| anonim_4396 a întrebat:

Cica fetelor le place sa se joace cand vine vorba de flirt. Ma refer la inceput. Imi poate explica si mie ce este jocul asta si in ce consta mai exact? Sa stiu si eu sa ma joc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intretinerea flirtului reprezinta un mod distractiv si mai ales inocent de a interactiona cu o alta persoana. In majoritatea cazurilor flirtul produce beneficii garantate, insa numai atunci cand dispui de o serie de abilitati mai aparte, precum sunt cele de comunicare verbala precum si non-verbala, de creativitatea, inteligenta sau empatia manifestata. Fiindca in timpul flirtul de obicei apare o stare de bine, placere si de satisfactie, astfel ca in corpul celor 2 protagonisti se elibereaza o serie de hormoni din grupa endorfinelor cum ar fi : oxitocina, dopamina, serotonina si adrenalina, substante chimice cunoscute ca fiind hormonii care provoaca, favorizeaza si intretin sentimentele de dragoste, cele de fericire si de buna dispozitie, fiindca flirtul reduce nivelul de stres. De asemenea, si datorita faptului ca partenerul de flirt iti dedica toata atentia iti ridica moralul si mai indica si faptul ca esti atractiv/a ceea ce are darul sa-ti creasca increderea si stima de sine.
De altfel, un astfel ''de joc'' te poate ajuta sa-ti gasesti sufletul pereche, fiindca in multe cazuri ori situatii, flirtul poate fi acea activitatea care de fapt reprezenta inceputul unei viitoare relatii romantice, sau sa provoace cresterea aprecierii tale in ochii partenerei, daca esti deja intr-un cuplu. Multa sanatate!