| anonim_4396 a întrebat:

Ce benefici, dar si ce probleme poate sa aduca abstinenta de sex, masturbare pentru o perioada indelungata de timp?

11 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Abstinenta duce la dereglari hormonale serioase, scade performantele cognitive, scade IQ, provoaca tulburari de somn, crize Parkinson, crize epileptice si uneori poate degenera spre Alzheimer. daca nu ai partener e rec sa te masturbezi ca sa nu iti pierzi mintile, masturbarea creste performantele cognitive si ascute mintea

| fqwaf a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Dar de ce dupa ce ma masturbez simt ca IQul meu scade, neputand sa ma concetrez foarte mult asupra ceea ce vreau sa fac.

Răspuns utilizator avertizat
| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru fqwaf):

Stai asa mai intai stai putin pana iti revi si pe urma te apuci de treaba

| stfnn a răspuns:

Ti se pare ca scade, probabil asa e el in general.

| mihai69 a răspuns:

Niciunul.

| T0T a răspuns:

Cica imbunatateste memoria.

| minrest a răspuns:

Pare ciudat, dar te poate ajuta chiar sa faci pluralul cu al doilea i ( ca in beneficii ) prin faptul ca schimbi prioritatile. Beneficiile sunt mari, deoarece sexul consuma energie, preocupare. Iar probleme, ar aduce, da lipsa satisfactiei si implinirii dintr-o relatie completa, asta doar lipsa sexului in cadrul unei casatorii fericite. Dar lipsa masturbarii nu are urmari negative, organismul se adapteaza foarte usor la lipsa unei zgandariri inutile, iar preocuparea mai mica pentru sex pune persoana si intr-o situatie mai sigura fata de pretendenti neseriosi. Buna seara.

Răspuns utilizator avertizat