| anonim_4396 a întrebat:

Ce faci cand omul de langa tine nu te mai face fericita,nu iti mai ofera aceeasi iubire si atentie,nu iti mai da totul, iti da doar jumatati si resturi? De ce eu dau totul si primesc inapoi atat de putin? De ce relatiie si conexiunile dintre oameni mor dupa cativa ani? Atunci cu ce scop sa mai fii impreuna, sa te casatoresti? Cu ce scop? sad
Eu de ce ofer totul, atentie, iubire, vorbe calde, mesaje de dragoste, iar cel de langa mine e comod si lejer? Se pare ca asa functioneaza viata, dragostea, relatiile, oamenii.Cat timp au siguranta ca ii iubesti sunt comozi, nu fac nimic, dar cad vad ca te pierd si sufera socuri te cauta mai des si parca brusc contezi mai mult decat inainte.
Ceva in mine parca ar mai lupta, pentru faptul ca ne intelegem tare bine cand suntem ok si ne oferim iubire unul altuia, dar cealalta jumatate nu vrea decat sa nu-l mai vada vreodata si sa imi caut fericirea langa altcineva, cineva care imi ofera totul si care ar tanji maxim dupa ce am eu de oferit.Cineva caruia sa ii sclipeasca ochii si sa zambeasca instant cand ma vede, sa i se faca dor dupa 2 minute dupa ce am plecat fiecare acasa.
De ce nu mai sunt oameni de genul? De ce tot mai putin? Eu de ce am ramas intacta chiar si dupa 4 ani de relatie? De ce? Nu e corect.
Poate ca tot ceea ce cer nu e gresit, ci persoana caruia i-o cer.

Răspuns Apreciat de Editori
| TheDeathGrim a răspuns:

Bună! Te-aș sfătui să discuți și să îl lămureși în privința întrebuințărilor și dorințelor pe care le ai. El dacă te iubește, o să facă, nu că o să-ncerce, o să facă în așa fel încât să de îndeplinească. Dacă îți răspunde "îi irealizabil"; "așteptările îs ridicate!"; în cazul ăsta, despărțiți-vă. Nu te coborî și fă după bunul său plac, căci o să suferi. Într-o relație, e esențial să vă îndepliniți întrebuințările și dorințele între voi, căci dacă nu, relația n-o să funcționeze. C'est simple! P.S. : În relație, începe să devină monoton când ești atât de docilă și nu te împotrivești, să îl lași să domine.
Și încă un gând, "totul tău" nu înseamnă neapărat și "totul său". Funda?

| TheDeathGrim a răspuns:

Te* și sunt de-acord cu ce a scris Marian.

7 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Un lucru stiu sigur, cand persoana cu care iti vei petrece toata viata ti se va arata, nu va fi nevoie sa lupti pentru acea dragoste, iti va oferii totul pentru ca asa va simtii.

| Ichigo a răspuns:

"De ce eu dau totul si primesc inapoi atat de putin"

Ai asteptari prea mari, niciodata sa nu te astepti la ceva atunci cand oferi, deoarece oferi doar ca sa primesti in acest caz, ceea ce compromite sursa/motivul pentru care dai in primul rand.

| TheDeathGrim a răspuns (pentru Ichigo):

Pe de o parte, consider că ai dreptate, însă într-o măsură, nu. E normal să aibă niște așteptări, niște standarde. Știu că iubirea înseamnă să dăruiești fără a aștepta în schimb, însă o relație nu poate să fie întreținută dacă doar o persoană oferă degrabă decât cealaltă. Toți vrem să ne știm în siguranță lângă o persoană și toți avem acea dorință de a ne simți iubiți și importanți, și ea, din câte a și scris, își dorește doar atenție, dacă și lucrul ăsta e rău să-l ceri într-o relație și reprezintă o "așteptare înaltă", e grăvuț.

| Ichigo a răspuns (pentru TheDeathGrim):

Atunci nu mai oferi, ce-i asa de greu. Tu oferi ca sa primesti, astepti un stimul, nu o faci deoarece iti doresti binele celuilalt, o faci pentru ca iti doresti binele tau. Si numesti aia iubire? O gluma.

Da, ea doreste atentie, si justifica cum c-ar merita-o pentru ca ea ofera mult mai mult. Poate si tipul ofera dar nu se ridica la asteptarile ei. Sau poate e doar un tip obisnuit care nu-i cu chestiile astea si vrea o viata normala si ea e clingy. Orice-i posibil. Insa daca n-ai avea asteptari, nici n-ai avea dezamagiri.

| TheDeathGrim a răspuns (pentru Ichigo):

O relație bazată în sensul ăsta, într-adevăr, te gândești că dăruiește că așa ar simți și ca să îndeplinească, pur și simplu, acea persoană, însă într-o relație, totodată, ca să se mențină, este necesară dăruirea reciprocă, că e dăruire făcută-n așa, că e dăruire făcută-n câștigul său, deși da, dăruirea făcută fără câștig, este văzută frumoasă. Știu că, gândul tău este că dacă ești într-o relație, degrabă trebuie să fii axat înspre celălalt, într-adevăr, însă totodată, e necesar să nu te uiți și să ții de seamă și de ce îți dorești, și ce nevoi ai. Acum, îmi pot schimba oricând punctul ăsta de vedere, însă nu știu, personal așa consider că e corect.

| Drimmero a răspuns:

Consider ca esti foarte exagerata si prea siropoasa,, nu toti oamenii vor asta, unii pur si simplu sunt mai detasati de fel, nu poti obliga pe cineva sa faca ceva ce nu simte.

Vrei altceva? foarte bine, pune capat de comun acord cu el si da-i bice!

| Andreeush a răspuns:

Dacă simți că nu mai iubești persoana de lângă tine spune-i.

| Emma30555 a răspuns:

Aveti firi diferite. Unii iubesc fara vorbe dulci si romantisme dar faptele lor te fac sa ti dai seama ca te iubesc. Unii au firi mai independente si retineri in a se exprima in felul asta. Cand o persoana ofera prea multa atentie automat celalat devine mai detasat, probabil ca sa echilibreze lucturile. Daca el este foarte rece cu tine te inteleg caci nu e ok nici asa dar daca e doar mai relaxat ca sa zic asa poate ca te iubeste dar nu arata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, cauta fericirea langa altcineva. Si cand il vei gasi pe acel cineva si ti se va pune cu totul pe tava, te vei plictisi de el si il vei lasa. Cine v-o mai intelege pe voi fetele... laughing

| christine99 a răspuns:

Ce smiorcaiala am citit, imi vreau secundele din viata inapoi.