| alin88 a întrebat:

Ce parere aveti despre parintii care isi duc fiicele la ginecolog sa vada daca mai sunt sau nu virgine? Ce e in capul lor? La ce-i ajuta treaba asta? In loc sa le dea sfaturi ce sa faca pe viitor de ce le umilesc in halul asta?
Intrebarea asta s-a nascut in urma vizionarii emisiunii " Cearta in bucate " de aseara, unde mama si-a dus fiica de aproape 20 ani la ginecolog sa afle daca mai e sau nu virgina laughing. Sigur, emisiunea e regizata dar, ma gandesc ca se intampla asa si in viata reala.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se intampla sigur si in viata reala si are ca rezultat traumatizarea fetelor care cad intr-una din extreme: fei ajung atat de speriate de viata sexuala incat vor avea probleme mai tarziu in a a avea o viata normala, fie devin exagerat de interesate de viata sexuala si, asa cum zic eu mai putin politicos, incep "sa dea in populatie".

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daaa, bune raspunsuri..., numa` ati uitat unl essential: pentru foarte multi parinti, fie ei oameni simpli sau rromi, virginitatea are si o valoare de zestre, si chiar foarte mare!, plus e o dovada de :cumintenie" si buna educatie de la parinti... PACAT ca unele sunt prea moi si se lasa duse asa, ca mielul la taiere... Trebuie sa lupte si sa-si afirme dreptul la intimitate si demnitate!, dar asta incumba si riscul de a fi alungate sau dezmostenite, din pacate!

cami
| cami a răspuns:

Eu n-as suporta sa n-aiba mama incredere in mine. Cu toate ca nu m-as simti cu musca pe caciula, nu m-as duce. Ce-i asta?! Parca increderea era reciproca.
Din pacate si-au pierdut increderea in propriile fiice, ceea ce trist.
Ok, afla ca nu mai e, o duce la chirurgie sa-i "repare" himenul... imaginar?

| viatadecacatt a răspuns:

Anormali, comunisti, neiesiti in lume!laughing))

| theodoraafi a răspuns:

Da se intampla. parinti vor binele copilului dar ar trebui sa se gandeasca ca dupa 18 ani este alegerea lui.

| rebeca a răspuns:

Da din pacate se intampla si in viata reala.Trist.Prostie, mare prostie.Parintii nu inteleg ca daca acum vremurile s-au schimbat si nu faci dragoste, sex numai dupa ce te mariti nu inseamna ca fetele lor in fiecare zi fac sex cu cine apuca.Totul depinde de comunicare.

| i.love.me a răspuns:

Eu chiar si virgina si daca mi'as incepe viata sexuala, nu m'as duce la ginecolog sa ma controleze. daca nu au incredere in mine inseamna ca nu ma iubesc si cred ca as avea o depresie daca mama mar pune sa merg la ginecolog sa vada daca mai am himenul la locul lui...trebuie sa vb deschis cu copii si chiar daca si'ar incepe viata sexuala eu una as intelege, dar nici sa nu exagereze la ani sa se reguleze cu unu si altulaughing))

| Andreeagen a răspuns:

Singurul motiv pentrucare parintii fac acest lucru este neincrederea
Unii parinti sunt foarte...conservatori sa zic asa... si automat considera ca fiica lor trebuie sa fie virgina pana se casatoreste.
Alteori fetele respective spun ca inca sunt virgine si etc. insa parintii sunt derutati datorita comportamentului, vestimentatiei, si de ce nu si a auzitelor.
O seara buna in continuare!

| alin88 explică:

Am inteles ca este o curiozitate dar totusi, la ce ajuta? Puteti sa ma lamuriti?

| naty_3185 a răspuns:

Nu au incredere in proprii copii1 daca i-ai explicat ce e bine pentru ea, ii dai sfaturi, si tot se incapataneaza sa nu asculte, atunci treaba ei!

| slowmotion90 a răspuns:

Posibil sa fie si din cauza ca si in ziua de azi unii parinti inca mai traiesc ca pe vremuri...adica nu iti incepe viata sexuala pana nu te casatoresti...si nu numai, faptul ca unii nu au incredere in copii lor sau ca, copii lor nu dau dovada de seriozitate sau nu pot avea incredere in ei... ii determina sa ajunga la astfel de decizii... frica de a nu lua cine stie ce boala...de a nu le ramane "fetita" lor gravida si tot asa...sunt o multime de cazuri, situatii s. a asta mai mult la fete...caci la baieti... nu m bag, nu am auzit de asa ceva big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o curiozitate bolnavicioasa, fata fiind adulta nu trebuia sa mearga, daca nu era independenta financiar o putea forta dar altfel...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Trebuie să privim partea plină a paharului. O fată este naivă, se poate contamina cu o boală cu transmitere sexuală (B. T. S.), o sarcină nedorită, profitorii sunt cei mai mari amatori de plăceri trupești iar mama este tot mamă și va fi grijulie cu fiica/fiicele sale cât trăiește pe peământ.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am baiat, dar daca as fi avut fata as fi invatat-o sa se fereasca de boli si sa nu ramana insarcinata daca ea vrea sa faca dragoste, asta e problema ei nu a mea...