| saresipiper a întrebat:

Ce e incestul de fapt pana la a cata ruda e considerat?

Miana
Intrebare repostata

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Incestul este o infracțiune care constă în întreținerea de relații sexuale între părinți, copii, frați surori/veri etc.
Din câte am auzit la un preot acum mult timp, e considerat incest până în gradul 4.

| Sofer a răspuns:

Ca nu ai voie sa faci cu frate sora mama sau verișori.

| saresipiper explică (pentru Sofer):

Cu matusi ai voie?laughing

| Sofer a răspuns (pentru saresipiper):

Ce îți e ruda nu laughing

| alina2k18 a răspuns:

În România, incestul este pedepsit de Codul Penal. Articolul 377 stipulează că „Raportul sexual consimțit, săvârșit între rude în linie directă sau între frați și surori, se pedepsește cu închisoarea de la un an la 5 ani."
Rude în linie directă desemnează străbunici, bunici, părinți, copii, nepoți, strănepoți, etc. Infracțiunea se realizează, sub aspectul elementului material, printr-un raport sexual, adică un act sexual între două persoane. Infracțiunea se săvârșește cu intenție directă, se consumă în momentul realizării raportului sexual, putând îmbrăca și forma unei infracțiuni săvârșită în forma continuată, când actul sexual se referă la anumite intervale de timp. Tentativa este pedepsită de lege.