| Nemessys a întrebat:

Ce intelegeti voi prin,,relatie serioasa"?
Dar,, relatie deschisa"?

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Serioasa = povesti de adormit copii care dureaza cateva luni sau ani pana cand se descopera interesul care il are bani, barbati sau mostenire
Deschisa = pornache la comun acord dar are dreptul sa se duca la altii deci o tampenie cu risc ridicat de bts

| Drimmero a răspuns:

O relatie serioasa e aia care e bazata pe sentimente, respect, sinceritate, fidelitate, etc. O relatie clasica.

O relatie deschisa e o prostie, trebuie sa fii prea prost sa fii de acord ca altul sa-ti tufa femeia, din pacate sunt multe astfel de relatii, aia numai barbati nu se pot numi daca accepta asta, cred ca isi cumpara tampoane in aceeasi zi cu gagicile lor, o societate bolnava.

| LoveSleep a răspuns:

Relatie serioasa stie toata lumea ce e.
Relatie deschisa e atunci cand gagica-ta face sex cu cine are chef, cand are chef si tu tot incerci sa agati prin cluburi, dar nu-ti iese niciodata si iesi in pierdere mereu.

| Donsavas a răspuns:

Relatie serioasa este atunci cand esti sincer cu partenerul tau si il accepti asa cum este. Daca vrei relatie monogama, alege un partener ca tine, nu incerca sa schimbi oameni

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Defineste cuvantul "relatie"?
Defineste cuvantul "serios"?
E lumea de apoi nimic nu mai e normal pe lumea asta nici macar TPU nu mai e ce a fost o data.
Aici nu mai e de trait s-a terminat, Europa e moarta, America e la pamant numai Europa de Est a mai ramas.

| Michaeel a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ți-a întrat covidul în cap.Ce lume de apoi visezi? Du-te la spital doamne ca nu ești normal mintal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"O relație monogamă, in care îți dedici întreaga ta atenție(fizica și psihica)unui singur partener. " laughing

Iar o relație deschisă, e poligamie, cum sunt majoritatea relațiilor, că și dintr-o "relație serioasă" se cam sare calul, că înainte flirtezi/vorbești și cu altcineva. După te despărți de partener.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine "relaţie serioasă" este un pleonasm, iar "relaţia deschisă" nu este o relaţie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva peste fwb thinking
Cu iubire, incredere respect,
intelegere, acceptare...chestii de astea.
Relatia deschisa nu are aceeasi definitie pentru oricine? O relatie(de iubire, cica) in care fiecare si-o poate trage cu cine are chef(nu pe ascuns), fara sa se implice sentimental.O prostie.

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Atunci nu inteleg care-i diferenta dintre relatie deschisa si prieteni cu beneficii. Din punctul meu de vedere niciuna. Este aceeasi chestie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

O prietenie cu beneficii este o prietenie.Nu ajungi la stadiul de relatie, nu petreceti atat timp impreuna, nu ajungeti la nivelul ala de intelegere/afectiune.O prietenie cu beneficii poate sa se bazeze exclusiv (sau aproape)pe sex.In sensul ca ai un partener stabil, dar cu care nu iti petreci prea mult timp in afara patului.Nu iesiti impreuna(nu des), doar v-o trageti.Plus ca intr-o prietenie cu beneficii poti cere exclusivitate.
O relatie deschisa e la baza o relatie. Locuiti impreuna, iesiti, vorbiti zilnic, aveti incredere unul in celalalt, dar faceti sex si cu alti parteneri.Bine,asta-i definitia teoretica. Dupa mine o relatie deschisa e o prostie; sunt prea posesiva.

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

O prostie pentru ca tu (si nici eu) nu ai face-o, dar asta nu inseamna ca nu ar fi gresit ca alte cupluri sa o faca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Nu inseamna ca ar fi "gresit". Cine defineste ce e gresit si ce nu?
Dar ma indoiesc ca poti iubi pe cineva si sa ti-o tragi de comun acord cu altcineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am casatorit -un barbat tampit
Eu ii spun sa-nchida usa
El se joaca cu papusa
Eu ii spun sa-nchida geamul
El se joaca cu ligheanul
Eu l-am trimis la piata
El imi matu’ in brata

Eu ii spun sa spele vana
El se joaca cu banana
Eu-i-spun sa spele masina
El o arde pa’ vecina
Eu l-am trimis dupa paine
El se joaca cu un caine

Eu vreau sa-l trimit la lucru
El se joaca cu papucu’
Eu il sarut pa’ vecinu’
El se uita ca cretinu’
Eu il intreb daca-s frumoasa
El face striptis pe masa

relatia D. este parteneriatul benevol voit sa lamenteze cu fetish-ul altor parteneri.
relatia S. este o relatie trainică, de lunga durata, construita pe niste valori familiale literalmente.

Și cu asta cred că am acoperit cele doua categorii autohtone.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În viziunea mea, o relație serioasă e atunci când ambii parteneri sunt fideli unul altuia, când există respect reciproc, când există încredere.
Relație deschisă cred e acea relație bazată doar pe sex, unde partenerii pot face swing, sex sau flirt cu alții, fără ca vreo unul dintre ei să devină gelos.

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Ce inseamna pentru tine fidelitate? Ca aici nu este o linie pusa intr-un loc fix.

| Jus7t a răspuns:

Relație serioasă e genul ăla de relație în care sunteți împreună și sunteți loiali unul altuia, aveți sentimente unul pentru altul și din astea.

Relație deschisă e când prietena ta mai iese și cu alții și și-o trage cu ei doar că are sentimente doar pentru tine, tu ai voie să faci același lucru.

Friends with benefits - când ai sentimente amicale față de o tipă și faci sex cu ea.
O vezi ca pe o prietenă, în celelalte cazuri o vezi ca pe o iubită.

| EntertainYou a răspuns:

Relatia deschisa e mai mult o basina pentru oameni instabili emotional sau de alte religii / confesiuni / orientari sexuale.
Altfel n-am cum s-o caracterizez. In general sunt nesanatoase psihicului, iar cei implicati in ele stiu bine ca asa si e chiar si daca refuza categoric sa vada situatia in ansamblu.
Relatia serioasa e o relatie in care partenerii nu se insala, cel mai simplu spus, in opozitie cu cea de dinainte. In una deschisa mereu va fi un partener mai gelos, care se va simti inselat, ori poate chiar e vorba de inselat/curvie, dar oficial.

Pentru mine o relaţie serioasă înseamnă ca drumul vieţii să fie alături de parteneră. Este o investiţie de sentimente, timp, vise, idealuri pentru a face existenţa mai frumoasă.

O relaţie deschisă înseamnă că nu eşti singurul care se bucură, cel puţin nu în totalitate, de parteneră.

Prima e ceva meaningful long-term, a doua e o sumă de plăceri de moment.

| Peachdelight a răspuns:

Relația serioasă e când ambii partenerii își doresc ceva stabil și cum zice și relația, serios gen planuri de viitor, căsătorie, copii, cățel, purcel etc. O relație deschisă e gen sunt cu tine dar îmi fac de cap și cu alții... problema e când unul dintre parteneri are impresia ca e ceva serios și celalalt are încă orizonturile deschise...