| aaa10 a întrebat:

Ce înseamnă sa fii excitat?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Excitat, ~ă a [At: CONTA, O. F. 145 / V: (înv) es~ / P: ex-ci~ / Pl: ~ați, ~e / E: excita] 1 (D. un sentiment, o senzație etc.) Provocat. 2 Care este cuprins de o dorință sexuală. 3 (Fig) Tulburat. 4 (D. o celulă, un țesut, un organism) Care este supus unei excitații (2). 5 (D. un sentiment, o senzație etc.) Intensificat. 6 Întărâtat. 7 Îndemnat. 8 Încurajat. 9 (D. o activitate psihică sau intelectuală) Stimulat. 10 Enervat. 11 (D. un câmp magnetic) Produs într-un aparat electric. 12 (D. un sistem fizic) Căruia i s-a comunicat un plus de energie.

| Goete a răspuns:

Greu poate fi sa ai internetul sub nas si sa nu stii sa-l folosesti! Mi-ar fi rusine sa pun intrebari de genul asta.

excitat, ~ă a [At: CONTA, O. F. 145 / V: (înv) es~ / P: ex-ci~ / Pl: ~ați, ~e / E: excita] 1 (D. un sentiment, o senzație etc.) Provocat. 2 Care este cuprins de o dorință sexuală. 3 (Fig) Tulburat. 4 (D. o celulă, un țesut, un organism) Care este supus unei excitații (2). 5 (D. un sentiment, o senzație etc.) Intensificat. 6 Întărâtat. 7 Îndemnat. 8 Încurajat. 9 (D. o activitate psihică sau intelectuală) Stimulat. 10 Enervat. 11 (D. un câmp magnetic) Produs într-un aparat electric. 12 (D. un sistem fizic) Căruia i s-a comunicat un plus de energie.

sursa: MDA2 (2010) adăugată de LauraGellner acțiuni
EXCITÁT, -Ă, excitați, -te, adj. Asupra căruia s-a exercitat o excitație. – V. excita.

sursa: DEX '09 (2009)

| Radandam a răspuns:

Atunci cand ti se udă tie pasarica, sau in cazul baiatului cand ii intra in erectie.