| Delusion a întrebat:

Ciclu relativ regulat de 27 de zile.
4 contacte sexuale in acest ciclu menstrual, toate protejate cu prezervativ. Un singur act cu 2-4 zile înainte de data la care ar fi trebuit să fie ovulația.
Niciun accident cu prezervativul. Mereu verificat după și în timpul actului.
Momentan este ziua 30 a ciclului, deci a 3 zi de întârziere a menstruației. Sunt prezente anumite simptome premenstruale precum dureri de burtă, sâni, spate de vreo 5-6 zile. Sunt oare de la sarcină sau de la venirea menstruației?
Se poate rămâne însărcinată chiar și atunci când prezervativul a fost intact?
Test de sarcină negativ. ( Au trecut 20 de zile de acel act sexual protejat de dinainte de ovulație).

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si daca ar exista o sarcina instalata, existenta ei ar trece neobservata fiindca in acest moment sarcina s-ar reduce la un simplu ovul microscopic implantat in endometru care inca NU interactioneaza ciu organismul femeii insarcinate. Aparitia si existenta semnelor care pot fi asociate simptomelor de natura premenstruala exclud intr-o foarte mare masura posibilitatea de a exista o sarcina. De asemenea chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale uneori se constata ca fata de ziua de pornire a menstruatiei apar unele mici abateri in +/- de cateva zile. In acest caz doar intretinerea acelui act sexual neprotejat cu cateva zile inainte de momentul ovulatiei, poate sa ridice anumite semne de intrebare. Testul de sarcina trebuie repetat peste 4-5 zile, insa doar in cazul in care pana in acel moment nu va porni menstruatia. Multa sanatate!

| Delusion explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc de răspuns
Poate nu m-am exprimat destul de clar, însă și actul sexual de dinainte de ovulație a fost tot protejat. Am verificat și prezervativul după și era intact. Doar că pe internet am găsit multe opinii cum că poți rămâne și așa însărcinată pentru că prezervativul nu este decât maxim 85-98% eficient.

| Emilian65 a răspuns:

Daca prezervativul a fost intact nu se poate sa ramai gravida.

| Andreeush a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata din cate ai povestit.

| GirlOnline81 a răspuns:

In condițiile expuse de tine nu poți rămâne însărcinată. Întârzierea menstruației poate avea diferite cauze.