| Nicoleoficial a întrebat:

Ce se întâmplă dacă te masturbezi de la vârsta de 12 ani? Încă nu mi-a venit ciclul și mi-e frică să nu afecteze

15 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Nu se întâmplă absolut nimic, este ceva normal. Cel mai probabil este vârsta la care organele de reproducere încep să funcționeze.
Nu va afecta menstruația.

| darrio2007 a răspuns:

Poti deveni dependenta de asta. Cand vei face sex adevarat placerea va fi mai mica sau deloc. Apoi ai sa te vaiti ca nu te satisface partenerul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Se vede ca te plictisesti, citeste o carte, nu te apuca de la varsta asta de masturbare, gaseste ti altceva sa faci potrivit cu varsta ta 12 ani, daca aveai peste 18 ani era altceva, dar asa in momentul de față nu ar trebui sa i ti treaca prin cap sa faci asa ceva, vorbeste cu mama ta spune i si ei ce ai vrea sa faci, poate ea i ti gaseste o activitate plăcuta in casă alaturi de ea, sa faci prăjituri, sa o ajuti in bucatarie.

| ania a răspuns:

Ai mustrări de conștiință și îți formezi o adicție de care e greu să scapi.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu are nici o treaba masturbarea cu menstruatia.

| corbulalbrosu a răspuns:

La varsta ta este indicat si recomandat ca autosatisfacerea sa fie obtinuta prin simpla masturbare a clitorisului, care se realizeaza prin mangaierea, masarea sau prin proiectarea jetului de apa calda a dusului atat peste clitoris cat si peste toata zona vulvara. Bineinteles ca poti sa-ti masturbezi ''pasarica'' si intravaginal prin metoda numita ''degetica'' sau combinat, prin a-ti excita in acelasi timp toate zonelor erogene, Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Nu se întâmplă altceva în afara faptului că vei învăța să îți provoci singură plăcerea ori de câte ori vrei.
Nu te va afecta, în ciuda celor ce susțin contrariul.

| Sofer a răspuns:

Nu afectează. Dar ai grija cu masturbare ca o îți reducă din plăcere în momentul când o sa împlinești vârstă si ajungi sa faci sex.

| Eugen80 a răspuns:

Este normal sa incerci sa te cunosti mai bine, dar trebuie sa te controlezi pe cat posibil sa nu devina o dependenta. Este foarte indicat sa NU incepi penetrarea interioara de la varsta asta, ci doar la exterior. Daca nu simti nici o treaba, stai linistita, mai asteapta cativa ani, nu te mai gandi la asta si o sa vezi ca totul va veni normal dupa 18 ani.

| CORONAVIRUS a răspuns:

Și eu făceam lucrul asta pana când am avut o experienta urata care mi-a arătat ca o sa ajung în iad. Ai grija de tine te rog. După am aflat ca eu făcând lucrul ala de mult timp am devenit foarte timida, retrasa de societate, nu mai aveam puterea de a ma concentra, de a fii atenta.E un lucru foarte rău, îți spun eu care am făcut ani buni asa ceva. Toată lumea zice ca e bine sa faci, dar crede-ma nu este, îți spun lucrul asta pentru ca am trecut prin asa ceva

| doctorandus a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| CORONAVIRUS a răspuns (pentru doctorandus):

O sa-ți respect părerea. Sa știi ca eu am fazut pe propriul meu corp pe o perioada mai lunga de timp, este un dezastru, devii dependent și ai și mustrări de conștiința, și alte probleme. Memorie foarte prosta.

| doctorandus a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Adicție de masturbare nu există nici în DSM-5, nici în ICD-10, nici în ICD-11. În cazuri extrem de rare există tulburare obsesiv-compulsivă legată de masturbare, caz în care se tratează TOC-ul și nu masturbarea.

| CORONAVIRUS a răspuns (pentru doctorandus):

Eu spun din experienta mea de 8 ani.

| doctorandus a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Experienta ta personala nu dovedeste nimic, iata de ce: http://pseudostiinta.ro/wiki/M%C4%83rturie_anecdotic%C4%83

Alt motiv se numeste post hoc ergo propter hoc, explicat umoristic pe https://www.youtube.com/watch?v=3xD80XZ2U-8

E ca si cum ai spune: m-am imbolnavit de gripa pentru ca am refuzat sa mananc tort de morcovi. Sau: am facut schizofrenie pentru ca am mancat macrou afumat de ziua mea de nastere. Nu mancati macrou afumat de ziua voastra de nastere sa nu patiti ca mine! Sau: multi din cei care mananca paine fac cancer.

Si, intr-adevar: marea majoritate a celor care s-au imbolnavit de gripa n-au mancat tort de morcovi niciodata. Majoritatea covarsitoare a bolnavilor si decedatilor de cancer au mancat paine.