| soultaker a întrebat:

Ce ar fi de facut daca fosta iubita / fostul iubit ameninta ca se sinucide?

8 răspunsuri:
| iiSceneXX a răspuns:

Buna.
Incerci sa-l calmezi frumos. Nu strigi, nu faci miscari bruste, si nu vorbesti urat.
Dar nici nu te lasi manipulat din pricina starii in care se afla. Incerci sa faci sa fi bine pentru amandoi. Va fi bine int-un final, va intelege ca nu e ok asa, isi va reveni

| Oana92 a răspuns:

Din pacate oamenii care doresc cu adevarat sa se sinucida au nevoie doar de un pretext -in acest caz despartirea, pentru a se feri de mustrari de constiinta si pentru a-si alimenta singuri ideea ca viata e urata si chestii de genul asta.Cel mai bine e sa vorbesti cu familia sau cu cineva apropiat ce poate sa ia anumite decizii in privinta persoanei in cauza, mai ales daca e o persoana minora. De obicei persoanele care ameninta nici macar nu au de gand sa se sinucida ci vor doar sa santajeze si sa atraga atentia, DAR pentru a preveni o tragedie trebuie luate masuri urgente. Nu esti obligat sa ramai langa acea persoana si cum am mai zis cel mai bine e sa discuti problema cu o persoana apropiata pentru a-l duce la specialist.

| BlueViP a răspuns:

Ii spui ca nici el/ea nu e atat de prost sa faca ceva in opozitie cu normele sociale, morale sau religioase. Ii implici familia, ii zici ca o sa planga ma-sa mai mult decat a pland el/ea dupa tine, daca e religios ii bagi biblia pe gat si ii ti teoria cu DOAR DUMNEZEU ARE REPT ASUPRA VIETII. Sau ii spui frumos sa se puna in locul ta si sa se gandeasca daca ar putea sta cu o persoana din mila sau doar de frica sa nu ii raman pe constiinta. Multi ameninta, dar putini fac.

| loverboy111 a răspuns:

Te supui ce sa faci. Eu de exemplu as fi in stare sa ma sinucid pentru iubita mea, e totul pentru mine deci...

| queenofsaigon a răspuns:

De cele mai multe ori e doar un gest de disperare la care recurg oamenii care nu știu să obțină ce vor pe cale dreaptă. Tot ce poți face e să îi joci jocul, dar de cele mai multe ori se opresc când le spui că le anunți familia/chemi salvarea.

| Trolozaur a răspuns:

Nu negociem cu teroristii. il lasi. e alegerea lui. nu poti sa dai vina pe altii pentru actiunile tale.

| Iluzionistul69 a răspuns:

Unii oameni sunt mai slabi de inger si cedeaza, eu de ex am avut un coleg de serviciu cu care lucram si sa SINUCIS! Vb foarte serios se certase cu iubita o iubea foarte mult ii facea tot felul de cadouri, etc. ea a hatarat sa il paraseasca nu stiu motivul... cer este ca intr-o seara cand se ducea acasa de la serviciu sa aruncat in fata metroului la st metrou Dristor, a stat in coma cateva zile la spitalul de urgenta Floreasca si a decedat dupa cateva zile... iti dai seama ce era in sufletul lui maica-sa atunci, nu sti niciodata ce este in sufletul unui om decat el si Dumnezeu stie asta, Dumnezeu nu te iarta in veci daca iti iei viata e cel mai mare PACAT sa iti iei viata, si eu am avut momente de suicid dar m-am dus la biserica si m-am rugat mult si dumnezeu m-a ajutat acum sunt bine mi-a trecut, fiecare are momente grele in viata doar Dumnezeu ne poate ajuta nimeni altcineva!

| ILoveMI a răspuns:

Primul lucru pe care trebuie sa il faci in situatia asta este sa pui in tema familia.
In principiu majoritatea ameninta cu sinuciderea din dorinta de a manipula si nu pentru ca au de gand sa o faca cu adevarat. Totusi in cazul in care se intampla tragedia...fiecare este responsabil de viata lui si de demonii lui. Nu ar fi vina ta. Nu poti ceda unui asemenea santaj pentru ca nu faci bine la nimeni.
Eu asta as face.m-as planta in fata usii lui si as vorbi cu familia lui.