| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre menstruatia peste sarcina? Chiar exista?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

NU exista asa ceva. Este pur si simplu o aberatie intretinuta de niste agarici ageamii retardati nedocumentati si lipsiti complet de informatiile corecte in privinta procesului menstual in sine.
Raspunsul corect la aceasta intrebare este un cat se poate de categoric NU. Aceasta afirmatie, este profesional explicata de catre medicii ginecologi -obstetricieni in diverse recenzii/articole medicale de specialitate :

Menstruatia in sarcina – mit sau adevar?''

Exista mitul potrivit caruia unele femei inca au ciclu menstrual si in perioada sarcinii. Medicii demonteaza, insa, acest mit, explicand ca este imposibil ca ovulatia sa aiba loc dupa ce femeia a ramas insarcinata. Explicatia este oferita de medicul ginecolog specialist
Dr. Raluca Hera, Medic Primar Obstetrică Ginecologie, Doctor în Științe Medicale, Expert DOC
https://doc.ro/......sau-adevar

Citeste si articolul scris de medicul specialist in aceasta privinta; Dr. LAURA STIRBU
Absolventa Facultatii de Medicina Generala, UMF Iuliu Hatieganu Cluj-Napoca, Promotia 2014. Rezident Obstetrica-Ginecologie in Köln, Germania.
https://www.contraboli.ro/menstruatia-si-sangerarea-peste-sarcina/

'' Menstruația sau 'ciclul' peste sarcină. Este posibil? ''

Răspunsul la această întrebare este nu. Fizic nu este posibil să ai menstruație dacă ai rămas însărcinată. Menstruația peste sarcină este de fapt o falsă menstruație, o sângerare provocată de alți factori.
https://baby.unica.ro/......20999.html

'' Nu este posibil sa ai menstruatie peste sarcina, iar daca se intampla acest lucru poate fi vorba despre o alta problema de sanatate, de obicei legata de graviditate. Afla in continuare care este motivul pentru care aceasta situatie nu este posibila si cand trebuie sa te ingrijorezi.''
https://www.nastenatural.ro/poti-sa-ai-menstruatie-peste-sarcina/
Multa sanatate!

| Marius22222222222 a răspuns:

Deşi nu este o menstruaţie în adevăratul sens al cuvântului, aşa-zisa menstruaţie peste sarcină poate apărea, ducând la confuzii referitoare la momentul concepţiei, uneori cu implicaţii serioase. Astfel, o dereglare a momentului ovulator, cu apariţia sarcinii mai aproape de o nouă menstruaţie, poate declanşa sângerarea la data presupusă. Este totuşi o situaţie rară, majoritatea sângerărilor având o cauză medicală de obicei serioasă, ne spune Dr. George Vasilescu, Medic Primar Obstetrică Ginecologie Columna Medical Center.

Cum se explică fenomenul de menstruație în timpul sarcinii?

Ciclul menstrual regulat– Unele femei vor experimenta un ciclu menstrual regulat, chiar dacă sunt gravide. Situaţia este întâlnită mai ales atunci când femeia rămâne însărcinată în apropiere de debutul următoarei menstruaţii.