| forever4u a întrebat:

Ce parere aveti despre o relatie cu un baiat care e pocait, iar fata e de religie ortodoxa? Credeti ca relatia ar merge?

Răspuns Câştigător
| Fulbaster a răspuns:

Daca este dragoste adevarata, poate trece peste orice limite!

31 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

S-ar putea sa apara probleme majore cand vor face nunta. Altfel in viata de zi cu zi, daca el nu e foarte indoctrinat ar putea sa mearga foarte bine.

| neutrino a răspuns:

Sexul este binevenit si se face la fel, indiferet de religia celor doi!

| anonimg a răspuns:

"Nu va injugati la un jug nepotrivit cu cei necredinciosi. Caci ce legatura este intre neprihanire si faradelege? Sau cum poate sta impreuna lumina cu intunericul?" (2Corinteni.6:14)

Nu cautati sa vedeti care e lumina si care e intuneric; sau care e credincios si care este cel necredincios. Important este ca nu vor putea sa fie fericiti impreuna, deoarece unul dintre ei va trebui sa renunte la Dumnezeu, sau altul sa Il cunoasca pe Dumnezeu. Din aceste 2 alternative, voi ce ati alege?

| forever4u explică (pentru anonimg):

Daca sa renunt la religia mea pentru el si sa stiu ca merita, as face-o fara sa ezit nici macar un minut.winking

| milan9 a răspuns:

Este un impediment şi încă unul foarte puternic!
Imginează-ţi cât de complicate sunt tensiunile ce se nasc din cauza diferenţelor de mentalitate, diferenţelor referitoare la "dreapta credinţa"...

Este foarte important să fie amândoi de aceiaşi religie, religia în care s-au născut. Relevant în acest sens este şi II Corinteni 6, 14.

| milan9 a răspuns:

Un şir întreg de aspecte ce privesc "familia lărgită", "dreapta credinţă", cea de care depinde mântuirea sufletului, vor genera în timp, la tot pasul, compromisuri, frustrări tacite, reproşuri, foarte multe dispute, toate fără rezolvări posibile, contraziceri şi concurenţă, tensiuni nerezolvate, etc…

Chiar şi un lucru mai simplu, precum data sărbătoririi unui eveniment, poate să conducă la situaţii complicate. Cunosc cazuri ale unor familii (în care unul fiind ortodox iar celălalt catolic) în care, din cauza diferenţelor, lipseşte armonia, chiar dacă aceste diferenţe nu sunt atât de mari precum în cazul contrastului dintre alte culte.

| milan9 a răspuns:

Confesiunea copiilor este un alt subiect disputat… Este important să fie de la început în cadrul aceloraşi convingeri. Sunt evitate astfel foarte multe probleme.

Dragostea e mare, dar se spune că după câteva luni de "dragoste", ceea ce mai ţine relaţia în picioare este doar echilibrul ei firesc, neîntreţinut în mod artificial prin efort suplimentar, nesimulat…

Ori tensiunile inter-religioase, numai relaxare, pace şi echilibru nu oferă sad

| milan9 a răspuns:

Este deci un nedorit început al unui tunel fără vreo "luminiţă" la capătul lui. Iar de îndrăgostit, doar ştii… te poţi îndrăgosti şi de 3 ori pe zi, în cazul tău totul poate că nu ţine decât de o obişnuinţă, de o alipire inevitabilă după ce petreci un timp cu o persoană…

Este valabil pentru orice persoană pe care o întâlnim! Şi de o telenovelă te desparţi greu, dar după două zile îţi trece. happy

| Oana92 a răspuns:

Depinde de cat de religiosi sunt cei doi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are treaba dragostea cu religia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, iubirea nu tine cont de religie si alte nebunii din astea.

| Demonull a răspuns:

Si care e treaba cu religia? wtf...sec 21 copii religia e o afacere cand o sa pricepeti.

| gingergirl1 a răspuns:

Bai acum nu stiu cum este baiatul respectiv! Cunosc un baiat super de treaba love struck care "e pocait" Imi place de el ce sa zic laughing Dar ai lui sunt foarte severi, nu il lasa sa iasa cu fetele(nu are voie sa fie cu nici'o fata pana se insoara, adica intelegi ce vreau sa iti spun ) dar a fost cu mai multe fete, odata a aflat mama lui si a iesit al 3lea razboi mondial laughing
Mdeeaa...eu nu prea cred ca (virgulaaa)conteaza religia, dar nu prea merge o relatie serioasa pentru ca "pocaitii"sunt altfel, sti?

| Xenya a răspuns:

Ei ca oameni este posibil sa se inteleaga pana cand o sa se aduca in discutie religia fiecaruia.

| Northern a răspuns:

Depinde cât de îndoctrinați sunteți.

| CristyBv a răspuns (pentru Northern):

Bine spus!

| forever4u explică (pentru Northern):

Adica indoctrinati?

| Northern a răspuns (pentru forever4u):

Da.

| forever4u explică (pentru Northern):

?

| 1DeadMemories a răspuns:

Religia n ar trebui sa fie o piedica in relatia unor indragostiti. Daca nici unul nu doreste sa l converteasca pe celalalt si n au polemici vis a vis de religie, de ce sa nu mearga.

| 1DeadMemories a răspuns:

Aberati destul de mult unii dintre voi, mai ales astia care se bat cu pumnu n piept si l promoveaza pe d.zeu.Eu sunt atee, barbatul ortodox si de 13 ani o duc bine, n am nici o discutie legata de religie contradictorie.Atata timp cat fiecare isi vede de ideile lui si nu incearca sa l indoctrineze pe celalalt, religia n are ce cauta intr o relatie. Incuiata mai e lumea.off off.

| Keith a răspuns:

Parerea mea e ca nu ar merge, am cunoscut un astfel de cuplu care dupa 4 ani s-au despartit exact din aceasta cauza.Acest cuplu ca sa fie impreuna si sa fie fericiti unul dintre ei trebuie sa se sacrifice renuntand la religia lui, asta daca vor sa fie impreuna pentru totdeauna si sa se cunune religios.

| MetalHead04 a răspuns:

Am fost cu un penticostal, cred ca e acelasi lucru, dar sunt atee, si pot sa zic ca relatia cu el a fost cea mai frumoasa.

| NickName01 a răspuns:

Nu, nu prea are cum sa mearga...

| tranquilaaa a răspuns:

Da. De ce sa nu mearga? Conteaza sa va iubiti. Nu mi se pare corect ca religia sa fie un obstacol in calea voastra. Daca tineti unul sufiecient de mult la celalalt va veti accepta asa cum sunteti si, daca tineti la fel de mult si la religie, nu o veti schimba. Parerea mea happy

| David98TM a răspuns:

Relatia va merge atata timp cat nu vorbiti despre religie.
Va fi greu la nunta pentru ca el nu va renunta la "religia lui" si nici tu nu vrei asta nu? (si eu sunt pocait)
Oricum sa fi-ti fericiti impreuna big grin

| forever4u explică (pentru David98TM):

Pentru el as renunta la religia mea big grin

| iugaroxana a răspuns:

Exista un singur Dumnezeu. Nu este mare diferenta intre ortodox si pocait. Pocaitii cred mai mult in Dumnezeu si nu arata prin fapte. In schimb cei ortodoxi spun ca cred, probabil cred, dar nu arata prin fapte. am o matusa si o bunica pocaita.

| Ąℓзאą a răspuns:

Da eu zic ca ar merge stiu un cuplu care sunt in aceeasi situatie in care baiatul e pocait iar fata e de religie ortodoxa si cu toate asta ei se inteleg foarte bine si sunt fericitiwinking

| Annamariaaa123 a răspuns:

Bunahappy!
Dupa parerea mea relatia cu un baiat "pocait" nu ar prea mergethinking deoarece ei sunt altfel decat ortodoxii ei gandesc intr-n fel anume si noi alt fel adica cu moduri de gandire diferite...
Dupa daca o sa se ajunga la ceva serios poate parintii nu o sa fie de acord si sunt mai multe probleme de genul asta!
Sper ca te-am ajutat happy
Fundabatting eyelashes