| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre imoralitate, este chiar asa de grav? Acum cat de mare e pacatul acesta, este iertabil

5 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu înțeleg cum poți discuta despre cuvinte a căror semnificatie nu o cunosti.
Moralitatea/imporalitatea sunt concepte filosofice, ce inglobeaza nenumărate acțiuni posibile.
Nu are sens sa întrebi dacă "este grav" atât timp cât nu te referi la un caz particular, specificând o anumită acțiune imorală. Gravitatea situației variază de la caz la caz.

Daca eu te întreb"Este sănătos să mănânci?" Fără să specific ce anume, poți să îmi răspunzi? Are sens întrebarea? Desigur că nu.
Similar, întrebarea ta este lipsită de sens.

| LPCTSTR a răspuns:

Imoralitatea este o valoare umana, nu baga religiile in asta ca-i crâncen.
Evitand latura teologica, imoralitatea reprezinta pragul pe care un om trebuie sa-l treaca pentru a induce o stare de "ceva nu e bine"/neliniste semenilor sai.
Practic eu dac-as face ceva imoral, ceilalti m-ar privi cu ochi mai mult sau mai putin rai.

Daca tot zici de pacate, din unele perspective ar trebui privita aceasta imoralitate drept "pacat" insa conteaza gravitatea situatiei si urmarile in consecinta care-i determina gravitatea.

| DeyCj a răspuns:

Nu e nici un păcat.E o regulă socială.

| SG1995 a răspuns:

Depinde ce definești ca fiind imoral: sexul în afara căsătoriei, o minciună, etc, astea sunt acceptabile cu adevărat grave sunt:
Parafiliile (zoofilie, pedofilie, necrofilie, incest, viol) și actele de cruzime (crimă, tortură).

| SG1995 a răspuns:

Nu tot ce e catalogat imoral e și imoral, de asta am zis, depinde cum definești "imoralul".