| OneReason a întrebat:

Ce inseamna muscoasa vaginala? sau secretia vaginala? dau funda.

Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Mucoasa vaginală produce în continuu o secreție transparentă, vâscoasă, destinată în mod special lubrifierii vaginului. Cantitatea acestor secreții variază pe durata unui ciclu menstrual, fiind mai abundent eliminat la mijlocul acestuia, adică în perioada ovulaţiei. La fel ca şi pielea, mucoasa vaginală se reînnoieşte permanent, iar celulele moarte se amestecă cu secreţiile vaginale creându-le o culoare albicioasă. Pentru că lactobacilii produc un mediu acid, secreţiile capătă un miros uşor acru. În consecinţă, apar nişte eliminări mucoase albe, cu miros slab acid, frecvent confundate cu cele patologice.
Orice femeie se confrunta cu secretii vaginale, care sunt absolut normale si care reprezinta modalitatea organismului de curata si proteja vaginul.
Majoritatea secretiilor vaginale sunt absolute normale, la orice femeie. Acestea se schimba de-a lungul vietii unei femei, in functie de ciclul mensntrual, sarcina sau menopauza.
Pe masura ce organismul inainteaza in fazele lunii, schimbarile hormonale care cauzeaza ovulatia si care permit menstruatia, vor modifica si consistenta si cantitatea secretiilor vaginale.
Secretiile vaginale sunt o combinatie de fluide si celule care sunt eliminate in mod constant de vagin. Functia secretiilor vaginale este de a curata si proteja vaginul.
Exista situatii cand anumiti factori pot intrerupe functionarea corecta a organismului. In aceste cazuri, secretia vaginala va suferi modificari ale culorii si mirosului. Unele femei se pot confrunta cu secretii vaginale galbene, verzui sau maronii, care pot avea si sange in ele si care nu sunt asociate cu ciclul menstrual.
De asemenea, secretiile vaginale anormale sunt asociate si un miros neobisnuit si puternic care cel mai adesea este asociat cu infectiile.

2 răspunsuri:
| gabriielaaa a răspuns:

Adica chestia aia alba ce o gasesti pe chilotei, secretie vaginala se refera la o scurgere din interioru parti intime la fete e ceva normal sa ai secretie vaginala de culoare alba galbui

| SzoboSintiaAlehandra a răspuns:

Muci in vagin