Tu știi ce este agresiunea sexuală?

Agresiunea sexuală este atunci când un copil este constrâns să participe într-un act de natură sexuală. Agresiunea sexuală se poate întampla și în viața reală, și în mediul online.

Este agresiune sexuală atunci când:

  • ești atins într-un mod care îți produce neplăcere
  • ești umilit, hărțuit, manipulat sau amenințat să faci diferite lucruri cu părțile intime ale corpului
  • ești obligat să întreţii relaţii sexuale
  • ești obligat să privești imagini sau filme cu tentă sexuală.

Regulile de prevenire se aplică şi atunci când vorbim despre persoane pe care le cunoşti. Chiar dacă le placi şi au autoritate asupra ta, nu au dreptul să te atingă în zonele intime.

Pentru a te putea apăra, trebuie să știi că agresiunea sexuală este pedepsită prin lege. Distribuie și informează-i pe cei din jurul tău.​

Suntem rezultatul atingerilor trăite. Apără-te de cele nedorite. Apără-te de agresiunea sexuală. Sună la 116111! Scrie la vorbestecunoi@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Află mai multe la https://www.116111.ro/AtingeriNedorite/https://www.youtube.com/watch?v=4jJ8Gxz1gEg

TPU.ro susține campania “Atingeri nedorite”, organizată de Asociația Telefonul Copilului, cu sprijinul Ambasadei SUA în România.

30 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ar trebui trimis, cel putin, pe mail-ul fiecarui user al site-lui.
Si mediatizat pe plan mondial, cum de fapt, se intampla.

| RAY a răspuns:

Faceti un lucru foarte bun, ar trebui promovat asta pe toate retele sociale si intalniri face to face si educatia sexuala in scoli, felicitari

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| mentholinks a răspuns:

Vrei sa ma faci curios ca sa vad cum e?

| Goete a răspuns:

Este asemanatoare cu intrebarea asta agresiva si persistenta pe care o vad mereu prima

| Goete a răspuns:

"Agresiunea sexuală este atunci când un copil este constrâns..."

Adica daca nu e copil e ok sa fie constransa o persoana?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Agresiunea sexuala e atunci cand te intalneste un pedofil si vrea sa faca sex cu tine, cel mai bine, iesi cu parintii oriunde ai fi si daca nu cu parintii, ia-ti telefonul de un caz de ceva sa suni politia sau parintii. Sper ca vam ajutat happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva periculos de care trebuie sa te feresti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Agresiunea sexuala este atunci când victima este constransa de agresor intr-un mod indecent, jenant, vulgar, drept pentru care se ajunge la violarea persoanei adresate.

| Xpressurself a răspuns:

Copii eu unu nu aș suna la aceasta organizație dacă aș avea nevoie de ajutor. Poate fi o capcană ca să descopere copii vulnerabili! Stiți voi cine sunt ei? Eu nu. Eu știu de părinți și rude apropiate, tutori, poliție. Dar aceste organizații? Hai ba valea. Cine sunteți voi?

| Allemando a răspuns:

Da.

| DARLINGx a răspuns:

Arob

| MotanulAlbastru a răspuns:

O sugestie: sa fixați postarea asta la începutul paginii Dragoste & Sex.

| CtBogdan a răspuns (pentru MotanulAlbastru):

Aprob

| 116111 TelefonulCopilului explică (pentru MotanulAlbastru):

Multumim pentru idee, postarea a fost fixata!

| Goete a răspuns (pentru MotanulAlbastru):

S-o fixeze 2 zile, dar nu o Eternitate

| MotanulAlbastru a răspuns (pentru Goete):

Sunt buguri pe site cu întrebări fixate de mai mult timp care nu deranjeaza și nu stârnesc atâtea reacții ca asta happy
Eu cred că problema e la voi.

| Goete a răspuns (pentru MotanulAlbastru):

Putina psihologie, vorbind de agresiune inciti la agresiune.
Subconstientul nu cunoaste cuvantul Nu, intelege doar Agresiunea.
Daca nu vrei Razboi, nu spui Nu Razboiului, spui Pace. Poti vorbi despre relatii bazate pe sentimente reciproce, despre tandrete, despre intelegere etc.

Eu personal nu am nici o problema, te asigur.

| MotanulAlbastru a răspuns (pentru Goete):

Da, e vina lor că te incita, știu discursul vostru.

| EzSimple a răspuns:

Nu frate nu am nici o idee

| YeeeeRoooock a răspuns:

Da

| trisxx3 a răspuns:

Da, dar nu e doar în cazul copiilor... și un adult poate sa fie agresat sexual, ce vorbești?

| doctorsex96 a răspuns:

Nu

cu stima jonel

| Andromeda2022 a răspuns:

Multumesc pentru nimic

| GucciMarcheaza a răspuns:

Ceva normal.

| Chirosan a răspuns:

De ce doar un copil?

| naniballs a răspuns (pentru Chirosan):

Da de ce nu 2

| GucciMarcheaza a răspuns (pentru Chirosan):

Daca esti ambitios, iei o gradinita intreaga.

| Micutzu_Iuly_1998 a răspuns:

Nu nu stiu

| spionul99 a răspuns:

winking

| Marius41 a răspuns:

Agresiunea sexuală este valabilă și in cazul adulților nu doar a copiilor. Mai informează-te.

| MateiDaSfaturi a răspuns:

Viol.

| balalaika69 a răspuns:

Agresiunea sexuala e când mami da cu slapul

| Iaonr a răspuns:

Da

| raolro a răspuns:

Agresiunea sexuala e violul

| cioacamicadetaur88 a răspuns:

Cand tio bag intensiv

| sethebloodfree a răspuns:

Te incui in casa