sa fie dispus la investitia asta.

Tu ce propui? Cand imi conduc Logan-ul sa ma gandesc la alte masini? (got it? laughing ) N-am niciun motiv sa fac asta. Mai bine strang bani de Maserati, am rabdare si, intr-o zi, 100% deschizi usile masinii pe verticala.

| Anica76 a răspuns (pentru Hammurabi):

Am sa iti spun parerea mea despre alfel de inselat in afara de contact fizic. A vorbi pe retele de socializare cu alte femei (ma refer la mesaje cu conitatie sexuala) a filtra sau privii lasciv alte femei. Astea sunt alte moduri de a insela. Nu ca citesti o poezie care iti place si din intamplare autorul este o femeie.

| Hammurabi explică (pentru Anica76):

Nu e ceva concludent.
Există flirt fără conotații sexuale.
Poți privi o femeie normal iar în mintea ta să se desfășoare adevărate orgii.
Ar însemna să nu mai vorbești cu nici o altă femeie, să nu te mai uiți la nici o altă femeie?
De ce nu se poate rezuma "înșelatul" decât la orice fel de contact fizic cum ar avea o logică?

| Anica76 a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu exista flirt fara conotatii sexuale. Adica de ce ai flirta daca ai pereche si se presupune ca o iubesti. E ca sa iti dovedesti tie ca inca ai succes ca nu ti-ai pierdut instinctul de a vana? Chiar tu spui ca in mintea ta se desfasoara orgii sexuale. Una e sa privesti o femeie o data sa o admiri stiu eu pentru cum e imbracata sau ca are un corp frumos si una e flirtul adica sa o privesti de mai multe orí, sa o privesti in ochii etc... Sper sa inteleg ce am vrut sa iti explic.

| Hammurabi explică (pentru Anica76):

Pentru că întotdeauna bărbații vor încerca să le impresioneze pe femei. Întotdeauna vor vrea să fie apreciați de femei.
Și atunci orice conversație va fi și este un fel de flirt.
Asta nu înseamnă că vrea ceva cu femeia respectivă. Nu înseamnă că vrea un contact fizic cu ea.
Așa cum un cântăreț pe scenă își dorește să-i fie apreciată evoluția, așa și un bărbat își va dori să fie apreciat, indiferent cu ce femeie poartă o conversație. Să impresioneze.
Doar atât. Fără conotații sexuale.
Da, ține de vanitate. Va vrea să demonstreze oricărei femei că el e mai special decât ceilalți bărbați. Își va dori admirația femeii. Doar pentru orgoliul propriu.
Repet. Fără absolut nici un fel de conotație sexuală.
E o reacție pe care o întâlnești mai evident sau mai puțin evident,
aproape la toți bărbații.
Nu e nici pe departe un mod de "a înșela".

| Anica76 a răspuns (pentru Hammurabi):

Imi pare rau dar si eu ca si iubita ta as considera un fel de inselat. Pentru ca ea nu are de unde sa stie ce gandesti si ce vrei de fapt. Si daca o faci in mod repetat dai de gandit.

| Hammurabi explică (pentru Anica76):

Și ce-ai să faci?
O să-ți păzești permanent bărbatul să nu intre în vorbă cu vreo femeie?
Sau o să aflii că a stat de vorbă cu o colegă de serviciu și ai să divorțezi?

| Anica76 a răspuns (pentru Hammurabi):

Acum ai fost ironic. Daca cineva vrea sa insele inseala. Dar toate pana o data. Nu trebuie sa pazesti spatele cuiva sa nu te insele. Se va da singur de gol. Trebuie sa fii o persoana extrem de geloasa sa divortezi doar ca sta de vorba cu o colega de servici. Dar daca statul de vorba continúa pe messenger, whassap sau alte retele atunci dai de gandit si da se poate ajunge la divort.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singura chestie care poate fii numit inselat dpmdv este nerespectarea conditiilor impuse de persoana.
Nici macar contact fizic nu se poate numi inselat, daca cealalta persoana iti permite. (Sau e bisexuala)
Oricum inselatoria e ceva mintal, iti muti sentimentele fata de alta persoana. Le ai mai pronuntate farã sa-i dezvalui, iti pierzi din sentimente.

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

Tu ai sta cu o persoană care ți-ar impune condiții din start?

| GirlOnline81 a răspuns:

Banuiesc ca prin " Mediul virtual e... mediu virtual. Poți sa scrii orice tâmpenii vrei acolo." te referi la flirt virtual. Dacă da, intr-adevăr acolo poți spune orice. Doar ca uneori, din graba ori neatenție, se întâmpla sa uiți sa ștergi o conversatie, și atunci ce? Merita sa îți risti relația pentru un flirt nu tocmai inocent?

| Hammurabi explică (pentru GirlOnline81):

De ce să-ți riști relația?
Deci confirmi că înșelatul poate fi și virtual.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Hammurabi):

Tot ce spun este ca ceea ce ție ți se pare o joaca (flirt virtual), mie mi se pare o chestiune de fair play.
Spune-mi sincer, cum te-ai simți dacă intr-o zi ai afla ca partenera ta flirtează virtual cu nerușinare, sugerând disponibilitate pentru alții?

| Hammurabi explică (pentru GirlOnline81):

Am înțeles ce vrei să spui. Tocmai asta e problema.
De ce suntem dispuși să judecăm apriori pe cineva?
Dacă iubita mea ar face doar ceea ce ai spus tu, aș considera că a găsit pe net un fraier de care să facă mișto și se distrează. Dacă n-aș avea minimă încredere în ea până la o FAPTĂ care să-mi demonstreze contrariul aș pleca în secunda 2 fără să-mi mai pun întrebări.
Dar altfel? N-am nici un drept să-i cenzurez viața și existența dacă n-a FĂCUT nimic. Doar pentru că, creierul meu e idiot și gândește că ar putea face.

| LuccaToni a răspuns:

Faptul ca iese des cu el, ii face cadouri, vorbeste des...