| limigo a întrebat:

Ce pot sa fac daca sunt mereu singur si nu vorbesc cu nimeni, nu am parte de socializare mai deloc, nu am nici un prieten si nu prea vine nimeni la mine cu cine sa vorbesc? Mai era un "prieten" mult spus prieten, dar cred ca e suparat pe mine, sunt tot timpul singur, simt nevoia sa am pe cineva cu care sa vorbesc all day all night cum e melodia aia laughing si n-am chiar pe nimeni, m-am saturat sa imi petrec timpul singur, e aiurea sa stai toata noaptea sa asculti aceeasi muzica in fiecare zi si sa nu ai cu cine vorbi, in loc sa asculti muzica cu cineva, sa va distrati, sa va jucati etc, o iubita ar fi exact ce am nevoie (cineva sa fie cu mine mereu si sa facem toate lucrurile impreuna, sa muncim, sa mancam etc). Nici nu ies afara din casa, stau mereu in casa, n-am ce face afara, cateodata ma gandesc ca e mai bine sa mor decat asa, am uitat sa spun ca sunt inapoiat, unii ar putea zice retardat, nu am fost in stare sa obtin nimic pana la varsta asta (am 19 ani), ma refer la o facultate, o masina, permis, o gasca de prieteni, chestii normale pe care nu le am, ma ia cu rau cand vad peste tot ca fiecare e cu cineva, ba ca e cu iubita, ba ca e cu gasca si eu sunt prostul lumii care nu are pe nimeni, nu imi fac sperante de viitor sper sa mor cat mai curand

Răspuns Apreciat de Editori
| stef87 a răspuns:

Pai fixeaza-ti obiective: studii, cunoastere de sine, participari la fel si fel de traininguri de dezvoltare personala, de cariera. Exista pe net, important sa dai un Search. Vezi ce iti place, nu alege o facultate asa, sa fie acolo, pentru ca o s-o faci degeaba. Ce ai vrea sa devi? ce crezi ca ai putea sa devi? Dar daca te ia la intrebari un profesionist si ar descoperi la tine ceva, ai incerca ce-ti propune? Numai pentru partea asta profesionala, pot sa-ti sugerez linkedin - un fel de Facebook pentru profesii.

Facebook nu iti recomand, te tampeste si iti omoara timpul, la fel si Instagram ( aici cel mult ca sa mai vezi cate o poza, sau sa pui o poza cu tine, dar nu ai de ce sa stai prea mult pe site). Incearca sa vezi ce pasiuni ai, poate exista site-uri dedicate unde poti intalni alti oameni cu aceleasi pasiuni si de la care poti invata alte lucruri. Daca nu era pandemie, iti recomandam din tot sufletul sa incerci voluntariatul ( ca e crucea rosie, ca e altceva, se gasesc).

Omule, deschide ochii, chiar si stand in casa, poti face o multime de lucruri, mie nu imi mai ajung orele! Da, de socializat e mai greu, mai ales cu pesoane noi. Dar hei, zici ca ai doar 19 ani, viata abia a inceput! Incearca doar sa faci distinctie intre ceva de calitate si lucrurile care mai mult ne prostesc ( ex: muzica: rock, simfonica, usoara, pop vs manele)

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cea mai mare neviie a oricarui om e sa aiba o relatie apropiata de prietenie cu Dumnezeu.El te iubeste si te acceota asa cum esti, el e incantat de daririle si talentele pe care le-a dat oricarui om si are un destin implinitor pentru fiecare si vrea sa ne ajute sa valorificam la maxim potentialul pe care l-a pus in noi.Te incurajez sa ii spui tot ce au pe suflet, sa incepi sa citesti Noul Testament si Psalmii cu rugamintea de a te ajuta sa intelegi ce vrea El sa iti vorbeasca prin Cartea Lui.Sa te rogi pentru o viitoare sotie la momenul pe care el il stie cel mai potrivit si sa te ajute sa gasesti cum ai putea sa muncesti pentru a fi caoabil sa intretii o familie.

| Violleta2022 a răspuns:

Dar ceva de munca de ce nu-ti iei?
Ai 19 ani, este major si barbat tanar, puternic, poti gasi orice de munca, nu sta acasa in pat, sa asculti muzica ca un greier puturos.
Cu siguranta la munca castigi bani si iti faci prieteni, deci impusti 2 iepuri dintr-o lovitura!

| Crackman a răspuns:

În loc sa te plângi
Mergi la un partid politic, un voluntariat, curs de dans și de acolo vezi mai departe
îți faci și un loc de munca cu colegii

| Bariel a răspuns:

Eram asemenea tie, doar ca mie imi placea sa fiu singuratic si imi place in continuare. Totul s-a schimbat cand parintii m au obligat sa ma angajez happy. Evident, a trebuit sa pretind la interviu si in proba de lucru ca sunt deschis, sociabil, productiv, dinamic etc. La fel cu colegii, daca nu vrei sa te considere antisocial, ciudat, mut etc. Daca esti amabil inevitabil iti vei face un prieten...eu am reusit, desi evit pe cat posibil sa particip la activitati stabilite de ei dupa munca pentru simplul fapt ca nu ma simt confortabil

| CristianPetre2002 a răspuns:

Sunt la fel ce naiba si am si 19 ani ca si tine