| Deutza_1234 a întrebat:

Ce imi puteti spune despre pubertatea la fete? tot va rog sau funditabig grin

6 răspunsuri:
| liviu42 a răspuns:

Pubertatea la fete este un proces ce poate varia foarte mult de la o fata la alta. Inainte de a putea observa vreun indiciu la suprafata, pubertatea debuteaza cu schimbari la nivel hormonal. Totul incepe cu glandele suprarenale, care trimit semnale catre creier, in speta hipotalamus si glanda pituitara. Semnalele trimise de catre acestea doua stimuleaza gonadele - la fete ovarele. Este nevoie de cativa ani pana ce acest sistem de semnalizare este perfectionat si indiciile debutului pubertatii devin evidente.

Pubertatea la fete dureaza 3 - 4 ani, insa este la fel de normal sa dureze 1 an si jumatate sau pana in 5 ani. Primul semn al maturizarii sexuale la fete este aparitia "inmuguririi" sanilor; acest fenomen are loc la varsta de 8 - 14 ani (mai devreme la fetele africane si mai tarziu la fetele din rasa alba) si este de obicei insotit de dureri usoare. Urmeaza apoi cresterea in inaltime in jurul varstei de 10 ani si cresterea parului in zona pubiana, pe la 10 ani si jumatate. Prima menstruatie apare de obicei in jurul varstei de 12 ani jumate, insa este normal sa apara intre 10 si 15 ani. Parul de la subrat incepe sa creasca in jurul varstei de 13 ani, iar pana la 14 ani majoritatea fetelor au sanii complet dezvoltati.

| mikilaina a răspuns:

Buna,

Pubertatea este prima treapta catre maturizare a unei persoane. Varsta de aparitie variaza in functie de ereditate, alimentatie, sex, sanatatea fizica. Pentru mai multe informatii despre pubertate iti recomand articolul de mai jos, este scris simplu si pe inteles tuturor http://www.topexperti.ro/......-fete_1053
Daca ai si alte nelamuriri iti recomand sa discuti cu expertul. Numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pubertatea la fete este un proces ce poate varia foarte mult de la o fata la alta. Inainte de a putea observa vreun indiciu la suprafata, pubertatea debuteaza cu schimbari la nivel hormonal. Totul incepe cu glandele suprarenale, care trimit semnale catre creier, in speta hipotalamus si glanda pituitara. Semnalele trimise de catre acestea doua stimuleaza gonadele - la fete ovarele. Este nevoie de cativa ani pana ce acest sistem de semnalizare este perfectionat si indiciile debutului pubertatii devin evidente.

Pubertatea la fete dureaza 3 - 4 ani, insa este la fel de normal sa dureze 1 an si jumatate sau pana in 5 ani. Primul semn al maturizarii sexuale la fete este aparitia "inmuguririi" sanilor; acest fenomen are loc la varsta de 8 - 14 ani (mai devreme la fetele africane si mai tarziu la fetele din rasa alba) si este de obicei insotit de dureri usoare. Urmeaza apoi cresterea in inaltime in jurul varstei de 10 ani si cresterea parului in zona pubiana, pe la 10 ani si jumatate. Prima menstruatie apare de obicei in jurul varstei de 12 ani jumate, insa este normal sa apara intre 10 si 15 ani. Parul de la subrat incepe sa creasca in jurul varstei de 13 ani, iar pana la 14 ani majoritatea fetelor au sanii complet dezvoltati.

• Inmugurirea sanilor: 8 - 13 ani
• Cresterea parului pubian: 8 - 14 ani
• Cresterea in inaltime: 9 1/2 - 14 1/2 ani (varful cresterii: 11 - 13 1/2 ani)
• Prima menstruatie: 10 - 16 ani
• Cresterea pilozitatii axilare: 10 1/2 - 16 1/2ani
• Schimbari in forma corpului: 11 - 15 1/2 ani
• Marimea sanilor ajunge la dimensiunea adulta: 12 1/2 - 16 1/2 ani
Toate aceste repere sunt orientative si nu exista niciun motiv de ingrijorare daca "termenele" sau "ordinea" nu sunt respectate.
http://www.i-medic.ro/......ea-la-fete
http://www.i-medic.ro/......pubertatii

| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa citesti ghidul menstruatiei creat de cei de la Chilotis.
https://chilotis.com/