| rusnacvalentin a întrebat:

Ce parere aveti despre avort? Avantaje si dezavantaje? Pareri pro si contra

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CONTRA.
Avortul este un pacat, mai ales daca il faci din propia initiativa. Si are doar dezavantaje. cu o exceptie, si poate gresesc spunand-o. Din pacate, o buna prietena de-a mea a ramas insarcinata si dupa 3 luni a facut rubeola si a fost sfatuita, ba chiar oarecum obligata de medic sa faca avort, pentru ca rubeola ia afectat copilul si mai ales creierul acestuia in proportie de 90%, daca nu ii provoca avort, copilul se nastea dar era toata viate pe pat, ca o leguma. Acesta e avantajul, ca oarecum l-a scapat pe copil de suferinta si pe mama la fel( putea avea si ea probleme grave la nastere).
Dar asta e o exceptie si din pacate s-a intamplat. Sa nu mai vorbm insa de pustoaicele astea care sunt din "floare-nfloare" si raman cu burta la gura iar atunci cand isi dau seama mami si tati de asta, vor sa faca avort, pentru ca le place viata. Si nici dupa aceasta greseala nu se invata minte. Indiferent de varsta, e vina ta ca s-a intamplat ( in majoritatea cazurilor ) asa ca, suporta. Sunt sigura ca multe persoane sunt de acord cu mine. Numai bine!

9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ce avantaj are un avort? Eu lucrez in ginecologie si vad zilnic femei care vin la intrerupere de sarcina.Nici acum, dupa 16 ani de serviciu in ginecologie, nu pot sa aprob avortul. Se face cu prea mare usurinta. E pacat ca multe femei nu folosesc deloc metode contraceptive, acum cand exista pe piata atatea posibilitati.

| madyddd a răspuns:

Cand exista atatea metode contraceptive... e pacat sa se ajunga la avort! de foarte multe ori o intrerupere de sarcina se face la sfatul medicului din motive reale de sanatate ale mamei sau ale bebelusului.
Nu judec pe nimeni insa nu sunt de acord, eu cred ca din momentul din care a aparut o viata noua, catusi de minuscula, esti responsabila si trebuie protejata.
. doamne fereste i se poate intampla oricui...desi te gandesti ca nu exista motiv sa omori o viata un copil am intalnit femei care au facut desi credeau asta.ce ati face daca ati avea 3 copii si dintr-o greseala ai uitat sa iei pastila nici nu ti-ai dat seama si ai ramane? dar daca ai avea 4? dar daca ai ramane insarcinata la 45, 50 de ani cand poate ai deveni aproape bunica? sunt cazuri si cazuri...

Eu as face o lege: avortul sa fie interzis, cu urmatoarele 3 exceptii:
1. In cazul unui viol
2. In cazuri de gen: mama bolnava de sida sau orice boala incurabila transmisibila la fat, sau cazul in care mamei i-ar putea fi periclitata viata in timpul nasterii
3. In cazul neprotejarii CONSTIENTE (adica ai tot ce e nevoie: educatie, atentie, cunostinte despre anticonceptie, dar te lasi dus de val. Aici nu mai ai nicio scuza.

| oanard174 a răspuns:

Cred ca este cel mai ingrozitor lucru pe care o femeie il poate face(aici ma refer la femeile fara suflet), decat sa fac un avort mai bine mor odata cu el(copilul), o femeie care face un avort este o femeie spurcata.

| Rawwrr a răspuns:

Contra! X-(Cum sa omori un ingeras micut? El nu are dreptul l-a viata? Mai bine m-as sinucide decat sa il ucid pe el.happyNu inteleg femeile alea... femei fara suflet.

| poesia a răspuns:

Nu exista avantaje

| lilbb a răspuns:

Cum poti sa ai o parere pro la un lucru atat de groaznic?!

| Nordic a răspuns:

Păi de ce trebuie să moară un copil din cauza iresponsabilităţii unora? Dacă se intamplă să rămână însărcinată, atât ea căt şi el trebuie să dea dovadă de responsabilitate şi să crească copilul, nu să-l omoare. Nici nu ştiu de ce e legală chestia asta.

| UrsuPolar a răspuns:

Avantaje: Nu mai apare un copil.
Dezavantaje: Nu mai apare un copil.

| PanteraRoz1997 a răspuns:

Dupa parerea mea asta e un lucru groaznic mai bine ar folosi anticonceptionale chair si daca nu simti nimic la avort dar ar fi un lucru bun daca copilul are o problema in rest mi se pare groaznic