Abh
| Abh a întrebat:

Ce parere aveti despre diferentele mari de varsta intre partenerii unui cuplu?

Răspuns Câştigător
| DenisaMetal a răspuns:

Stabilitatea si implinirea dintr-un cuplu nu depind neaparat de varstele partenerilor. Totusi, diferentele semnificative de varsta isi pun amprenta asupra vietii in doi. Despre implicatiile si consecintele acestor diferente, despre felul in care sunt privite de catre societate aceste relatii si despre evolutia mentalitatilor in aceasta privinta.Depinde foarte mult de persoanele implicate, de caracterul lor, de calitatea lor morala. Sunt relatii intr-adevar de calitate, bazate pe afectiune reala, pe admiratie, pe valori si interese comune. Dar exista, bineinteles, si relatii care se bazeaza mai degraba pe nevoia unuia dintre parteneri de a fi admirat si apreciat, de a-si redescoperi si testa forta de atractie si de seductie. Iar, pentru cealalta persoana, ar putea fi importante interesele materiale. Deci, depinde foarte mult de specificul fiecarei relatii in parte.Persoana mai in varsta are nevoie de admiratie, vrea sa ofere toata experienta de viata pe care a acumulat-o. Ma refer la relatiile de calitate. Iar persoanelor mai tinere, nevoia de a admira pe cineva, nevoia de a fi protejate, dar, in acelasi timp, de a putea proteja pe cineva mai in varsta le confera alt statut, mai puternic. Au insa nevoie de mai multa intelegere, de mai multa intelepciune, de mai multa rabdare.Nu, deja am observat o oarecare schimbare. Femeia chiar s-a emancipat si, referindu-ne strict la subiect, am constatat ca exista tot mai multe cupluri pe acest model: ea este mai in varsta si el mai tanar. Dar nu este nimic, diferentele generationale nu sunt atat de importante pe cat am putea fi tentati sa credem. Noua generatie de barbati este mai matura decat vechile generatii, pentru ca s-a trecut intr-o alta era a informatiei si barbatii mai tineri s-au maturizat mai rapid. Iar femeile se maturizeaza oricum mai rapid decat barbatii. Astfel ca exista compatibilitate si la nivel intelectual, si la nivel de asteptari sau interese.

3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Bune nu sunt Cu timpul vor aparea discuti iar diferenta de virsta va fi si mai vizibila Pa

| lilboutique a răspuns:

Dragostea nu are varsta. De exemplu diferenta de varsta dintre parintii mei este de 8 anihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer depinde.Intr-un cuplu daca el e mai mare e ceva normal, nu mi s-ar parea nimic in neregula, insa daca e ea mai mare(depinde si cu cati ani)in timp la un moment dat cu siguranta s-ar cunoaste diferenta.Ma rog, daca cei 2 se iubesc cu adevarat crezi ca se mai pune problema diferentei de varsta pana la urma?