| RAY a întrebat:

Ce parere aveti de o relatie in care de exemplu eu daca as sta cu o fata de care as fi indragostit as merge si pe la alte fete? voi ati putea accepta astfel de relatie? oare nu e de mai durata decat clasica relatie monogama?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

E super ok. Doar fii fair-play și zi-i de înainte cine ești, ca să știe în ce se bagă. Oricât de cerebral ai fi suntem ființe emoționale și ne afectează într-o oarecare măsură când știm că avem nevoie de cineva și probabil se giugiulește cu altcineva. Dar să mergi pe cartea monogamiei mi se pare o crimă a autenticității, un holocaust al adevărurilor.

| RAY explică (pentru Bacemi):

Doar ma cunosti nu sunt genul care sa inseala pe ascuns

32 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

"Ce parere aveti de o relatie in care de exemplu eu daca as sta cu o fata de care as fi indragostit as merge si pe la alte fete?"

Daca ambii parteneri au cazut de acord nu am nimic impotriva.

" voi ati putea accepta astfel de relatie?"

Sincer in cazul meu nu stiu, nu cred ca ar functiona, pur si simplu, poate societatea e de vina, dar prefer o relatie monogama... dar cum am zis depinde cum definesti monogamia.

"oare nu e de mai durata decat clasica relatie monogama?"

Daca nu exista implicare emotionala in celelalte relatii si gelozie, da are sanse sa fie mai de durata, mai ales ca oricat am vrea sa negam conceptul de monogamie e pe moarte, poate mai prinde maxim 2-3 generatii, deci cam un secol.

| RAY explică (pentru SG1995):

Apoi vom fi poligami sau?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Genetic suntem conditionati sa fim poligami, monogamia e o conventie sociala la fel ca si casatoria.

| RAY explică (pentru SG1995):

Corect,dar zi-mi tu poate ai o imaginatie mai buna, ce se va intampla cu uminitatea vom deveni poligami si cum?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Pai deja suntem poligami, dar societate datorita mai ales unor avantaje economice si sociale a tiins mai mult spre monogamie, in acest cadru a intrat cultura, in special cea iudeo-crestina care a dus monogamia ca stadard de viata, dar dupa cum vedem in epoca contemporana tabuu-urile cad tot mai mult, societatea se modifica, insasi conceptul de familie se modifica, nu inseamna ca asta e un lucru bun, dar schimbarea nu poate fi oprita oricat ar incerca asa-zisa societate traditionala, si aici cand zic familie, ma refer la conceptul de casatorie, te-ai intrebat vreodata de ce relatiile monogame dureaza in genre toata viata?
In mare parte pentru ca parinti sunt legati de copii, acestia au rolul de a-si educa copii pana vor fi capabili sa se descurce singuri, in urma cu cateva mii de ani durata de viata era de 30 de ani, asta inseamna ca un om trebuia sa se reproduca la minim 15 ani, asta in cazul barbatiilor, caci in cazul femeiilor pubertatea venea mai de vreme, iar o generatie numai avea timp dupa ce crestea unu doi copii sa se reproduca din nou cu alti parteneri, cand a crescut rata de viata oamenii nu s-au mai desparit deoarece deja era incetatenit acest obicei, iar in timp se formeaza atasamente puternice, deoarece ani si ani petrecuti cu o anumita persoana in care ai experiente similare creeaza anumite atasamente foarte puternice, iar despartirea numai e un avantaj, mai ales la 40 de ani.
Ideea de fond e ca societatea e diversa, iar atunci cand o practica devine majoritara devin automat "normala" si "morala", asa se face de exemplu ca pedofilia si sclavia erau acceptate in antichitate, pornind de la aceasta idee e doar o chestiune de timp pana treptat relatiile poligame devin mai numeroase decat cele monogame, sa nu uitam in acest cadru mai joaca rolul disparitia ritualuriilor de casatorie, noiile cupluri nu se mai casatore nici civil, nici religios, cele mai multe culpluri coabiteaza pur si simplu impreuna, si statul in genre nici nu se mai baga. De aici tragem concluzia ca poligamia in scurt timp va deveni unanim acceptata din nou... asta pentru ca in antichitate poligamia era ceva normal.

| RAY explică (pentru SG1995):

La ce poligamie te astepti tu? un barbat cu mai multe femei sau?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Nu, eu ma refer mai de graba la ceea ce se cheama "poliamor" si "relatie deschisa".

| RAY explică (pentru SG1995):

Te inteleg, da e si asta o solutie, oare ar functiona o relatie de asta? eu sunt mai gelos de fel nu am incredere in femei

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Ti-am zis in da e posibil sa functioneze, totul tine de perceptia sociala... si de cat de deschis esti ca persoana, de-asta am zis ca in cazul meu nu ar functiona.

| RAY explică (pentru SG1995):

Poate nici in cazul meu, ai agatat vreo mandra?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Nu inca, dar nu ma dau batut. Am fost pe grupul "Fete si Femei Singure" de pe Facebook, dar e cancer acolo, plin locul de cocalari si pitipoance dubioase, am postat un mic anunt in caz e interesata careva, dar dupa 12 ore am iesit din grup. laughing Cert e un lucru, Facebook e un loc oribil pentru agatat.

| RAY explică (pentru SG1995):

Da-mi o poza cu tine de mai aproape nu te vad bine in avatar, am gasit o aplicatie buna holla, live chat, waplog, lovoo poti incerca

| RAY explică (pentru SG1995):

Nu mai pot primi mesaje decat felicitari

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Hm, nu prea poze clare cu mine, si mai apoi nu sunt la PC-ul meu, ci la al lui unchi-meu.

| RAY explică (pentru SG1995):

Ok man, pai fa rost de una clara, Facebook ai? cum vrei sa te vada fetele daca nu ai poza

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Hm, trebuie sa imi fac, desi nu-s prea fotogenic de fel. laughing

| RAY explică (pentru SG1995):

Nici eu dar trebuie daca vrei sa te placa vreuna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de părere că nu ești îndrăgostit. Nevă' un bărbat îndrăgostit lulea nu caută în altă parte. Și dacă ai iubi, mai mult!

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Deci un barbat care iubeste nu se mai simte atras de sexul opus?

| Bacemi a răspuns (pentru RAY):

Nu te mai simți atras de fizic. De suflete însă da.

| RAY explică (pentru Bacemi):

Cred ca voi vizita un cimitir azi

| Bacemi a răspuns (pentru RAY):

Nu e nevoie să pleci nicăieri. Uită-te în tine.

| RAY explică (pentru Bacemi):

Merg ca acolo sunt multe suflete man

| Bacemi a răspuns (pentru RAY):

Vei ajunge să vrei să salvezi multe. Dar întâi caută-l pe al tău. E singura cale!

| RAY explică (pentru Bacemi):

Sa imi gasesc sufletul man?

| Bacemi a răspuns (pentru RAY):

You heard me the first time.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, daca iubesti pe cineva nu ai ce cauta in alta parte. Persoana iubita e totul. Dar tu ai accepta ca iubita ta sa se vada si cu altii barbatii?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu,dar cand iubesti tot te atrage sexul opus nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pai vezi ai si raspuns la intrebarea ta. Adica tu vrei libertate, dar ea sa nu o aiba. Avem ochii si e si firesc sa ne uitam la sexul opus dar nu inseamna neaparat ca esti atras.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Frumos avatar, ai si tu dreptatea ta

| Otto19 a răspuns:

Poti merge linistit la alte fete, dar sa stii ca o dezamagesti daca va afla, si ceea ce spui tu aici nu e iubire, e o relatie gen prieteni, daca ti o tragi cu altele, asa ca iti dau un sfat pretuieste ce ai