| Vegeta07 a întrebat:

Contează nivelul studiilor într-o relație?
Daca da, care ar fi limita de diferenta?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Conteaza aspectul fizic in primul rand, degeaba ai 5 facultati daca esti urat degeaba,asta e valabil la ambele sexe,cat despre studii femeile vor siguranta,deci aprecieaza pe unu care munceste,sta singur nu care sta cu parinti si face facultate,cu cat o femeie are mai multe studii cu atat pretentile ei sunt mai mari,vrea un barbat bogat,frumos,cu cariera,romantic,asa ca vezi de una simpla,apropo inclusiv durata unei relati este corelata cu studiile, femeile cu putine studii dau divort mai greu, fac mai multi copii, de aia in vest rata divorturilor este foarte mare, e plin de femei singure cu un copil in asteptarea unui fraier care sa contribuie la cresterea acelui copil, barbati sunt cai la caruta care fac totul pentru sex

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de partner.
Nu ar trebui sa conteze daca oamenii se iubesc sincer si adevarat, dar pentru snobi sau materialisti, studiile sunt un criteriu important de selectie a partnerilor/partenerelor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Contează într-o oarecare măsură pentru o viziune de viață apropiată care să facă posibilă conviețuirea la termen lung.
Dar o iubire sinceră de ambele părți poate să depășească acest impediment. Astfel nu există limită de diferență.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de persoana. Unii fac caz de studiile lor, altii nu.
Iar relatiile nu se bazeaza toate pe acelasi tip de calitati/defecte. Unii se cupleaza pentru ca "fac casa buna" (se potrivesc dpdv material, au obiective materiale comune si se completeaza pentru a avea tot ce isi doresc), altii pentru ca se inteleg bine psihic, unii pentru ca e atractie fizica imensa, etc.
Poate pentru o profesoara fitoasa, de 37 de ani, o relatie cu un zugrav de aceeasi varsta, dar cu 10 clase, ar fi ca nuca in perete in viata ei, dar pentru o contabila care isi doreste o familie linistita, zugravul ala e tipul ideal.

| Andreeush a răspuns:

Depinde de persoana cu care interacționeazi.

| Frank51 a răspuns:

Conteaza prea putin. Mai mult conteaza restul lucrurilor.

| cristimihailov a răspuns:

Daca unul dintre parteneri are liceul si celalalt termina facultate, e nasol, nu iese.

| SG1995 a răspuns (pentru cristimihailov):

Nu neapărat, depinde, poate cel cu liceu, e o persoană inteligentă, și deși nu profesează într-o anumită meserie înalt calificată are destul cunoștiințe, în niciun caz nu poți echivala studiile cu nivelul cunoștiințelor, și mai ales, cu nivelul experienței de viață.

| cristimihailov a răspuns (pentru SG1995):

Nu zic ca poate nu ar exista si exceptii. Cand cel cu liceul e mai inteligent si cel cu facultate mai permisiv.

Dar in practica, in marea majoritate a cazurilor nu se intampla.

Si nu e vorba de inteligenta nativa bruta, ci mai mult de o atitudine care se formeaza in facultate, de o incredere in tine diferita, etc.

Practic nu cunosc nici un cuplu sanatos in aceasta situatie. Cunosc insa mai multe esecuri, poate 4...5.

| SG1995 a răspuns:

Da și nu depinde, contează cum a spus și Nemessys, vârsta mentală, nivelul cunoștiințelor care nu egal cu nivelul studiilor, și a avea chestii în comun. Evident dacă tu ai faculte/master/doctorat și el 4-8 clase nu are niciun viitor relația, dar dacă tu ai facultate și el doar liceu, dacă tipul e o persoană inteligentă și carismatică relația e ok.

| Nemessys a răspuns:

Nu conteaza studiile, conteaza varsta mentala.
Nu sunt niste reguli scrise undeva si nimeni nu-i interzice unei asistente medicale sa se casatoreasca cu un gunoier. Tine de fiecare ce vrea sa aiba partenerul, desi eu daca as auzi pe cineva are pretentia de la viitorul partener sa aiba studii superioare si 2 masterate, i-as da una ca sa se trezeasca.

Am vazut si eu pe propria piele cum sunt domnisoarele de la facultate si imi vine sa-mi dau mie o palma si sa-mi fac o cruce.

| ancaval a răspuns:

Depinde cu cine te încurci.

| Dorotheea21 a răspuns:

O relatie care are centrul in alte interese decat comunicarea probabil ca la unele persoane poate rezista un timp, dar casatoria nu cred.
Nu stiu ce vrei tu, dar eu nu ma vad traind o viata langa cineva cu care nu am ce sa vorbesc, pentru ca este paznic sau taximetrist. Cat de autodidact ar fi cineva, nu va avea cunostintele si vocabularul cu care ramai dupa o facultate in care ti'ai dat interesul, si mai mult decat asta, sunt cercurile diferite in care viata va face sa va invartiti.

| Alexandrionelu a răspuns:

Pe termen lung contează. Dacă este vorba de o relație de scurta durată, contează doar sa o aibă groasă, capatanoasa și noduroasa. Dacă vrei o relație de lunga durata / familie, atunci este important ca nivelul de inteligenta și educație sa fie apropiat, altfel după un timp vor apărea probleme.