| Gogoasa24 a întrebat:

Ce boala poate cauza disfuncții ale erecției, lipsa de excitare (nu ma mai excit nici la filmele porno)? Mai am erectie dar nu ma excita de exemplu filmele porno, ma gândesc ca poate am o dereglare hormonala. Am slăbit de la 115 la 85 cam asa foarte repede, nu știu ce sa zic, am o programare la urologie. Rog răspunsuri serioase și fara mișto.

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Te sfatuiesc sa discuti si cu un medic endocrinolog si de asemenea si cu un psihoterapeut sexolog. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Disfunctia erectila reprezinta o problema incomoda tot mai des intalnita care afecteaza 1 din 10 barbati. Aceasta se traduce prin incapacitatea de a atinge sau mentine o erectie suficient timp pentru a finaliza actul sexual. Numarul de barbati atinsi de aceasta afectiune (prevalenta disfunctiei sexuale) creste odata cu varsta.
CAUZELE DISFUNCTIEI ERECTILE :
In prezent, majoritatea barbatilor care se confrunta cu probleme erectile sunt afectati de o combinatie de cauze psihologice si fizice. In cazul cauzelor de natura fizica, debutul este treptat, iar cauzele cele mai des intalnite sunt reprezentate de:
-- Cauze de natura cardio-vasculare : flux sagvin deficitar spre penis drenare excesiva a sangelui din penis, vase sangvine infundate (ateroscleroza), hipertensiune arteriala
-- Boli care afecteaza nervii care merg spre sau dinspre penis
-- Tulburari hormonale
-- Alcoolism, fumat excesiv, odihna nesatisfacatoare, tulburari de somn, oboseala extrema
-- Diabet, obezitate, sindrom metabolic, abuz de medicamente
-- Prostata marita, scleroza multipla, Boala Peyronie – dezvoltarea de tesut cicatricial in interiorul penisului
-- Cauzele de natura psihologica se caracterizeaza prin debut brusc. O serie de factori pot interfera cu emotiile sau sentimentele sexuale si pot cauza sau agrava disfunctia erectila. Acestea sunt :
-- Stres si anxietate la serviciu sau acasa
-- Neintelegeri conjugale, probleme de cuplu datorate comunicarii necorespunzatoare sau alte preocupari
-- Depresie
-- Plictiseala sexuala (rutina)
Desi nu este o situatia placuta, iar pacientii se pot simti jenati, este important ca ei sa obtina un diagnostic pentru a identifica cauza.
In astfel de situatii trebuie sa te prezinti la consultatii efectuate de medicul : de familie, urolog, cardiolog, endocrinolog, psihoterapeut sexolog specialist in dinamica sexuala.
Te sfatuiesc sa accesezi si sa citesti cu atentie urmatorul articol medical :
https://www.cosmopharm.eu/......-speranta/
Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti suspect de hipertiroidism daca ai slabit asa cum ai descris tu.mergi la endocrinolog

| Gogoasa24 explică (pentru anonim_4396):

Am slăbit pentru ca am făcut sport și ținut regim

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gogoasa24):

Dupa cat timp ai slabit in intrebare reiese ca ai slabit foarte rapid te cam contrazici nu ai cum sa slabesti foarte rapid chiar daca faci sport si tii regim decat daca ai o afectiune tiroidiana sau sida. Cate kilograme in cate zile ai pierdut?

| Gogoasa24 explică (pentru anonim_4396):

10kg pe luna doar cardio la sala și regim

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gogoasa24):

Ah asa da bravo man, felicitariwinking

| Gogoasa24 explică:

Și cand reușesc sa am o erectie se culca imediat înapoi