| simonicasexygirl a întrebat:

Ce este şi cum este orgasmul la femei?

2 răspunsuri:
| dana85 a răspuns:

Orgasmul nu poate fi descris ca un tipar,sau un sablon, el este trait de la caz la caz, in functie de temperamentul persoanei, comportamentul partenerului, de cum se desfasoara preludiul, compatibilitatea dintre parteneri, sentimente, experienta sexuala, si sa stii ca de multe de cadru intim si mai ales starea sufleteasca.

| BlackAngelOfFire a răspuns:

Orgasmul femei este diferit fata de cel al unui barbat, chiar daca vorbim despre acelasi tip de senzatii puternice ce te fac sa tremuri si gemete puternice de placere cercetarile au aratat ca orgasmul la femei este mult mai complex decat cel al unui barbat. Sa vedem in continuare ce se intampla atunci cand privim cu atentie orgasmul femeii.

Toate liniile de transmisie si circuitele intregului corp sunt supraincarcate brusc si delicios. Firele se incing pana la rosu, focoasele explodeaza, clopotele suna — si totul s-a terminat pana data viitoare.

Orgasmul femei face ca, intregul ritm al organismului sa se accelereaza. Bataile inimii ajung la 160 sau peste. Respiratia face loc gafaielilor si gemetelor. Presiunea sangelui se poate dubla. intre timp, pelvisul o ia razna. Toate venele zonei pelviene sunt pe punctul de a exploda. Vulva pulseaza, aproape sa apuce penisul navalitor. Nervii senzitivi sunt la culme, storcand fiecare strop de senzatie. Trece atat de mult curent prin structurile senzuale incat becurile din cerebel incep sa palpaie. Femeia nu-si mai da seama de ce se intampla in jurul ei si toata atentia este concentrata pe acele 5 procente
vitale ale corpului sau.

Deodata, intrerupatorul principal este atins si se intampla! Senzatii indescriptibile gonesc de la vulva, vagin si clitoris prin sistemul nervos. Zonele primitive ale creierului pierd controlul. Spatele se arcuieste, pelvisul se intinde inainte, muschii din jurul vulvei se intind, se contracta si trimit valuri de senzatie prin tot corpul. Venele pelviene se golesc rapid, picaturi de sudoare apar pe piele si o senzatie de relaxare curge in intregul organism.