| Misou a întrebat:

Ce pot face pentru a afla daca am BTS? Am avut un contact sexual acum 2 ani, de atunci n-am mai avut. Vara care tocmai ce a trecut mi-au aparut pe labii niste bubite ca si cum ar fi fost taiata carnea. Au trecut de la sine, repede si fara nici un tratament. Cat aveam bubitele nu aveam dureri, ci doar mancarimi. De atunci n-am mai avut nimic. Ciclul mi-a venit normal. Ce spuneti, ce ar trebui sa fac, credeti ca am ceva?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Păi e complicat să dai un diagnostic asa pe TPU. Poate că acele bubițe si mîncărimi in zona intimă să fi fost provocate de căldură, transpiratie, sau dacă ai fost la mare, de apa mării, sau chiar de igiena ta. Si o altă cauză dacă tu zici că au trecut de la sine, ar fi putut exista o infectie in corp, poate chiar alimentară care a erupt in zona aceea fiind m ai sensibilă, putea la fel de bine să i ti apară acele bubițe pe limbă, si atunci suspectai stomacul ca fiind responsabil din cauza unui tip de aliment care nu ti a făcut bine, oricum ar fi situatia, tu vorbeste cu mama ta despre aceste probleme de sănătate, adică ai incredere in TPU m ai mult decit in mama ta care te a făcut? Ea trebuie să i ti fie cea m ai apropiată prietenă si confidentă a ta, ea trebuie să stie tot ce te doare pe tine, si mergi cu ea la medic nu te culca pe o ureche că totul va fi roz, ce vîrstă ai, eu cred că undeva spre 15, 16 ani nu? Multă sănătate si fuga la medic chiar luni, nu amîna că tie i ti faci rău nu altcuiva.

| Alcyon a răspuns:

Mergi la un ginecolog. O sa te cam rupa de bani dar asta e... Doar n-ai de gand sa stai asa, cu nu stiu ce infectii?! Vezi, ca BTS-urile netratate pot duce la sterilitate (adica exista riscul sa nu mai poti face copii). Nu sta asa!

| Miky1 a răspuns:

Poti folosi pe viitor BALONUL...momentan e SFANT! Succes

| Miky1 a răspuns:

Da,poti folosi pe viitor balonul (o poti face oricand, oriunde, oricum) momentan e sfant! Succes.

| airflow a răspuns:

Du te la doctor, vrei sa rezolvi probleme medicale pe TPU?

| Misou explică (pentru airflow):

Nu. dar nu ma pot duce la doctor momentan..afla ai mei. as vrea sa stiu daca credeti ca am ceva, cam cat ar costa un control, unde se face...