| VasileCacanei a întrebat:

Ce parere aveti despre mutatul impreuna la o varsta mai frageda?

10 răspunsuri:
| metehne a răspuns:

Bănuiesc că te referi la mutatul într-o relație. Trebuie să fiți conștienți că asta implică multă responsabilitate. Lucrurile de care se ocupau părinții, ca gătitul, curățenia, platitul facturilor, reparatul etc, toate astea vor intra in atribuțile voastre.

Dacă te simți pregătit atât tu cât și partenera ta, nu văd de ce nu. Treaba e să fiți conștienți la ce vă "înhămați".
Pa, pa

| VasileCacanei explică (pentru metehne):

Suntem mutati de 6 luni deja si am trecut prin tot ce ai spus tu, imi e inca cam greu sa ma acomodez cu toata treaba asta, dar voiam doar sa vad si parerea altora. Am prieteni care sunt impreuna de ani de zile si nu fac pasul acesta.

| metehne a răspuns (pentru VasileCacanei):

Cum ziceam, trebuie să te simți pregătit pentru pasul ăsta. Nu este ușor.
Oricum o dată și odată tot te mutai de acasă, nu?
Poți încerca să discuți cu prietena ta despre asta, vezi ce zice și ea, ce e de făcut în privința asta.
E ceva normal să nu te acomodezi ușor, pentru că e mult mai comod (banuiesc) să stai la părinți și bănuiesc că și obișnuința joacă un rol în asta. Cu timpul te vei obișnui, vei vedea.
Important e să discuți ce te frământă cu persoana iubită, mai ales acum când locuiți în aceași casă.

| Freya1 a răspuns:

Din proprie experienta iti spun ca este putin cam gresit.
Treci direct de la mama de acasa unde cat de cat iti mai face o mancare, o curatenie iti mai poarta grija la a face tu pentru tine si pentru partenera la care daca ai o varsta frageda nu tare ai de unde sa stii preferintele plus ca in general tineri sunt mofturosi.
Nu mai ai libertatea aia deoarece stati mereu impreuna si nu apucati sa mergeti treptat in relatie sa va acomodati si cunoasteti, trebuie sa muncesti inca de foarte tanar pentru bunastarea casei si pentru a o ajuta si pe ea, familia va interveni mereu la voi in casa deoarece sunteti tineri si vor vrea sa se asigure ca faceti totul cum trebuie si o sa fie putina zazanie,
Eu una am gresit cand am plecat de mica si acum imi pare rau.Din dragoste si pentru a scapa de gura alor mei am stat 8 ani de zile si nici in al 12 ceas nu m-am putut obisnui si pana la urma am plecat.Cand abia trebuia sa intemeiem o familie sa fie totul frumos noi ne-am despartit deoarece eram deja satuli unul de altul si de atatea atributi.

| sofisis a răspuns:

Ce inseamna varsta frageda?
Nu este ceva ce se face asa...aiurea-n tramvai. Eu nu prea sunt pro plecatului de la mama direct la gagica/gagic. E bine sa treaca fiecare si prin perioada de solo...
Dar daca deja ati facut pasul si tu nu te simti confortabil, clar e o problema. Clar nu esti inca pregatit.

| SG1995 a răspuns:

Depinde cat de frageda, si cat de pregatit esti, daca ai crescut in "puf " cum s-ar spune e greu sa incepi sa tragi de viata de-o data, in schimb sunt cazuri de tineri, mai ales la tara cand au avut aface cu responsabilitatea, si nu i-a prea afectat faptul ca s-au mutat impreuna sau chiar casatori la 16-17 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu la ce te referi prin "varsta frageda"

| Lare13M a răspuns:

Eu m-am mutat cu iubitul meu si suntem tineri (18), si da, e foarte dragut, facem totul impreuna!

| CristianCristian99 a răspuns:

In nici un caz nu ma intereseaza ce varsta ai, tu poti sa te muti singur daca ai ocazia dar nu sta 24/7 cu prietena ta. Daca te muti singur si poti sa ai timp pentru tine si sa te intretii cu propriile puteri, poate chiar si pe ea atunci mai accepta o fata in locuinta ta.
Mentine mai pe scurt o poti Chema la tine o data la cateva zile cand simti ca ai nevoie sexual de ea doar atat si in afara vietii sexuale o ti la distanta de casa ta.

| VasileCacanei explică (pentru CristianCristian99):

De ce gandesti asa? Tu chiar crezi ca un barbat cheama o femeie doar cand are nevoie sexual de ea? Uite dupa parerea mea o relatie nu inseamna sa o vad cand am nevoie sexual de ea. Am facut pasul asta acum 6 luni si ma descurc foarte bine. Eu doar v-am intrebat din curiozitate sa vad ce parere au si altii despre pasul pe care l-am facut deja de mult.