| Randomkid a întrebat:

Ce este lichidul de la nivelul fundului de sac Douglas?

3 răspunsuri:
| Valentina8 a răspuns:

Este o regiune a corpului uman care se află în partea inferioară a abdomenului, între uter și rect. Mulți își imaginează că este vorba exclusiv de femei, dar la bărbați există și punga de Douglas care se află între vezică și rect.
Deoarece este o zonă mică și se află printre câteva organe importante, de multe ori acumularea de lichide poate să apară., care poate indica o anumită patologie, dar nu neapărat, fiind necesare unele teste pentru a confirma sau nu un anumit tip de boală.
În general, când vorbim despre lichid în partea de jos a sacului Douglas, există trei tipuri posibile. Acestea sunt:
Exudat lichid (lichid limpede)
sânge
puroi
Deseori prezența lichidului de exudat poate fi rezultatul modificărilor hormonale, în special din ciclul de menstruație al unei femei. În acest moment este obișnuit să aibă între 1 și 5 milimetri de lichid în partea inferioară a sacului Douglas.
Aceasta înseamnă că ori de câte ori există lichid în fundul sacului lui Douglas, există prezența unei anumite boli.

| Randomkid explică (pentru Valentina8):

Mersi, dar deja am citit ce scrie pe net

| Valentina8 a răspuns (pentru Randomkid):

Pentru nimic :*