| SucDăMere a întrebat:

Ai putea sa respecți un om care nu te respectă inapoi? Acesta fiind un om drag, de exemplu, persoana de langa tine

Răspuns Câştigător
| GoldenZenith a răspuns:

De obicei respectul intr o relatie, mai ales, nu este unilateral. Oamenii intre ei trebuie sa aiba un minim de respect pentru ca relatiile sociale sau de alta natura dintre ei sa poata functiona. In conditiile astea, du-te sanatos, nu accepta sa fii bataia de joc a nimanui.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu. dacă m-aș simți nerespectată de partener, mă gândesc că la el te referi, i-aș spune și dacă ar continua fără să încerce măcar să ia măsuri, aș pleca. am o viață, e păcat s-o amărăsc lângă cineva de genul

| Ofiintă a răspuns:

L-aș elimina. Nu mă aplec in fața oamenilor.
Persoana de lângă tine in ipostaza in care nu te respectă? Cred că glumești.

| Sofer a răspuns:

Nu poți respecta dacă nu simți respectul se la persoana de lângă tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cum e drag daca nu te respecta. Doar fiindca e din familia nu inseamna ca face parte din "cei dragi".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu l-aş respecta dar nici nu l-aş dispreţui, adică nu m-aş purta ca un jeg cu persoana respectivă din simplul fapt că am bun simţ. L-aş mustra într-adevăr dacă m-ar vorbi de rău sau ar încerca să-mi facă rău în vreun fel iar apoi aş încheia orice socoteală cu el.

| Anonima163333 a răspuns:

Nu.
Clar nu.O persoana draga/apropiata trebuie sa se poarte frumos.

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Nu,clar.Respectul trebuie sa fie reciproc,nu ma injosesc in fata nimanui, iar cum ai specificat tu om drag, acel om nu imi poate sa imi fie drag in niciun caz daca nu ma respecta, ceea ce oferi la fel trebuie sa si primesti, iar daca asta nu se intampla devin indiferenta si nu ma mai asociez cu astfel de persoane.Multa sanatate!

| TPU2019 a răspuns:

Nu. Scurt și clar. Persoana de lângă tine dacă nu te respectă e problemă gravă și trebuie să o scuipi repede ca pe o măsea stricată, ca pe un gunoi, altfel îți împute toată viața, ca un măr stricat. De acolo ți se va trage tot răul. Dacă ești prost în schimb și accepți, atunci de la tine se va trage tot răul.