| RAY a întrebat:

Ce parere aveti despre acest citat?

Charlie Harper: "Am invatat ca barbatii care se implica emotional ajung calcati in picioare, barbatii care se casatoresc devin castrati si am mai invatat ca cea mai buna metoda pentru a nu avea inima franta este sa te prefaci ca nu ai una"

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| PersonajFictiv a răspuns:

Nu sunt de acord cu el in totalitate pentru ca a generalizat.
Sunt si relatii foarte putine care nu ajung sa fie asa,dar in general asa sunt.
Relatiile din ziua de azi se bazeaza in mare parte pe o "iubire" diferita care se manifesta prin gelozie,posesivitate si alte mizerii,care nu au nicio treaba cu adevarata iubire.
Oamenii nu stiu ce e aia iubire, o asociaza cu tot felul de mizerii si apoi zic ca ceea ce au facut ei e din iubire.
Iubirea presupune si liberatate, sa lasi omul cu care esti sa faca ce vrea el, daca tie nu iti convine mars din relatie, nu trebuie sa il pui sa se schimbe pentru ca tu ai o problema cu ce face el. Poti sa discuti, dar una e sa discuti si alta e sa faci scene ca acel om sa schimbe nu stiu ce ( si e doar un exemplu ).
Oricum, majoritatea isi bat joc de oamenii buni, vad in ei o slabiciune, un loc de unde pot ei sa obtina ceva, sa il exploateze, asa ca trebuie sa ai grija la jegosi pentru ca sunt foarte multi.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Frustrati sunt multi pe lume. Si nu e un citat, e o glumita a unui personaj descris ca un alcoolic frustrat si needucat

| Freya1 a răspuns:

O tampenie.Ti-a raspuns cineva mai in sus mai bine.
Faza cu casatoria si castratu si rahaturile astea mi se par o exagerare spusa de niste frustrati ce nu sunt in stare sa aiba o femeie sau o relatie.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Aparent are dreptate.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Aiurea citat se potriveste multor romani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca e adevarat, imagineazãti un lucru cum ajung femeile sa gateasca si sa aiba grija de casã, fac lucruri pentru barbati in locul lor sau isi atribuiesc anumite lucruri care le detine pentru a obtine control, asa au o scuzã pentru a ramane impreunã.
Vezi videoclipul acesta e tare amuzant si are mare dreptate. https://youtu.be/KBAbXkOhYyA Dupã minutul 1:30

Fetele incearcã sa testeze cat mai mult sa isi atribuie lucruri, si cu cât le lasi mai mult fiind bun (te castreazã) adicã pici testul, ele nu sunt rele doar isi doresc un barbat farã inimã adicã badboy pentru a spune ceva, sa nu treaca cu vederea ce fac eu asa cred, sau incearcã sa actioneze naspa pana in punctul in care vor sã vada daca chiar te pot face sa actionezi emotional la fel ca ele, daca reusesc iar te castreazã laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum sta treaba cu casatoria, dar prima si ultima idee mi se par perfect adevarate si exact ceea ce se aplica la noi in tara cu o preponderenta majoritara. Nu vorbim aici de exceptii, ci de "starea generala".

Cat despre mandrele de aici care sunt lezate si dau vina pe frustrati, ei bine, eu sunt unul dintre frustratii respectivi. Nu vad cum as putea sa fiu altfel din moment ce nu mi s-a dat vreodata nici macar o sansa la un inceput de relatie cel putin, sau macar dreptul la a ma face cunoscut, dreptul macar la a purta o conversatie seriosa si civilizata... fiindca nu am fost unul dintre cei "fun" si cu o situatie materiala buna, nu am fost unul de ala care sa le ia in gluma, sa se laude si sa nu dea de fapt doi bani pe ele. Da, am ajuns sa ma scarbesc de mentalitatea asta unde numai prima impresie conteaza si de ipocrizia si ignoranta asta generala. Ideea sta in felul urmator: Ai pierdut trenul, nu te-a bagat nici una in seama pana acum, nu ti-a ridicat moralul, nu ti-a crescut respectul de sine... pai pa baiatule, cauta la gunoi atunci, esti ciudat. Nu conteaza de ce si cum ai ajuns in situatia asta, daca a fost sau nu alegerea ta sau vina ta, nu conteaza nici ce ai in cap, nici ce ai de oferit, nici potential, nici nimic altceva. Conteaza doar ce ai in mana acum, nu mai conteaza ce-o fi dupa. In cel mai fericit caz poti sta in friendzone bine mersi, de unde sa-mi mai dai mie atentie cand am nevoie sa mai fiu bagata in seama, ca sa-mi mai creasca mie orgoliul si respectul de sine, dar atat. Sigur ai sa-ti gasesti tu pe cineva, dar nu acum, nu aici. Stati cumintele, ca nu e nici una mai diferita, toate sunteti la fel, nici una nu ati fi in stare sa treceti peste prima impresie daca ar fi situatia de asa natura. De ani de zile tot imi incerc norocul si de fiecare data fara exceptie am avut acelasi rezultat. Am o problema, lipsa de experienta, fiindca nu am avut posibilitatea sa mi-o fac, nu am avut cu cine. Nici macar sa schimb o vorba. Peste problema asta aparent, nu sunteti nici una in stare sa sariti. Ca doar de, fiecare s-a nascut invatat. Si eu ar fi trebuit sa fiu la fel, evident.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ultima parte e adevărată.Cu toate că cea mai bună metodă pentru a nu avea inima frântă este să nu ai una.

| Laura927 a răspuns:

Da acest citat scris de un misogin afemeia bilionar ...isi permite sa aiba parerea asta, in fine sa nu vorbim urat de morti.
Dar daca te numesti Vasile si esti din Balcesti citatul tau ar trebui sa sune asa
"Am invatat ca daca Leana nu ma iubeste o calc in picioare, ma insor ca sa fu$ ca daca nu ma insor nu fu$ si am mai invatat ca daca Leana nu ma iubeste iar o bat."

Răspuns utilizator avertizat
| gabriielaaa a răspuns:

E un barbat ce a suferit si a ajuns la concluzia asta dar cred ca o sa o schibe odata ce va ramane fara inima ca eu fura o fata dea iubit va mai iubi si de iubesti nu-ti doresti dect pe aceia

| Jonas94 a răspuns (pentru gabriielaaa):

Îmi doresc să-ți iau la mișto gramatica!