| DorrySweet51 a întrebat:

Ce inseamna pentru voi a insela? A imbratisa pe cineva mai lung si a se lasa pupat/ pupata pe obraz. Doar atat. Se numeste inselat?

42 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,a intretine relatii sexuale cu cineva

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Si daca te pupi cu altcineva, daca pui sentimente pentru altcineva, tot inselat este.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Teoretic vorbind da, practic te poti pupa cu multa lume, nu inseamna a insela, dar eu am cunoscut pe cineva care iubi il insela prin telefon, fata avea relatie virtuala si iubit real, in ziua de azi greu gasesti ceva sincer

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

De la un mic gest, pleaca multe.
O gramada prefacuti si prefacute care nu se satura cu ce au,, niste mizerii.
Nu ai scuza daca iubesti si inseli, nu cred in ' il /o iubesc pe x dar am inselat din greseala'. Ipocrizie mai mare nu exista...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Ai dreptate, totusi ar fi bine sa fie acceptate daca sunt facute cu buna stiintã, nu pe la spate cu nerusinare.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Corect dar nu uita ca omul e o fiinta poligama

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Acceptate de catre cine, de partenerul inselat? Nici intr-un caz, nu se iarta asa ceva.
E cu buna stiinta indiferent, e ceva miselesc, rusinos!

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Asta e o prostie, daca vrei poligamie, nu iti faci relatie, nu ranesti pe cineva care te iubeste.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Poligamia e involuntară man, chiar daca iubesti tot simti dorinta sexuala, am solutia, privind poza persoanei iubita scade dorinta sexuala pentru alte persoane https://www.youtube.com/watch?v=ZzdCavYX_-E

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu are rost ca partenerul sa facã o crizã de gelozie, cât de micã doar din asta. Dacã partenera chiar il trateaza miselesc, atunci o lasã direct, ce mai.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Ne putem controla, pana si animalele ne dau noua oamenilor lectii de atasament adevarat,, nu merg scuzele.
Merg pe principiul ' ori iubesti, ori nu' asta asa ca sa se inlature orice dubiu.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Autocontrol? da, desigur ca da, dar man cand vezi ca numai e iubire, asta e, s-a rupt lantul de iubire si
a inceput a rugini

| DorrySweet51 explică (pentru RAY):

Ca detalii. Am o prietena care are o relatie si nu e fericita deloc pentru ca tipu cu care este nu ii da atentie nu o cauta nu vorbesc deloc doar cand se vad si aia odata la 2 saptamani. si ea il iubeste si e nefericita si o doare sa se desparta de el. Dar a cunoscut pe cineva mai mare ca ea cu 10-13 ani si acel barbat ii da atentie si se simte bine in preajma lui dar nu sa sarutat cu el. Doar sau imbratisat si el a pupato pe obraz de mai multe ori doar atat. Nu s-a lasat sarutata pentru ca i-a zis tipul ca are o relatie si nu vrea sa il insele. Dar dilema ei e ca daca s-a lasat pupata pe obraz de acel tip pe care o place si ea pe el ( l-a pupat si ea pe obraz doar de doua ori si de doua ori si-a pus capul pe umarul lui )si sau imbratisat mai lung e considerat ca si-a inselat prietenul?

| RAY a răspuns (pentru DorrySweet51):

Greseala ei e ca sta in zona de confort,nu vrea sa iasa de acolo,daca vezi ca te ploua in cap iesi naibi din casa afara si vezi de ce te ploua, e prietena ta ori nu isi da seama ca trebuie sa iasa din relatia asta, ori e fata poli i place ploaia de indiferenta, logic era sa iasa din relatie si sa stea cu acel barbat, asa se vrea si sfanta dar si sa stea cu altul, e asta nu e moral

| DorrySweet51 explică (pentru RAY):

Ideea e ca nu poate sa se desparta de cel cu care e impreuna pentru ca tine la el plus isi aduce mereu aminte de momentele frumoase chiar daca acum nu sunt. Tipul e mare gamer si nu are timp deloc de ea nici nu ii da mesaje sa vada ce face. Si finca tine la el de aia sa abtinut sa nu se sarute cu celalalt barbat. Nu e intr-o zona de confort pentru ca plange de ceva timp ca nu stie ce sa faca. Tine la un om care nu ii pasa de ea si ea il respecta sa nu il insele dar ii si place de un barbat mai mare ca ea cu 13 ani cam asa cu care se intelege. de aia nici nu intelege daca l-a inselat pe prietenul ei pentru ca nu vrea asta.

| HadesSs a răspuns (pentru RAY):

Daca te saruti nu se cheama inselat?laughing

| RAY a răspuns (pentru HadesSs):

Pupat nu sarutat.

| RAY a răspuns (pentru DorrySweet51):

Complicata situatie

| sierra1 a răspuns:

No way! Cine zice asta e excesiv de posesiv. Poți să-i spui și lui

| DorrySweet51 explică (pentru sierra1):

Ca detalii. Am o prietena care are o relatie si nu e fericita deloc pentru ca tipu cu care este nu ii da atentie nu o cauta nu vorbesc deloc doar cand se vad si aia odata la 2 saptamani. si ea il iubeste si e nefericita si o doare sa se desparta de el. Dar a cunoscut pe cineva mai mare ca ea cu 10-13 ani si acel barbat ii da atentie si se simte bine in preajma lui dar nu sa sarutat cu el. Doar sau imbratisat si el a pupato pe obraz de mai multe ori doar atat. Nu s-a lasat sarutat pentru ca i-a zis tipul ca are o relatie si nu vrea sa il insele. Dar dilema ei e ca daca s-a lasat pupata pe obraz de acel tip pe care o place si ea pe el ( l-a pupat si ea pe obraz doar de doua ori si de doua ori si-a pus capul pe umarul lui )si sau imbratisat mai lung e considerat a insela?

| Freya1 a răspuns:

Nu.
A insela e atunci cand iti faci o relatie cu altcineva in afara de iubitul/iubita ta.
A inseala (in iubire) inseamna a face sex/a avea o alta relatie in paralel.

| RainmakerX a răspuns:

Totul de la french kiss in sus inclusiv.

| raMLesS a răspuns:

A **** pe cineva.

| HazelEyes77 a răspuns:

In nici un caz nu se cheama inselat astfel de gesturi. Atata timp cat nu se merge mai departe. Cam gelos respectivul.

| Lostlyric a răspuns:

"Inselat" inseamna a intretine relatii sexuale sau gesturi erotice cu o persoana de sex opus cand te afli deja intr-o relatie oficiala unde ti se cere sau acorzi exclusivitate.

| CrimsomTide a răspuns (pentru Lostlyric):

De ce neaparat de sex opus? Se simte homofobia in aer?!

| Lostlyric a răspuns (pentru CrimsomTide):

Nu este vorba de homofobie, este vorba de generalizare si nu, nu este obligatoriu ca persoana respectiva sa fie de sex opus. Dar nu ai cum sa dai o definitie generala incluzand toate sexele, rasele, varstele in asa fel incat sa nu faci discriminari.

| CrimsomTide a răspuns (pentru Lostlyric):

Exista o contradictie in raspunsul dumneavoastra: "este vorba de generalizare" si "nu ai cum sa dai o definitie generala". Oricum "de sex opus" este o particularizare in opinia mea, dar inteleg ceea ce incercati sa spuneti.

Parerea mea este alta: actul fizic izolat, cauzat de un impuls de moment, un burst de hormoni, lipsuri in viata sexuala sau razbunare poate sa fie inteles si iertat. Ca sa nu spun ca exista sanse mari sa nu fie dezvaluit, atat timp cat nu exista continuitate, si ceea ce nu stii, nu te raneste. Inselatul ala care doare, ala adevarat, este cel care se petrece atat la nivel fizic cat si mental. Atunci relatia este FUBAR: partenerul inselat simte ca celalalat este si cu mintea si inima in alta parte. Si asta este dincolo de intelegere sau iertare.

| Lostlyric a răspuns (pentru CrimsomTide):

Nu exista nici o contradictie in ceea ce am afirmat. Am dat o definitie generala, in generalizare existand relatia dintre un "sine" si "sexul opus" si singura contradictie care o vezi este ca te opresti la o expresie scotand termenii din context. Nu poti da o definitie generala incluzand toate detaliile si particularitatile, se pierde termenul de definitie in sine. Iar eu asta am facut, am dat o definitie.
Oricum, interesanta si adevarata completarea ta. Si spune-mi "tu", data viitoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de ce simți pentru respectiva persoană.

| Stropdeploaie a răspuns:

Asta poate fi un inceput de inselat. azi un pup pe obraz apoi pe gurita. o imbratisare. apoi o mangaiere.smd.)

| Andrei258 a răspuns:

Cele descrise mai sus se pot face si intre doi amici care se intalnesc atunci cand se trece mai departe e inselat

| deadhoe a răspuns:

Nu exista o lista obiectiva

| Laila12Izabela a răspuns:

Nici gand! Cel care crede asta e foarte posesiv.

| DorrySweet51 explică (pentru Laila12Izabela):

Ca detalii. Am o prietena care are o relatie si nu e fericita deloc pentru ca tipu cu care este nu ii da atentie nu o cauta nu vorbesc deloc doar cand se vad si aia odata la 2 saptamani. si ea il iubeste si e nefericita si o doare sa se desparta de el. Dar a cunoscut pe cineva mai mare ca ea cu 10-13 ani si acel barbat ii da atentie si se simte bine in preajma lui dar nu sa sarutat cu el. Doar sau imbratisat si el a pupato pe obraz de mai multe ori doar atat. Nu s-a lasat sarutat pentru ca i-a zis tipul ca are o relatie si nu vrea sa il insele. Dar intrebarea ei e ca daca s-a lasat pupata pe obraz de acel tip pe care o place si ea a inceput sa-l placa ( l-a pupat si ea pe obraz doar de doua ori si de doua ori si-a pus capul pe umarul lui )si sau imbratisat mai lung e considerat inselat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DorrySweet51):

Nu cumva prietena ta esti tu? De sti atât de multe informatii, in orice caz prietena ta este atât de oarbã incât nu vede ca este folositã si inconjuratã, de un iubit prea indiferent si un catelus care ii cerseste atentia. Din astfel de extreme se termina prost, pentru cineva.

| DorrySweet51 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt eu. Stiu atatea detalii pentru ca locuiesc cu prietena mea si mie ca o sora si imi zice tot la fel si eu. Nu vreau sa se inteleaga gresit.

| 2008anonim2008 a răspuns:

A insela este de la sarut pe buze (sau mai mult) sau 2 relatii in paralel. O îmbrățișare nu inseamna nimic

| DorrySweet51 explică:

Ca detalii. Am o prietena care are o relatie si nu e fericita deloc pentru ca tipu cu care este nu ii da atentie nu o cauta nu vorbesc deloc doar cand se vad si aia odata la 2 saptamani. si ea il iubeste si e nefericita si o doare sa se desparta de el. Dar a cunoscut pe cineva mai mare ca ea cu 10-13 ani si acel barbat ii da atentie si se simte bine in preajma lui dar nu sa sarutat cu el. Doar sau imbratisat si el a pupato pe obraz de mai multe ori doar atat. Nu s-a lasat sarutat pentru ca i-a zis tipul ca are o relatie si nu vrea sa il insele. Dar dilema ei e ca daca s-a lasat pupata pe obraz de acel tip pe care o place ( l-a pupat si ea pe obraz doar de doua ori si de doua ori si-a pus capul pe umarul lui )si sau imbratisat mai lung e considerat inselat?

| sierra1 a răspuns (pentru DorrySweet51):

Cred că relația cu tipul ce n-o bagă in seamă, ar trebui să înceteze.

| DorrySweet51 explică:

Am mai dat detalii mai sus, va rog sa le cititi si sa imi raspundeti si explicati