| Denisa13333 a întrebat:

Ce se intampla?
Am mancarimi si arsuri in zona intima de vreo 3 zile. Acum 15 zile am terminat un tratament cu ovule( tegynan, tratament recomandat de medicul ginecolog 10 zile). La 4 zile dupa terminarea tratamentului cu ovule, am avut contact sexual neprotejat( acum n am mai avut contact sexual de 8 zile. Cert este faptul ca am mancarimi si arsuri de vreo3 zile...de la ce sa fie? Ce s a intamplat? O fi ca am facut neprotejat( adica baaiatul are vreo infectie) sau o fi de la tratamentul cu ovule ( antibiotice)? Raspunde.ti.mi va roog.
Ps: am facut analize pt BTS Chlamydia si inca cva, amandoua au iesit negative, luni o sa merg sa iau rezultat de la papanicolau. Dar pe mine ma ingrijoreaza faptul ca am facut tratamentul cu ovule... si am mancarimi... inainte de tramament cu ovule aveam o scurgere urat mirositoare

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este posibil sa te fi reinfectat cu un anumit microb, virus, bacterie, ciuperca in urma sexului neprotejat. Doar printr-o noua analiza a secretiei tale vaginale se poate determina daca este vorba de o infectie precum si natura acesteia. Trebuie sa mergi cat mai urgent la o noua consultatie ginecologica. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Felicitari, tocmai te-ai reinfectata si trebuie sa repeti tratamentul facut anterior.
Medicul trebuei sa-ti dea tratament si poentru baiat, in felul asta amandoi trebuia sa faceti concomitent tratamentul si sa nu aveti sex deloc pana nu facti un test sa se vada ca infectia a disparut.
Tratamentul uneori necesita 2-3 ture de tratament cu antibiotice ca sa fie eliminat complet.
Tratamentul cu ovule nu produce mancarimi, dar sexul neprotejat da, pentru ca tocmai te-ai reinfectat cu o boala cu transmitere sexuala.
Scurgerea urat mirositoare este tot de la boli cu transmitere sexuala!
macar atata lucru puteia sa intrebi medicul!
Urgent la medic, cerut tratamnet si pentru baiat si face-ti impreuna tratamentul!
Atentie: nu se face sex deloc pana la urmatoarele analize care arata clar ca nu mai aveti boala respectiva, altfel riscati sa va recontaminati.

| Violleta2022 a răspuns:

Banuiesc ca te-ai reinfectat cu aceeasi boala/infectie de la iubitul tau.
Tratamentul pentru eradicarea unei infectii cu transmitere sexuala trebuie facut concomitent de ambii partneri de sex, tocmai pentru a se evita o recontaminare.
Ovulele vaginale nu produc mancarimi sau arsuri!
Mergi la ginecolog cu analiza citologica si cere tratament pentru amandoi parterii de sex. Pana la terminarea completa a tratamentului si repetarea analizei ca sa vina rezultatul "negativ", nu se face sex, fiindca risti/riscati sa va recontaminati unul pe celalalt.
Scurgerea alb galbuie sau verzuie, urat mirositare, mancarimea, si arsurile, indica prezenta unei boli cu transmitere sexuala, precum trihomoniaza.
https://www.veneris.ro/......tii-grave/