| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac sa nu ma indragostesc de prietenul meu? De fiecare data cand m-am indragostit am suferit si nu mai vreau...

13 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Ce sugerezi tu in intrebarea ta ca ti-e frica sa te indragostesti pentru a nu suferi, parca ai spune ca ti-e frica de viata. Cand iubesti simti intr-adevar ca traiesti si este sigur ca iubirea ne face mai buni, mai frumosi, mai calzi, mai umani si mai putin egoisti. De ce ai vrea sa fugi de iubire? Crezi ca prietenul tau nu merita sa te indragostesti de el, nu are calitatile necersare sau nu este si el indragostit de tine? Trebuie sa vezi doar partea pozitiva a lucrurilor, trebuie sa crezi ca totul va fi bine si mai ales trebuie sa-ti alegi un prieten care intr-adevar sa merite sa fii cu el. Cineva intreba, nu de mult pe TPU, De ce adolescentele spun te iubesc celui cu care sunt impreuna, doar de o jumatate de ora? Cred ca o asemenea declaratie nu are nici un fel de suport, este doar o vorba aruncata si ea nu reflecta intr-adevar sentimentul complex si divin de iubire.
Poate ca pana acum nu ai avut noroc in dragoste, dar ce te face sa crezi ca nu ezista si pentru tine o persoana care te poate iubi dezinteresat si tu sa-i impartasesti aceleasi sentimante. Analizeaza, gandeste, ce fel de om este prietenul tau, cat de compatibil sunteti, ce-ti place la el, cum puteti comunica, raspunde-ti la intrebarea daca te simti iubita si daca de la inceput vrei sa fugi de tine, atunci trebuie sa ai curajul si sa comporti o discutie deschisa cu amicul tau, pentru a vedea ce-ti va raspunde el la ce te ingrijoreaza.
Nu parasi "lupta" fara sa stii ce sanse ai, pentru ca ar putea sa-ti para rau si oricum singuri nu prea putem trai in aceasta lume, asa ca "rau cu rau dar mai rau fara rau" probabil ca ai auzit acest dicton. Sa fii iubita si sa ai mai multa incredere in tine pentru ca daca te vei purta ca o invingatoare asa si vei fi privita, iar invinsii sunt cei de care cam toata lumea se fereste. Ia aminte si fruntea sus, asuma-ti responsabilitatea in aceasta relatie si vei avea macar o speranta ca, ar putea sa fie totul OK.

| want2bMajestic a răspuns:

Nu ai de unde sa stii ca el iti vrea raul...stapileste si u nij repere in cazul acesta ca sa nu patesti ca si alta data...de exemplu pune-l in postura de a plange pentru u... apasa-i sentimentele si vei vedea care sicum...

| deiutza_9183 a răspuns:

Nu uita ca nu toti is la fel...
poate ca acesta nu te va face sa suferi si nu ai ce nu ii poti porunci inimi daca e sa te indragostesti e pentru ca vrea ea nu tu asa ca...nu ai ce face

| catalina_2916 a răspuns:

Din punctul meu d vedere, nu poti face nimic k s nu t indragostesti, pentru ca asta vine d l sine chiar si impotriva a ceea ce u nu vr, nu poti comanda u asta. daca vz k baiatul nu merita, desparta-te d el k s nu mai suferi in caz ca te vei indragosti, dar poate va merita s t indragostesti, n-ai d unde s sti k nu e baiat bun...

| jani a răspuns:

Dragostea...stiu e grea... dar nu o poti controla...singurul lucu care il poti face...este sa iti alegi cu grja partenerul...sa ai mai multa incredere in tine...esti femeie...si poti trezi sentimente de iubire intr-un barbat... poti fi iubita si poti iubi...chiar daca ai suferit o data sau...de mai multe ori...asta nu inseamna ca vei suferi mereu...trebuie doar sa gasesti persoana potrivita...persoana care sa te placa asa cum esti... fara a dori nici macar o mica schimbare la tine...rabdare multa... cel potrivit poate fi cel la care te astepti mai putin...

| mioara a răspuns:

Daca este sincer cu tine nu vei avea de suferit

| gabrielutzu a răspuns:

Pai baiete...:laughing greu de dat un sfat.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca nu vrei sa te indragostesti. doar e cel mai fain sentiment din lume. ti e frica doar fiindca esti traumatizata de fostele relatii. daca te ai gandi ca nu toate relatiile sunt la fel si nici oamenii, poate ai deveni mai optimista. lasa te in voia simturilor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu confunda dragostea cu iubirea. poti fi indragostita de 2 sau 3 tipi in acelasi timp, dar de iubit ai sa iubesti numai unul ...si daca te indragostesti, ce? INDRAGOSTEALA TRECE LA FEL DE REPEDE CUM VINE! ...mare scofala

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iubeste dragostea, fie ca vei suferi sau nu, las-o sa te duca unde vrea ea, in rai sau iad...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incerci sa te gandesti altundeva, cand ti-l imaginezi din greseala ti-l imaginezi urat cu multe defecte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tu crezi ca prietenul tau merita sa primeasca dragostea ta, lasa-te dusa de val si indragosteste-te de el fara nicio problema. Daca el te iubeste si este la randul lui indragostit de tine poti fi linistita.Sunt baiat, am o prietena si stiu ca a suferit mult din alte relatii si am inceput sa simt ca ii este frica sa se indragosteasca de mine.Am vorbit cu ea si mi-a recunoscut ca asta era:ma iubea foarte mult dar ii era frica sa se indragosteasca de mine. I-am promis ca totul va fi bine, mai ales ca si eu eram indragostit de ea.Totul merge perfect.Deci,nu uitati, intr-o relatie trebuie sa existe si comunicare.
Succes si... cel mai important, multa sanatate!