| Alex a întrebat:

Ce calitati ar trebui sa aiba un barbat ca o femeie sa inceapa o relatie?
Ce calitati ar trebui sa aiba o femeie ca un barbat sa inceapa o relatie?
Ce calitati ar trebui sa aiba o femeie ca sa fie femeie?
Ce calitati ar trebui sa aiba un barbat ca sa fie barbat?
Cele 2 se completeaza sau se lupta intre ele?

3 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. Nu pot răspunde la asta.
2. Să mă simt bine lângă ea şi să facă asta în mod natural, fără forţări (forţare=replici fade şi mecanice pe care ştie că le agreez; forţare fizică=tona de machiaj ca să arate nu-ştiu-cum pentru mine). Desigur, nu trebuie să fie materialistă, superficială, posesivă, geloasă sau egocentrică. E important să posede o inteligenţă superioară, să poată deschide gura fără să-mi vină să i-o astup cu piciorul, să nu aibă aşteptări prea mari şi să fie în stare să mă înţeleagă şi să mă susţină emoţional.
3. Neapărat să fie OM. Eşti om cu mine? Sunt om cu tine! Strict ca s-o consider eu femeie, exact ce-am spus mai sus: să nu fie egocentrică, superficială, proastă, geloasă, posesivă, materialistă, etc. Pentru mine nu sunt femei ci nenorocite fără sentimente cele care-şi spionează prietenul, care şi-l ţin inactiv sexual sau care te trimit la plimbare după 3 ani de relaţie pentru că "a revenit pe firmament o iubire mai veche". E important să ştie să-şi respecte partenerul. O femeie ca să fie femeie trebuie să şi suplinească lipsurile partenerului.
4. Aproape tot ce-am zis mai sus e valabil şi pentru genul masculin. Să un fie superficial, prost, materialist, egocentric, gelos, posesiv, etc. Tot la fel, e important să ştie să-şi respecte partenera. Un bărbat ca să fie bărbat trebuie să şi suplinească lipsurile partenerei şi să ştie să-şi impună punctul de vedere.
5. De cele mai multe ori se completează. Lupta o dăm cu noi înşine nu cu genul opus. La urma urmei suportul afectiv e important şi nici femeile şi nici bărbaţii nu se pot simţi "complete/compleţi" fără un partener. Femeile au ales să se mai lupte din când în când dar în ultima vreme nu prea mai au pentru ce lupta (decât eventual pentru superioritate dar asta nu se va întâmpla) pentru că ce era logic şi firesc să primească şi femeile, au cam primit. Religia şi Evul Mediu au stricat relaţiile dintre cele două sexe prin umilirea femeilor şi zeificarea bărbaţilor dar treptat astfel de mentalităţi se vor stinge.
Salut!

| Floreenofficial a răspuns:

Pai nu exista niste calitati-standard ca sa spun asa.desigur ca trebuie sa fie o fata cuminte sa va potriviti sa aveti chestii in comun etc. dar nu trebuie sa te ghidezi doar dupa partea teoretica...trebuie sa te iei dupa ceea ce simti.succes!winking

| Eaaaaa a răspuns:

Calitati? Parerea mea e ca...nu ar trebui sa ne intrebi pe noitongue Degeaba iti spun alti cum ar trebui sa arate fata ideala pentru tine, nu toti au aceleasi gusturi! Nu te lasa influentat de ce spun cei din jur. O persoana iti place pur si simplu pentru ca iti place, nu trebuie neaparat sa aiba ceva. Si sunt unii putin cam obsedati care vad doar frumusetea exterioara a unei persoana, fara sa stie ce simte cum se comporta si altele!

Deci ai incredere in preferintele tale si lasa-i pe cei din jur sa spuna ce vor.Atata timp cat tie iti place persoana respectiva nu mai conteaza nimic altceva!