| Maopiscopulesculeandra a întrebat:

Ce inseamna sex protejat si sex neprotejat?

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Sexul NEPROTEJAT este acel contact sexual in urma caruia daca sperma este ejaculata in vagin intr-o anumita perioada si sunt indeplinite anumite conditii strict obligatorii se poate forma/naste o sarcina. In schimb sexul PROTEJAT este acel sex in cazul caruia se folosesc anumite METODE CONTRACEPTIVE cu scopul de a nu se putea forma o sarcina; cum ar fi : coitul intrerupt si prezervativul metode care impiedica formarea unei sarcini fiindca NU PERMIT sa ajunga sperma in vagin. Insa exista si metode care prin folosi unor anumite produse PERMIT ejacularea spermei in vagin si cu toate acestea formarea sarcinii este IMPIEDICATA, produsele folosite fiind dupa cum urmeaza : ovule si creme spermicide, sterilet, plasturele hormonal, pastilele anticonceptionale, inelul intravaginat si implant hormonal.

2 răspunsuri:
| biancabbb05 a răspuns:

Sex protejat este atunci cand folosesti prezervativ iar cel neprotejat este cand nu folosesti

| CristiiMușat a răspuns:

Când faci sex protejat ( cu prezervativ) este un risc foarte mic sa iei vreo boală sexuală, când faci sex neprotejat (fara prezervativ) există un risc foarte mare sa iei o boală cu transmitere sexuală. Îți recomand să faci sex protejat