| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre persoanele care se casatoresc desi nu se cunosc/nu sunt intr-o relatie de nici macar un an?

Nu e cam devreme?

6 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Este cam devreme din punctul meu de vedere, ori sunt un pic disperați și chititi pe căsătorie, le suna ceasul biologic, ori e ca un scop sa și găsească pe cineva repede și sa se căsătorească și probabil mai sunt și cazuri când se îndrăgostesc și sunt suflete pereche dar eu în viata de zi cu zi am întâlnit mai mult primele cazuri. Ceea ce am observat este ca nu par foarte fericiți când o fac pe graba e un pic forțată fericirea și nu știu cât le iese. Pe de alta parte este alegerea fiecăruia și dacă ei se simt mai mulțumiți asa și o iau pe un drum pe care și l asuma nu mai contează

| Violleta2022 a răspuns:

Am o parere extraordinara, desii perioada este irelevanta!
Am avut o relati de 3 ani, care s-a destramat extraordinar de repede, dupa o criza de gelozie a baiatului.
Nu l-am putut ierta si am rupt imediat prietenia.
Pe sotul l-am intalnit cateva luni mai tarziu, dupa ce ma despartisem de "fostul" si ne-am casatorit dupa doar 6 luni. De atunci au trecut peste 30 de ani minunati si fericiti si nu regret nici o secunda, deciziile luate atunci!
Dupa cum vezi, perioada de prietenie nu-i relevanta deloc, sunt importante sentimentele pure, adevarate, sinceritatea, loialitatea, samd.

| Freya1 a răspuns:

Acuma in ziua de azi nu prea e indicat sa faci asta.
In ziua de zi sunt foarte multe persoane prefacute si pe interes. Daca te casatoresti inainte sa te cunosti cat de cat risti mult sa dai gresi, mai ales atunci cand iti vei da seama ca poate nu sunteti compatibili.
Am auzit de barbati ce se casatoreau cu niste fetiscane doar pentru a putea sa le duc la produs (ca cica nu iti face nimic politia daca e nevasta-ta).Sau unele ce au vrut doar sa puna mana pe averea unuia mai repede.Asta cazurile extreme.
Dar sunt si care sunt lapte si miere la inceput doar sa ii iei si dupa te calca in picioare sau nu te respecta nici cat negru sub unghie.Asa ca mai bine sa ai rabdare ca sa ii testezi rabdarea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Irelevant. Stiu persoane care s au casatorit dupa 8 ani si au divortat dupa 5 luni. Asa ca...

| zăGhost a răspuns:

Mi se pare ca ideal e sa locuiesti cu persoana macar un an inainte de a te gandi la o nunta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cea mai mare prostie... Macar 2, 3 ani. E una sa te muti impreuna cu cineva si sa vezi cum merge treaba si nu esti legat/a de niste kkaturi de hartii si e alta sa oficializezi ceva fara sa stii ce oficializezi. Ma mai uit si prin intrebarile tale si deja ma apuca jalea la ce vrei tu sa te incurci si nici nu stii. Pai daca tu singura nu ai certitudinea solida ca asta vrei 100% si vii aici pe TPU pe un forum cu straini care n-au nici o idee si nici o legatura si nici un interes in viata ta pentru niste raspunsuri, pai cat de nesigura pe ceea ce vrei sa faci poti sa fii? Si daca nici nu stii ce vrei la ce o mai faci? Din plictiseala? Tu ai anxietate si nu stii ce-i de tine, nu poti sta locului. Ai niste probleme nerezolvate din copilarie si stai cu teroare ca nu-i nimic de tine si nu ai cum si n-ai de unde si cine mai stie ce. Acum te-ai resemnat si iei decizii "la inghesuiala", ai impresia ca ai prins cel mai bun peste care e acolo pentru tine si te-ai hotarat "sa o strici, ca oricum mai bine nu se poate", asa, sa-ti iei de-o grija, sa stii ca macar nu mai are rost sa incerci... Eu te vad din cum scrii, se vede din postarile tale ca esti nemultumita si actionezi din frustrare. Calmeaza-te, mai are balta peste. Dar daca nu incerci, daca tu tii mortis sa renunti la a-ti mia da sperante si vrei sa te inchizi singura intr-o relatie din care nici tu nu stii ce sa intelegi (eu asta inteleg pana aici) atunci singura iti "sapi groapa". "Cere si ti se va da", daca stii vorba aia. Si nu o spun cu tenta religioasa ca nu sunt eu asa dus la biserica. Concluzie: Va mutati impreuna, ok, nici o problema, stati o perioada, un an doi, trei, sau cat o tine treaba si daca toate bune si frumoase, pe toate planurile, atunci da, atunci "o strici" bagi actele. Dar asa s-o faci ca te-ai resemnat si de-abia ai fi gasit si tu unul "care te suporta" si "pe care il suporti", nici nu vreau sa ma mai gandesc, e jale.