| Ellisss a întrebat:

Ce să fac să o conving pe sora mea să se lase de viața desfrânată pe care ea o duce? Ea are 20 de ani, e în primul an la facultate dar de când a terminat liceul și a plecat la sdudii, s-a schimbat total, în sens negativ: Bea în exces, are un anturaj dubios și mă tem să nu se ocupe cu alte lucruri urâte. Am mers în blocul în care ea stă în chirie ca să-i întreb pe vecinii ei dacă îi deranjează cu ceva și am rămas șocat când mi-au spus niște persoane din acel bloc că aproape în fiecare seară ea vine în acel apartament însoțită de mai mulți bărbați de alte naționalități, îi deranjează cu muzica la volum ridicat și noaptea, la ore târzii, se aud zgomote în tavan și în baie iar ea țipă des noaptea. Până la vârsta de 18 ani era o bomboană de fată, era cuminte și nu ieșea deloc din casă și eram mândru că am așa o soră cuminte, cum rar mai vezi fete în ziua de azi dar se pare că de un an de când a plecat la facultate, s-a schimbat tragic plus că am mai auzit și că are o groază de absențe la facultate și nu prea se duce la cursuri deși ea de asta a plecat la facultate. Și a început să se îmbrace destul de ciudat dat fiind faptul că eu nu am văzut-o până să plece la studii, să se îmbrace atât de provocator. Se machiază des, face 3 dușuri pe zi și vorbește la telefon în engleză și după, pleacă cu fel de fel de mașini de lux, cu numere de Moldova, Italia șamd. Părinții noștri sunt plecați în Franța de 5 ani iar ea mi-a rămas în grijă, eu fiind mai mare cu 2 ani decât ea și tot eu îi țin la curent cu tot ce se întâmplă acasă și nu știu ce să fac: Nu vreau nici să le stric inima, dar nici mie nu îmi cade bine când o văd ce stil de viață are. Când o întreb dacă are vreun prieten stabil îmi zice că nu are nevoie de relații stabile, că ea se axează pe carieră dar o văd umblând cu diverși bărbați foarte dubioși și urâți, de zici că sunt criminali, așa niște fețe au aia care o iau pe ea cu mașinile. Nu e o problemă că ei îi place să umble cu băieți, pentru că o înțeleg că e tânără și frumoasă și vrea să-și trăiască viața, doar că ceea ce mă frământă pe mine este să nu intre într-un cerc vicios și să nu-i facă cineva rău, să nu pună cineva presiune pe ea, să nu o subjuge vreun golan cu care ea umblă, să nu o pervertească să o transforme în vreo prostituată, sincer vă zic, chiar mă tem de asta și pentru viața ei îmi fac griji și zi și noapte. Și spun asta deoarece am auzit cazuri cu fete cuminți care au plecat la facultate și au ajuns rău, din toate punctele de vedere. Vreau doar să-mi dați un sfat cu privire la toată situația asta. Ce aș putea să fac? Ce ați face în locul meu? Despre ce credeți că ar putea fi vorba?

20 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu prea ai ce face.
E majoră şi pote să-şi bată joc de viața ei după bunul plac.

| Freya1 a răspuns:

Daca a fost la locul ei si tinuta din scurt cand a fost mica iar cand a ajuns la 18 ani nu a fost ajutata in vreun fel e normal sa simta nevoia sa se descurce singura.
Un copil in timp ce creste trebuie ajutat sa se descurce si invatat ce e bine si rau de facut dar daca nu a avut un exemplu acasa si un om mai matur care sa o controleze si indrume cand a scapat din "lesa" a ales calea cea mai simpla si usoara.
Nu ai ce sa faci decat ori sa o lasi in pace si cum isi asterne asa doarme le spui alor tai asta e asta se intampla nu is maicasa sau taicaso sa o comand ori te muti cu ea stai acolo si incerci sa o potolesti.

| sofisis a răspuns:

Mai mult decat sa ii fii alaturi in orice situatie si eventual sa incerci sa ii devii un confident ( e mai bine sa stii de la ea cu ce se ocupa, pentru ca in felul asta o poti proteja cat de cat) ..nu ai ce sa faci.

| Elena9328 a răspuns:

Mai bine le spui părinților. Poate vor putea face ceva în privința asta. Din ceea ce spui tu, chiar pare, ceea ce ai zis tu că ți e frica sa fie, o panaramă. Îmi cer scuze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai ce ii face asta e viata ei, binenteles ca deja s-a transformat intr-o prostituatã, sau deja se intalneste cu barbati foarte bogati pentru frumusetea ei. Nu ai cu ce o ajuta, deja a fost prinsã de proxeneti nu mai are nici suflet, este doar un obiect sexual. sad

| Jonas94 a răspuns:

Salut,
Sora ta trece printr-o revoltă post-adolescență, dacă spui că până la 18 ani a fost la locul ei.
Îți spun sincer de acum, că mare lucru n-ai ce să-i faci, doar să nu te impui cu forța, să lași judecățile la o parte, să te apropii de ea, și să o accepți exact așa cum e.
Eu cred că trece printr-o depresie de fapt, ceva încearcă să ascundă, să uite, și se îneacă în alcool și umblă cu toți dubioșii.
Mai bine ai avea o discuție cu ea, să o întrebi ce s-a întâmplat cu ea, cine a rănit-o, și să o asiguri de tot sprijinul tău, în calitate de frate.
Baftă!

| DonGiani a răspuns:

Prietene. E greu de tine și de misiunea pe care o ai. Când ai timp, stai într-un loc retras doar tu cu ea și discutați la rece și afla tot ce are pe suflet și spune-i și tu tot ce te apasă și fă-i cunoscut și faptul ca mai mult decât orice tu ii vrei binele necondiționat. Dacă nu merge nici așa... Pfff chiar nu știu... Nu e ok nici sa o ameninți ca o spui părinților pentru ca ea mai tare se va răzvrăti și va face tot împotriva. Ea nu își da seama din păcate ca viața asta nu e chiar așa. E încă mica și are multe de învățat. Sper ca te-am ajutat măcar un pic. Toate cele bune.

Răspuns utilizator avertizat