| Ofiintă a întrebat:

Ce inseamna structura fonetica? sens figurat si sens secundar? dau teza marti si chiar nu stiu ce inseamna

Răspuns Câştigător
| Tweetymrrr a răspuns:

Structura fonetica=cum se aude cuvantul si se transcrie fonetic intre [] cu litere de tipar. exact cum scriem aici, pe TPU sau in ziarebatting eyelashes
Sens figurat este acela care nu este de baza tongueune burta pe acrte(sa inveti).
Sens propriu este cel de baza tongueune floarea in vaza.(a aseza )
. Cred ca te-am ajutat :*

4 răspunsuri:
| Ofiintă explică:

Nu prea seamana tweety cumva am gasit si eu: II. După legătura dintre sensul lor şi noţiunile pe care le denumesc, cuvintele pot avea:

*sens:

1. propriu:
a) de bază
b) secundar
2. figurat

1. Sensul propriu:
a) Sensul propriu de bază este înţelesul obişnuit al unui cuvânt:
El şi-a rupt un picior, (parte a corpului omenesc)
Irina a băgat o bomboană în gură. (cavitate bucală)

b) Sensul propriu secundar rezultă dintr-o asemănare şi depinde strict de context:
Maşina s-a lovit de piciorul podului.

El a căzut într-o gură de canal.

2. Sensul figurat este sensul neobişnuit al unui cuvânt, folosit pentru a forma o imagine artistică:

"Pe-un picior de plai,

Pe-o gură de rai"

pe langa ca nu prea inteleg ce miai scris ca mi le-ai scris si gresit miai mai zis sa invat pai uite eu chair vreau sa le invat si daca le-as fi avut in caiet nu ar fi mai trebuit sa intreb pe acest site. Nu mai ajutat cu nimic sper ca ai obs

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu chiar cred ca te-a ajutat in tr-un fel

numai ca nu ti le-a zis ca-n carte...

| Aly_6046 a răspuns:

Meri mult sexicika m-ai ajutat foarte mult cu avceste informatii. daca vrei sa ma bagi in lista ta? id meu este alina_alissa11 mersy mult mult

| NaRuT0 a răspuns:

Ce inseamna sens figurat?