| Deepk a întrebat:

Ce părere aveți despre contraceptivele Postinor. Sunt bune sau nu?
Și mai ales in caz că ai 16 ani și plus la asta l-am folosit de 2 ori pe an, adică duoa jumate de an.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiecare din cele 2 pastile contraceptive : Postinor2 ori Escapelle cat si pastila avortiva ellaOne, ar trebui sa fie folosite numai la indicatia medicului ginecolog, chiar si atunci folosirea lor sa fie numai in regim de ''urgenta'' de cel mul 2 ori intr-un an si numai in cazul in care atat posibilitatea cat si probabilitatea de sarcina este evidenta si imposibila de a mai fi evitat.
Se considera ca numai in cazul in care pastila contraceptiva a fost folosita cu 1-2 zile inainte de ziua/data in care ar fi urmat sa se produca OVULATIA, doar atunci eficienta ei va fi maxima. Daca este administrata corect si mai ales in primele 24 de ore de dupa "accident", (ruperea prezervativului, sex neglijent, etc.) in acel caz eficienta pastilei contraceptive Postinor2, Escapelle este de circa 95%. Eficacitatea pastilei contraceptive creste si este maxima sau foarte ridicata in functie de timpul rapid de administrare, in cazul in care actul sexual s-a terminat in mod "nefericit", nedorit in perioada fertila a ciclului menstrual. Cu cat este mai scurt intervalul dintre momentul contactului si momentul administrarii pastelei, cu atât sansele de a evita aparitia unei sarcini nedorite sunt mai mari. Eficacitatea pastilei Escapelle, Postinor2 depinde de numarul de ore care au trecut fata de momentul la care a avut loc actul sexual cu ghinion :
- In termenul de 0 - 24 de ore - eficacitatea este de 95%
- Intre 25 - 48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49 - 72 ore - eficacitatea scade la valoarea de circa 58%.
Posibilitatea ca totusi sarcina sa nu fie eliminata si sa ramana in continuare, poate sa se produca doar in cazul in care sarcina era deja formata si exista in momentul folosirii pastilei contraceptive.
In cazurile in care din motive obiective sau subiective folosirea pastilei contraceptive nu este posibila in primele 2 zile, atunci se recomanda ca in zilele urmatoarea (a 4-a sau a 5-a zi) sa fie folosita pastila avortiva ellaOne, numita si pastila de a 5-a zi insa folosirea aceastei pastile avortive in mod normal ar trebui sa se faca numai la recomandarea stricta a medicului ginecolog. Multa sanatate!