| SupMates a întrebat:

Ce benefici ai daca nu te masturbezi?
17 ani

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in zilele de azi, cand subiectele despre viata intima au inceput sa fie din ce in ce mai des discutate/dezbatute, atat in societate, cat si pe retelele de socializare, etc, mai apar astfel de intrebari in privinta ''indeletnicirii'' de masturbare, care desi este intens practicata, continua sa ramana un subiect tabu in randul majoritatii populatiei. De obicei, oamenii refuza sa discute despre viata lor sexuala, din cauza rusinii fiindca masturbarea in continuare este considerat un subiect mult prea intim de abordat. De aceea, este lesne de inteles de ce mai apar intrebari unele mai ciudate decat altele legate de masturabare, de genul :
-- „Este bine ca masturbarea sa fie practicata cu regularitate?",
-- „Are limite de varsta si/dau pana la ce varsta se practica?",
-- ''Este un pacat de moarte asa cum zice biblia sau preotii?",
-- ''Daca mi-o frec imi va creste par in palma? am sa deveni balbait? sau pot sa orbesc? sau sa raman mic, pitic"". etc. etc.
Astfel de intrebari trezesc/starnesc reacții care mai de care mai diverse si mai diferite. Insa, pe langa toate posibilele dispute si contraziceri, de obicei majoritatea parerilor privind masturbarea sunt impotriva si din acest motiv nu se face o analiza obiectiva a acestei ativitati practicate de foarte multa lume de ambele sexe si de toate varstele.
Pentru a se putea stabili adevarul obiectiv, trebuie sa fie luate in dezbatere studiile si cercetarile recente, stiintifice si medicale. In studii si lucrarile publicate, s-a ajuns la concluzia ca activitatea de masturbare are rolul de a pregati organismul sa ajunga la starea de orgasm prin care creierul transmite semnale catre mai multe glande sa produca si sa elibereze mai multi hormoni care sunt : endorfina, dopamina, oxitocina, etc. adica asa numitii hormoni ai dragostei, fericirii sau bunei dispozitii (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata rolling on the floor ). Placerea care apare in timpul masturbarii, are si rolul de a micsora nivelului hormonului cortizon in organism, fiindca acesta este responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte multe beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla accesand si lecturand materiale stiintifice si medicale existente pe internet (nu le gasesti in biblie). Parerile agaricilor ageamii conform carora masturbarea ar provoca toate nenorocirile posibile dar si imposibile si idea vehiculata de acestia ca prin sperma ejaculata s-ar pierde cantiati mari de energia prin eliminarea vitaminelor si a mineralelor din organism, este o convingere neverificata a unor imbecili retardati. rolling on the floor Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Masturbarea este benefica din orice punct de vedere, eliberarea acelor chimicale in creier este ca un tratament anti depresie, ducand la o stare de buna dispozitie, dar totul cu limita, poti da in dependenta, sau sa percepi sexul opus ca fiind obiect sexual

| mihai69 a răspuns:

Absolut niciunul.

| Gofigi a răspuns:

Nimic

| doctorandus a răspuns (pentru Gofigi):

Corect, nu ai beneficii, esti doar mai stresat si mai nervos, mai ofticat.

| aXy99 a răspuns (pentru doctorandus):

De ce sa fii stresat si nervos?! Nu e invers? laughing

| doctorandus a răspuns (pentru aXy99):

El a întrebat dacă va avea beneficii abținându-se de la masturbare. Mergând pe ideea că are de ales între masturbare și abstinență.

| aXy99 a răspuns (pentru doctorandus):

Am inteles eu gresit, scuza-ma!

| Ion02102 a răspuns:

Basturbare la 17 ani = o viata fericita