| anonim_4396 a întrebat:

Ce este alchimia sexuală? Puteți să îmi povestiți cât mai detaliat?

4 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Un mit, dacă exstă dorință de a face plăcere celuilalt ajungi sigur să te potrivești. Și degeaba există potrivire sexuală dacă nu există și dedicare reciprocă, fidelitate nu e o relație fericită pe termen lung. Eu și soțul meu nu ne/am testat potrivirea sexuală decât după nuntă dar n=am avut emoții că n=o să avem alchimie sexuală, am avut foarte multă după ce am așteptat 23 respectiv 24 de ani pentru a experimenta minunea,

| Justme32 a răspuns:

Alchimia este procedeul de separare a metalelor. Separi aurul de piatră. În cazul alchimiei sexuale, dacă cineva se uită insistent la filme pentru adulți în care cei care performează sunt copii, creierul încearcă să separe individul de sex și să-i schimbe sexualitatea. Asta este alchimia sexuala

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Justme32):

Nu, alchimia este o idee veche prin care se credea ca plumbul, fierul sau altceva nevaloros se poate transforma in aur si argint. Din punctul meu de vedere, alchimia ar trebui vazuta ca o metafora referitoare la sufletul uman care, prin diferite tehnici, poate fi transformat in "aur", prin transcenderea unor elemente care tin de conditia umana.

Nu am mai auzit de alchimie sexuala, dar tinand cont ca alchimia moderna face referire la suflet si tehnici esoterice, cel mai probabil alchimia sexuala include tehnici precum tantra yoga prin care sexul si sexualitarea transcende planul fizic al placerilor carnale catre un plan cosmic, o contopira a sexualitatii si a energiei sufletelor celor 2 parteneri.

| doctorandus a răspuns (pentru AlexCristi97):

Alchimie sexuala... daca citesti ce intelegeau maestrii taoisti prin asta, ei erau de fapt niste pedofili sonati.