Concurs: Tu știi sa comunici într-o relație de cuplu?

Dacă vrei să afli mai multe despre cum ai putea să comunici mai bine în relația de cuplu, atunci cursul de la Fundația Calea Victoriei este exact ceea ce cauți.

Acesta începe pe 17 februarie și se va desfășura online, pe parcursul a 3 ședințe, unde:

  • vei învăţa să distingi limbajul emoţional de limbajul logic – prin tehnica interviului, ne împărtăşim partenerului ceva despre noi înşine, apoi se va folosi exemplul pentru a distinge mesajul emoţional de cel logic. Apoi prin jocuri amuzante vom formula răspunsuri la cele mai “tricky questions” ca de exemplu: “arăt grasă în rochia asta?” sau “cum ar fi dacă ne-am cunoaşte acum, tot pe mine m-ai alege?”
  • vei construi diagrama ABC a conflictului – se va lucra una din temele conflictuale din cuplul vostru, nu vom încerca să rezolvăm problema ci să învăţăm să o comunicăm diferit. Modelul ABC permite o mai bună înțelegere a perspectivei fiecăruia dintre parteneri, ceea ce va deschide calea pentru soluţiile optime în propriul cuplu.
  • vei învăţa “Oglindirea” – o abilitate revoluţionară, ce schimbă cu adevărat modul de comunicare, fie că e vorba de comunicarea în cuplu, fie de cea în orice alt domeniu al vieţii voastre.

Pe scurt se vor pune bazele unei construcţii de cuplu sănătoase, ce ne permite să trăim acel “fericiţi până la adânci bătrâneţi” din basmele copilăriei.

Noi oferim o invitație la acest curs unui membru din comunitate, prin tragere la sorți. Ceea ce trebuie să faci ca să te înscrii la concurs este să răspunzi la întrebarea: Ce îți dorești cel mai mult să înveți sau să afli în cadrul acestui curs?

Așteptăm răspunsurile voastre până pe 15 februarie, ora 12.00.

Succes!

46 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Așa vrea sa învăț ce ne spunem dincolo de cuvinte, comunicarea nonverbala. Adesea ea e mai importantă decat ce se spune în cuvinte. Vorba aceea: "tonul da muzica"

| darrio2007 a răspuns:

Fara comunicare si respect reciproc, nu poti vorbi de o relatie.
Din pacate, in ziua de azi, asa ceva este tot mai rar.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Banuiesc ca daca am peste 30 de ani de casatorie inseamna ca am comunicat! Daca mai sunt mici neintelegeri, asta e. Se mai intampla! In 90% din cazuri de intelegem. Exemplu: am fost astazi la Lidl amandoi. A luat un produs si s-a uitat la mine, sotia. N-a trebuit sa-i spun nimic. Acasa am intrebat-o de ce l-a luat si mi-a zis: m-am uitat la tine si am stiut ca si tu vrei. Dupa o vreme comunicarea muta (din ochi) devine obisnuinta.
Apropo! Nu am nevoie de acest concurs. Am raspuns de dragul de a raspunde pentru cei mai tineri in viata de cuplu. Poate trag o concluzie.

| carevaescu a răspuns (pentru Salontanul):

Casa de piatra in continuarehappy

| Salontanul a răspuns (pentru carevaescu):

Multumesc! Sa va dea Dumnezeu si voua o casatorie macar ca a mea.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Cel mai bine comunic in pat, adrenalina maxima

| RAY a răspuns:

Nu,nu știu sa comunic, singurătatea te tine departe de dezamăgiri

| Drimmero a răspuns:

Toate aceste cursuri/instruiri nu-si au rostul, toate relatiile sunt diferite, oamenii sunt diferiti, in consecinta ele nu vor fi dupa un anumit tipar ca doar nu vor fi relatii powerpoint in care aplici nu stiu ce diagrame, scheme si linii. Treburile sunt simple in teorie, va potriviti sau nu, daca va potriviti continuati, nu va potriviti va dati mana si la revedere, oamenii complica lucrurile.

| carevaescu a răspuns (pentru Drimmero):

Nici tu nu crezi ca "diagrama ABC" si "Oglindirea" sunt tehnici universal valabile? laughing

| Drimmero a răspuns (pentru carevaescu):

Evident ca nu, in afara de legile fizicii nu cred ca mai exista lucruri general valabile.

| CostinAlamariu a răspuns:

Da. Știu smug

| gemeni6226 a răspuns:

Cele mai bune relatii se construiesc pe o foarte buna comunicare.Nu pot sa-mi inchipui o relatie de durata fara o permanenta si foarte buna comunicare ajungind pana acolo cu timpul ca cei doi deja se inteleg si din priviri.Eu am avut o casnicie esuata pentru ca nu am reusit sa comunic bine cu sotul, nu aveam potrivire in idei nu aveam rabdare sa-l ascult, ma ennervau multe la el, dar acum am o relatie in devenire in care comunicam deja de vreo 4 luni de zile si nu pot sa ma bucur indeajuns ca am gasit un om cu care ma inteleg perfect si cu care imi face mare placere sa comunic.

| LordCristobal a răspuns:

Comunicarea e un pilon foarte important in orice relatie iar o relatie amoroasa fara comunicare e o relatie moarta care nu are viitor.
Si da, stiu sa comunic daca as fi cuplat cu cineva.

| carevaescu a răspuns:

Desi problema "cum sa comunici" e foarte importanta, "ce sa comunici" e si mai importanta.
De fapt, sa abordezi una fara cealalta e cam dubios.

| CleanHeart a răspuns:

Da dar e foarte important sa ne lăsăm orgoliu jos și să avem și un partener pe măsura cu care se poate comunica că degeaba comunici daca celălalt incepe sa te contrazica și nu vrea sa îți inteleaga punctul de vedere.

| LaviniuA a răspuns:

Da. Si eu stiu sa comunic, chiar in 3 limbi straine.

Succes participantilor. Sper sa aveti parte de relatii misto!

| carevaescu a răspuns (pentru LaviniuA):

Le folosesti pe toate cu iubitul tau?

| LaviniuA a răspuns (pentru carevaescu):

Una ii ajunge.

| carevaescu a răspuns (pentru LaviniuA):

Și iubirea asta are o limită

| FreddieM a răspuns (pentru carevaescu):

Aia care nu se vorbește.
Cheers

| carevaescu a răspuns (pentru FreddieM):

laughing

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Despre ce pot discuta doua extreme unite de un scop comun dupa momentul unirii as vrea sa invat.

| EliLeli a răspuns:

Nu. Cine vrea sa aiba o relatie cu mine trebuie sa depuna efort in sensul asta.

| carevaescu a răspuns (pentru EliLeli):

Ce fel de efort?

| EliLeli a răspuns (pentru carevaescu):

Genul ala de efort din care sa-mi dau eu seama cat de importanta este pentru el comunicarea in relatie.

| carevaescu a răspuns (pentru EliLeli):

Adica il treci prin seen-uri laughing

| EliLeli a răspuns (pentru carevaescu):

Nu. Probabil ca daca m-ai luat cu de-astea adolescentine gen "il treci prin seen" inseamna ca nu stii ce inseamna o relatie si nu stii ce inseamna interesul unui barbat pentru buna functionare a comunicarii intr-o relatie de cuplu.

| carevaescu a răspuns (pentru EliLeli):

Relax, glumeam.
Credeam ca si tu glumesti cand si zis ca. eh. nevermind

| Aditu94 a răspuns:

Eu stiu prea bine,problema nu e la mine,e la ea, crede ca sunt profesor si ea e tacuta,vine cu scuza "asa sunt eu,nu ma schimb ", dar nici nu face ceva ca sa fie bine. Femeile,orice ai face nu le multumesti,daca comunici prea mult esti obositor, le iei aerul, le plictisesti, daca esti scurt si la obiect, spun ca ai pe alta, devin geloase.

| Caricaturistafaralimite a răspuns:

Da știu

| Utilizatoare123 a răspuns:

Teorie multa, practica deloc. Valabil si pentru psihologi sau alti 'coaches'...

| ZokoZEW a răspuns:

Salut! eu as vrea sa invat. Am avut foarte multe relatii si pe toate le am dat in balta...As vrea sa invat cum sa ma comport intr-o relatie, cum sa imi stapanesc emotiile, si multe altele...Imi incerc norocul, si da, as vrea sa particip!

| shookdazed a răspuns:

Cu ce ajuta o relatie in ziua de azi cand totul se rezuma la bani?
Orice inceput are si un sfarsit asa ca mai bine singur.

| Lovelyrockgirl a răspuns (pentru shookdazed):

Corect

| carevaescu a răspuns (pentru shookdazed):

Ce trist...

| Anonim147943 a răspuns:

Da, stiu

| dariaflorina a răspuns:

Da, știu să comunic eficient.

| Lovelyrockgirl a răspuns:

Cele 5 limbaje ale iubirii.

| Raspundebine1 a răspuns:

Nu

| SkyEL a răspuns:

Ce va face sa credeti ca puteti preda chestia asta. Pun pariu ca in spatele cursului stau niste profesori care se cearta in fiecare seara cu partenera sau partenerul de cuplu. Sau se aplica ca si la biserica, trebuie sa faci ce zice popa nu ce face popa.

| Enni999 a răspuns:

Sa aflu in cadrul acestui curs :d

| pistolulcuapa a răspuns:

NU.

| cioacamicadetaur88 a răspuns:

Nu nu stiu, dar am 800millionpower on riseofkingdoms

| Evelynaa a răspuns:

Nu, ca nu am o relatie :,)