| Gabi87_2917 a întrebat:

Conform bibliei, Dumnezeu ia creat pe Adam si Eva, ei au avut 2 copii, baieti, si anume Cain si Abel. Cum s-a dat mai departe continuitate vietii? Cain si Abel au facut incest cu Eva?
am pus aceeasi intrebare si la "Adolescenti" dar e mult prea aglomerat si...nu s-a observat intrebarea.

7 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Greseala noastra a astora care ne permitem sa ne punem la indoiala credinta e ca citim pasaje din Biblie. Daca am citi-o cap coada de 2 ori am deveni sfinti.

Răspuns utilizator avertizat
| candygirl a răspuns:

Atunci era "legal" sa te casatoresti doar cu cineva din familie (frati, verisori) si Adam si Eva au avut mai multi copii si banuiesc ca erau si fete laughing

| claudia01 a răspuns:

Conform bibliei Adam si Eva au avut mai multi copii. Acestia doi sunt mai cunoscuti pentru ca sunt dati exemplu pentru prima crima din istoria omenirii.Din cate stiu biblia crestina nu da o explicatie in acest caz.

| FallenDude a răspuns:

Poate au avut mai multi copii doar au trait sute de ani...dar poate nu ii pomeneste in Biblie Sau poate atunci incestul era legal. Interesanta Intrebareawinking Vreau sa vad mai multe raspunsuri.

| FallenDude a răspuns:

Ma refeream ca nu se intampla nimic daca faceai asa ceva. pe scurt in limba romana "Legal" dar de fapt Adam Si Eva aveau Mai Multi copii "au avut fii si fiice" dar daca stai sa te gandesti... tot la problema asta ajungi frustrated

| Ahaaaa a răspuns:

Hey!
Interesnta intrebarea... Si eu mi-am pus problem asta.
Sa fim seriosi. Sa se casatoreasca frati intre ei?
Eu nu prea cred in mitul cu Adam si Eva. E doar o explicatie pe care au gasit-o oamenii de acum cateva mii de ani care trebuie sa recunoastem erau sub nivelul gandirii pe care o avem cei de acumbig grin
Dar, ca orice "legenda", trebuie sa aiba si o samanta de adevar... Probabil ca Eva reprezinta un popor, iar Adam altul... Si asa ar fi mult mai logic, altfel nu-mi explic cum din 2 oameni am ajuns sa fim miliarde.
Dar binenteles e doar o ipoteza. big grin
Salut si numai bine!