| Olariu_Andrei_1994 a întrebat:

Cine ma ajuta? Am avut contact neprotejat si a luat pastila escapelle in 24 de ore iar ei trebuia sa i vina ciclul peste 12 zile dar i a venit ciclul dupa 4 zile de la luarea pastilei adica mai devreme ....este bine ca i a venit ciclul mai repede? Sau cum se explica? Va rog ajutati ma

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ti-am explicat in urma cu 2 zile, atat eu cat si d-na Brigaela ca sangerarea respectiva nu reprenta o MENSTRUATIE. Reinoiesc rarpunsul dat cu 2-3 zile in urma si anume ca : Sangerarea care apare la cateva zile dupa administrarea pastilei Escapelle, reprezinta o reactie adversa a organismului fata de "invazia" de hormoni sintetici introdusi in corp in mod abuziv. Sangerarea de obicei este slaba cantitativ si se produce pe o perioada de 2 maxim 3 zile, difera din toate punctele de vedere fata de menstra si din acest motiv este destul de greu de a confunda o simpla sangerare cu o menstruatie adevarata. Sangerarea se poate suprapune peste menstruatie DOAR in cazul in care pastila a fost folosita si administrata iresponsabil si inutil, cu cateva zile inainte de data de pornire a menstruatiei. In concluzie sangerarea respectiva reprezinta un proces ce poate fi considerat ca fiind "normal". Sanatate!

| kandaraki a răspuns:

1994- cred ca e anul tau de nastere, deci nu esti minor. Uite si ia aminte - daca i-a venit menstruatia, nu are cum sa fie gravida, PUNCT