| Die25 a întrebat:

Ce analize trebuie sa fac pentru a lua anticoncepționale?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Analize hormonale, prescrise de medicul ginecolog.
Fii atenta ca anticonceptionale, deoarece au enorm de multe efecte secundare si oricum nu te protejeaza de boli cu transmitere secundara, ca alea sunt adeavarata problema de fapt, care te baga in pamant.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru ca pastila AC prescrisa sa fie cea corespunzatoare si sa se plieze cat mai perfect pe activitatea hormonala proprie a fiecarei femei, medicul ginecolog efectueaza o anamneza amanuntita, o consultatie generala privind starea de sanatate care include si palparea sanilor, testul privind viteza de coagulare a sangelui si 2-3 analize hormonale. Pe baza rezultatelor obtinute, medicul reuseste sa stabileasca si sa traseze profilul hormonal propriu si unic si astfel in functie de profilul hormonal rezultat va alege din cele peste 40 de marci si tipuri de pastile AC existente pe piata pe cel potrivit care sa fie cat mai bine tolerat de organism. Sanatate!

| Vanesa87 a răspuns:

Inainte de orice analiza fa-ti papanicolau, putini medici mai recomanda, dupa ceri sfatul medicului daca mai este nevoie sa faci altceva

| Skyge a răspuns:

Discuta cu medicul tau ginecolog inainte de a lua.