| gabytza_7109 a întrebat:

Ce sa fac daca iubitul meu a inceput sa fie mult prea gelos? stau cu el de 1an jum si de cateva luni a inceput sa vorbeasca urat cand se enerveaza pe mine, nu ma lasa sa ma duc nicaieri si etc. ce trebuie sa fac? m-am saturat de certuri si de stres.

6 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, din pacate si eu am patit asa ca tine; prietenul meu, de fapt fostul meu prieten era la fel ca al tau.Este foarte gelos si mi-a interzis sa ies in parc, el m-a indepartat de toate prietenele mele, pana si pe ele avea ciuda ca el credea ca ma duce la baieti, cu baieti ce sa mai zic, nu aveam voie sa vb.cu un baiat ca amici, nici vorba de iesiri fara el, trebuia sa ii cer lui aprobarea, in afara de sora lui nu aveam voie sa vb.cu alta fata, nici macar cu verisoara lui nu m-a lasat sa vb.Este foarte gelos si posesiv si tocmai asta a dus la despartirea noastra, care s-a produs de curand.sad
Eu am fost 2 ani cu acest baiat si el de la o vreme incoace a inceput sa faca pe stapanul si ma credea un obiect si comanda parca era sotul meu sau tatal meu.
Si el a inceput cu o jignire, apoi cu mai multe si uite asa am ajuns sa ne separam din aceste cauze:gelozia lui si jignirile care mi le aducea tot mai des si inainte nu ridica nici macar tonul la mine.
In fine, ceea ce vreau sa iti spun e ca multe persoane se confrunta cu asta, multi baieti sunt foarte gelosi, desigur ca si fete, doar ca unii baieti sunt mult prea gelosi si posesivi si se cred stapani pe fete. Tu nu ar trebui sa ii permiti ca nu ai nicio obligatie fata de el, nu esti sotia lui si ma gandesc ca nici copii nu aveti impreuna dar si daca a-ti avea, el tot nu are voie sa faca ce vrea din tine.
Gandeste-te ca daca de pe acum face asa, daca ar fi sa te mariti cu el ai avea o viata de calvar, cu certuri, jigniri, injuraturi, poate si bataie si nu cred ca ti-ai dori asa ceva...
Tu sigur esti tanara, ai nevoie de spatiu, libertate, nu trebuie sa te legi la cap daca nu te doare.
Cine se crede el sa comande tie si sa vorbeasca urat cand se enerveaza?!
Nu ii permite ca daca ii permiti mai rau face...mai bine taie raul de la radacina sa nu se ajunga la altceva.
Indicat ar fi o discutie serioasa cu el sa incerci sa il schimbi desi astfel de persoane sunt foarte greu de schimbat, daca asa e felul lui, atunci mai bine renunta la relatia chiar daca tii la el, e mult mai bine pentru.viata ta, bafta.

| Zenithf a răspuns:

Sa-i dai papucii. O relatie se bazeaza pe comunicare, intelegere si incredere la fel de mult ca si pe iubire. Unde este intelegerea si increderea lui, si ce fel de comunicare este aceasta? Sunt doua motive care pot face un barbat sa se poarte asa: vrea sa faca pres din femeia "iubita", sau vrea sa o faca pe ea sa-i dea papucii, ca el este satul de ea dar nu vrea sa fie el vazut prost ca se desparte de ea. In ambele situatii nu este nici iubire. Deci, ce mai astepti?
Imi pare rau @monyk ca ai trecut si tu prin asta, de fapt imi pare rau pentru toate femeile care au trecut sau trec prin asa ceva. straight face
Papucii, apoi lasa-L pe Domnul sa te ia de manuta si sa te duca la iubirea adevarata.
Domnul sa fie cu tine.

| Cătălina a răspuns:

Poarta o discutie cu el! Doar nu esti casatorita cu el sa iti faca toate astea. ia gandeste`te putin:esti sotia lui ceva timp si el iti interzice sa te mai aranjezi, sa mai iesi cu prietenele, sa vorbesti la telefon... ce zici de asta? Spun toate astea deoarece cu siguranta s-ar intampla daca v-ati casatori si chiar si inainte.

Explica-i ca nu esti obiectul lui, ai o viata proprie si nu ai nevoie de cineva care sa te conduca ca si cum ai fi oarba. Daca te iubeste se va schimba, daca nu intelege lasa-l, pentru ca mai tarziu o sa plangi in pumni.

Bafta! :*

| Damian a răspuns:

De obicei persoanele care se fac geloase deodata, chiar ele inseala, totul fiind o masca sa elimine banuielile, ditch him!

| Marijuana a răspuns:

Pai mai fa`l sa inteleaga ca esti iubita lui, nu esti inca sotia lui ca sa aiba "drepturi" asupra ta sau un obiect cu care sa faca el ce vrea, daca il lasa in casa acolo sa stea.Traieste`ti viata ca nimeni nu`ti mai da alta.Nu inteleg caree problema luioh go on daca se presupune ca nu i`ai dat motive

| ♥•♫raluks♫•♥ a răspuns:

Il lasi pe el sa te controleze? hai mai nu il lasa sa faca ce vrea din tine si sa-ti puna ce sa faci, fi pe picoarele tale si fa ce vreihappypoarta o discutzie serioasa cu el si pune piciorul in prag...nu te lasa calcata in picioare, nu trebuie sa-ti spuna el ce sa facihappysucces:X