| Bella_1624 a întrebat:

Ce este Candidoza? multi mi-au zis ca este o BTS, altii cancerstraight face De la ce apare? Se poate vindeca de la sine fara sa aplicam tratamente?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este cancer, este o infectie cu o ciuperca (Candida Albicans)> Se poate lua si pe cale sexuala (deci este si BTS) dar apare si de la excesul de antibiotice, fiindca se dezechilibreaza flora normala. Nu se vindeca niciodata de la sine, ba dimpotriva, se agraveaza mereu. Netratata la timp (imediat cum apare) si pana la vindecare, se cronicizeaza si e foarte greu de tratat, aproape imposibil de vindecat.

| εїз a răspuns:

Mai mult de 75% dintre femei sunt afectate in timpul vietii lor de infectia cu Candida. Candidoza este o micoza: o boala declansata de un microorganism numit candida.
Candida este un fel de ciuperca (cea mai importanta fiind Candida albicans) care poate cauza infectii fungice (candidoze) atat la oameni cat si la animale. Candida creste in laboratoarele medicale sub forma de colonii mari, rotunde, de culoare alba sau crem.
Alt tip de Candida este Candida dubliniensis care pune probleme in cazul pacientilor infectati cu HIV care primesc tratament antifungic.
Prea multa Candida in sangele unei persoane duce invariabil la candidoza.

Răspuns utilizator avertizat
| princess87 a răspuns:

Doamne, ce oameni! Ce treaba are cancerul cu candidoza? Aia de ti-au zis asa sunt batuti in cap. Candidoza e o bacterie sau ciuperca care se trateaza sau cateodata trece singura. Oricum, trebuie sa te duci la ginecolog